Włochy: Szef MSW Matteo Salvini zapowiada spis Romów

Włochy: Szef MSW Matteo Salvini zapowiada spis Romów
(fot. PAP/EPA/FABRIZIO RADAELLI)
PAP / kk

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zapowiedział w poniedziałek, że wkrótce przeprowadzony zostanie spis Romów. Dokonywanie spisu na podstawie pochodzenia etnicznego jest nielegalne - mówią obrońcy praw mniejszości.

Salvini, który jest liderem prawicowej Ligi, oświadczył w lokalnej telewizji mediolańskiej: "W ministerstwie każę przygotować dokumentację na temat kwestii Romów we Włoszech". Wyraził opinię, że w ostatnich latach "niczego nie zrobiono i jest chaos".

Jak wyjaśnił szef MSW, potrzebne jest rozeznanie, ilu jest Romów we Włoszech i kim oni są. Zapowiedział, że osoby tej narodowości, które przebywają we Włoszech nielegalnie, zostaną "wydalone" na mocy porozumień między państwami.

"Ale włoskich Romów niestety trzeba zatrzymać" - dodał Salvini w stacji TeleLombardia.

Gdy włoskie media nazwały wypowiedź Salviniego "szokującą", on oświadczył: "Ktoś mówi o «szoku». Dlaczego? Ja myślę również o tych biednych dzieciach uczonych kradzieży i bezprawia".

Stowarzyszenie obrońców praw wędrownych grup, w tym Romów i Sinti, oświadczyło, że taki spis byłby nielegalny.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdaje się nie wiedzieć, że we Włoszech spis na podstawie przynależności etnicznej nie jest prawnie dozwolony" - oświadczył prezes stowarzyszenia Carlo Stasolla. Jego zdaniem ci, którzy przebywają nielegalnie w tym kraju, są "faktycznie bezpaństwowcami". "A zatem nie można ich wydalić" - dodał.

Plany Salviniego krytykuje opozycyjna centrolewica. Senator Partii Demokratycznej Edoardo Patriarca ocenił, że słowa szefa MSW o "kwestii Romów" przypominają "politykę o nazistowskiej matrycy".

Przypomina się, że w ostatnich latach Salvini jako przywódca Ligi wielokrotnie wypowiadał się przeciwko romskim obozowiskom we Włoszech i mówił, że trzeba zamknąć wszystkie, które są nielegalne. "Zrównałbym je z ziemią" - deklarował. Wyrażał opinię, że obozowiska te są miejscem "segregacji, wyzysku i izolacji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: Szef MSW Matteo Salvini zapowiada spis Romów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.