Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Przyczyna nieznana

Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Przyczyna nieznana
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
interia.pl/PAP/dm

W Polsce od poniedziałku występują bardzo duże zakłócenia sygnału GPS. Chodzi głównie północnej, północno-wschodniej i centralnej części Polski. Przyczyna, jak na razie, nie jest znana.

Jak wskazuje portal gpsjam.org, wówczas w Polsce doszło do silnych zakłóceń sygnału.

DEON.PL POLECA



W poniedziałek poziom zakłóceń przekraczał 10 proc. na obszarze od Puław, przez Siedlce, Ostrołękę, Łomżę, Białystok, po Giżycko, Suwałki i Gołdap. W środkowej Polsce zakłócenia tego poziomu pojawiły się na obszarze od Łodzi po Kutno, Sochaczew i Płock. Dalej GPS szwankował w Ustce, Kołobrzegu, Świnoujściu i w Szczecinie - podaje Interia.

Obszar zakłóceń rozpościerał się przez Bałtyk i zahaczał o obszar Szwecji. Z kolei umiarkowane zakłócenia wystąpiły m.in. od Piotrkowa Trybunalskiego po Łódź, w Warszawie i od Konina i Włocławka, po Poznań, Piłę, Gorzów Wielkopolski i Koszalin.

Największe zakłócenia miały miejsce we wtorek 26.12.2023 roku.  Wówczas obszar o wysokich i umiarkowanych zaburzeniach sygnału GPS rozpościerał się od Włoszczowej (województwo świętokrzyskie) i Radom, przez Łódź, Białą Podlaską, Warszawę, Kalisz, Płock, Białystok, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Grudziądz, Szczecin, po Świnoujście, Kołobrzeg, Ustkę i Suwałki. Zatem zakłóceniami został objęty obszar środkowej i północno-wschodniej Polski, a także niemal całe Pomorze.

Zakłócenia pojawiły się na terenie Niemiec - wyspy Uznam i Rugii, dalej objęły duńską wyspę Bornholm oraz obszar południowej Szwecji od Malmö po Kalmar. Ponadto zakłócenia były odnotowywane w południowo-zachodniej części Litwy.

Warto także zauważyć, że na mapie świata obszary zakłóceń sygnału GPS rozpościerały się fragmentarycznie (w dniu 26.12.) wokół Ukrainy, czyli w Polsce, Litwie, Białorusi, Rosji, Gruzji, północnej Turcji, wschodniej Bułgarii, Rumunii, po Mołdawię.

PAŻP: operacje lotnicze nad Polską są bezpieczne


Operacje lotnicze nad Polską są bezpieczne - zapewnił w środę PAP rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Tomasz Modrzejewski. Potwierdził jednocześnie, że zakłócenia GPS nad Polską występują od 25 grudnia.

„Zakłócenia (GPS - PAP) występują od 25.12, został w tej sprawie wydany stosowny komunikat NOTAM (załącznik). PAŻP zapewnia wszelkie usługi nawigacyjne zgodnie z potrzebami załóg statków powietrznych w oparciu o własne systemy i infrastrukturę radarową tam, gdzie jest to konieczne, więc operacje lotnicze nad Polską są bezpieczne. Wiedza na temat przyczyn tych zakłóceń leży po stornie operatora systemu GPS.” - przekazał rzecznik.

Jak wskazał rzecznik, w sprawie zakłóceń GPS wydany został komunikat NOTAM.

Na stronie PAŻP podano, że NOTAM to wiadomość rozpowszechniana za pomocą środków telekomunikacyjnych, zawierająca informacje, których znajomość we właściwym czasie jest istotna dla personelu związanego z operacjami lotniczymi

interia.pl/PAP/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Przyczyna nieznana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.