Wojsko opanowało prawie całą dzielnicę Damaszku

Wojsko opanowało prawie całą dzielnicę Damaszku
(fot. PAP/EPA/YOUSSEF RABIE YOUSSEF)
PAP/ ed

Syryjskie wojsko jest blisko przejęcia pełnej kontroli nad dzielnicą Al-Kabun w stolicy kraju, Damaszku - podały w niedzielę media rządowe i rebelianci.

Obszar ten od ponad dwóch miesięcy jest atakowany przez lotnictwo i artylerię. Rebelianci podkreślają jednak, że nadal sprawują kontrolę nad małym obszarem dzielnicy, która znajduje się na północno wschodnich obrzeżach Damaszku. Po serii bombardowań i ostrzałów artyleryjskich większa część tego obszaru została zrównana z ziemią - relacjonuje agencja Reutera.

10 sposobów na pomoc Syryjczykom. Bez wychodzenia z domu >>

Armia wznowiła zmasowany ostrzał Al-Kabun w środę, po tym jak wygasło jednodniowe ultimatum nakazujące rebeliantom poddanie się i ewakuację. "Reżim groził, że zniszczy to, co zostało z Al-Kabun i nie akceptuje niczego, poza rozwiązaniami zbrojnymi" - mówił przedstawiciel rady dzielnicy Abdullah Al-Kabuni.

DEON.PL POLECA

Ewakuacja rebeliantów i ich rodzin

Tymczasem z innej części Damaszku ewakuowano w tym tygodniu setki rebeliantów i ich rodzin. Reuters podaje, że w niedzielę pojawiły się niepotwierdzone informacje jakoby uzgodniono również ewakuację bojowników z Al-Kabun. Na tym obszarze przebywa obecnie ok. 1,5 tys. rebeliantów wraz z rodzinami.

Ewentualna utrata kontroli nad Al-Kabun będzie poważnym ciosem dla bojowników walczących z wojskami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Wcześniej rebelianci ewakuowani zostali z innej dzielnicy stolicy - Barza (Barzeh). Ich sytuacja strategiczna stała się ciężka po tym jak siły rządowe odcięły tunele zaopatrzeniowe łączące Al-Kabun i Barza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wojsko opanowało prawie całą dzielnicę Damaszku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.