Włoski miesięcznik poświęcił cały numer Polsce

PAP / drr

"Polska, Europa bez euro" - pod takim hasłem ukazał się w czwartek pierwszy w 2014 roku numer prestiżowego włoskiego miesięcznika "Limes", poświęcony naszemu krajowi. Na 200 stronach dokonano analizy polskiej historii i obecnego sukcesu gospodarczego.

"W duchu niemieckiej gospodarki, ale z własną walutą" - tak opiniotwórcze pismo przedstawia Polskę prawie 10 lat po wstąpieniu do Unii. Wiele miejsca poświęca dobrej sytuacji gospodarczej, nazywając to zjawisko "cudem w Warszawie".

W wywiadzie, opublikowanym na łamach pisma wydawanego przez koncern dziennika "La Repubblica", szef dyplomacji Radosław Sikorski pytany o priorytety polskiej polityki zagranicznej odpowiedział: "Po pierwsze to silna Polska w silnej Unii Europejskiej". Zwrócił uwagę na znaczenie stabilnego systemu euroatlantyckiego i fundamentalnej roli NATO. Jako trzeci priorytet wymienił politykę regionalną, w tym Partnerstwo Wschodnie.

Zapytany o to, czy Polsce jako członkowi UE bardziej odpowiada pozostawanie poza strefą euro, wyjaśnił: "Wejście do strefy euro, fundamentu integracji europejskiej, jest naszym celem strategicznym". Wyraził przekonanie, że aby Polska mogła "z poczuciem bezpieczeństwa" działać w ramach wspólnej waluty, konieczne jest spełnienie dwóch fundamentalnych warunków: definitywne rozwiązanie kryzysu w strefie euro oraz odpowiednie przygotowanie Polski do przyjęcia euro.

"Jesteśmy zdeterminowani, by spełnić wszystkie kryteria z Maastricht. Przyjęcie wspólnej europejskiej waluty oznacza dla nas potwierdzenie europejskich aspiracji i gotowość wzięcia przez nas odpowiedzialności za politykę gospodarczą strefy euro" - stwierdził Sikorski.

Na łamach "Limes" zamieszczono także artykuł publicysty Cezarego Michalskiego "Religia smoleńska", który przybliżył nieznaną praktycznie Włochom dyskusję wokół katastrofy Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku. Michalski napisał o "rusofobicznej i antyeuropejskiej" polskiej prawicy, która mówi o zamachu. Dodał, że ultrakonserwatyści liczą na to, że "dzięki temu mitowi, podkreślanemu z emfazą przez Kościół", wygrają następne wybory.

Publicysta dziennika "La Repubblica" Andrea Tarquini, piszący o Polsce od kilku dekad, przedstawia obraz naszego kraju oscylującego między "imperatywami euroatlantyckimi" a pragnieniem roli protagonisty na Wschodzie. "Euro nie jest przeznaczeniem" - dodaje, pisząc o wątpliwościach wokół wspólnej waluty. Zwracając uwagę na ogromne zmiany, jakie dokonały się w Polsce, kładzie nacisk na to, że niewiele rządów w Unii Europejskiej może pochwalić się takimi sukcesami ekonomicznymi i wzrostem gospodarczym, jak gabinet Donalda Tuska.

"Limes" publikuje też opinię włoskich ekonomistów, których zdaniem kryzys w strefie euro może jednak zagrozić Polsce.

Znany włoski polonista Luigi Marinelli w tekście "Kim są Polacy" dokonał zaś analizy "polskiej duszy", począwszy od mesjanizmu i sarmatyzmu, na podstawie literatury.

Pismo przybliża też opinie, że iluzją jest to, iż Polska jest strategicznym sojusznikiem USA, czego dowodzi według tej tezy między innymi fiasko planów tarczy antyrakietowej. Włoski publicysta Dario Fabbri zastanawia się, czy prezydent Barack Obama "zdradzi Warszawę z Moskwą".

21 stycznia w Rzymie odbędzie się oficjalna prezentacja specjalnego numeru "Limes" na temat Polski. Udział w niej wezmą byli premierzy Polski i Włoch: Włodzimierz Cimoszewicz i Massimo D’Alema.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włoski miesięcznik poświęcił cały numer Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.