Wojewoda śląski: poprawia się sytuacja epidemiczna, choć wciąż jest poważna

Wojewoda śląski: poprawia się sytuacja epidemiczna, choć wciąż jest poważna
Fot. PAP/EPA/Attila Balazs
4 tygodnie temu
PAP/kb

Sytuacja epidemiczna w woj. śląskim jest lepsza niż jeszcze dwa tygodnie temu, ale nadal jest poważna – poinformował w piątek w Katowicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zajęte jest 85 proc. łóżek covidowych i 90 proc. miejsc respiratorowych.

W woj. śląskim 31 marca zanotowano najwyższą dzienną liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii – 6092 przypadki, a goszczący wówczas w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski określił sytuację w regionie jako krytyczną.

Ze względu na brak miejsc w szpitalach blisko 200 chorych na COVID-19 mieszkańców Śląskiego trzeba było hospitalizować w szpitalach w sąsiednich województwach.

"Na pewno sytuację dziś można ocenić jako lepszą niż wówczas" – powiedział wojewoda Wieczorek podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. "Szczyt był właśnie w tamtym okresie, od tego momentu jest tendencja stabilizująca, nawet lekka tendencja spadkowa, poza trudną sytuacją w zakresie miejsc respiratorowych" – dodał.

Podziękował wojewodom z sąsiednich województw – opolskiemu, małopolskiemu, łódzkiemu i świętokrzyskiemu – za pomoc w zapewnieniu miejsc dla mieszkańców woj. śląskiego i podkreślił, że również w Śląskiem leczonych jest 20 pacjentów spoza regionu.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2761 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w woj. śląskim. To znów najwyższa dzienna liczba zakażeń w kraju. W szpitalach regionu przygotowano dotąd w sumie 5454 miejsca dla chorych na COVID-19 i 514 miejsc respiratorowych.

Wojewoda zapowiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie się poprawiać, to część tych zasobów znów zostanie przeznaczona w nieodległej przyszłości na potrzeby pacjentów niecovidowych. Jarosław Wieczorek zwrócił też uwagę, że ponad 500 miejsc dla chorych na COVID-19 to te w dwóch szpitalach tymczasowych – w Katowicach i Pyrzowicach.

"Tu warto powiedzieć, że szpitale tymczasowe pełnią niesłychaną rolę wsparcia, szczególnie w okresach weekendowych" – podkreślił.

Zdaniem wojewody śląskiego obecna sytuacja w woj. śląskim nie wymaga zastosowania w tym regionie odrębnych, specjalnych zasad sanitarnych.

"Sytuacja jest jednak dalej bardzo poważna, a zbyt pochopne ruchy mogą być dla nas niebezpieczne" – zaznaczył. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Wojewoda śląski: poprawia się sytuacja epidemiczna, choć wciąż jest poważna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.