Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego. Duda: Twoja postawa ratuje dziś Europę

Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego. Duda: Twoja postawa ratuje dziś Europę
fot. PAP/Radek Pietruszka
PAP / pk

- Jesteś dziś wzorem przywódcy, który niezłomnie stoi na straży praw człowieka; twoja postawa w ogromnej części ratuje dziś Europę przed zalewem rosyjskiego imperializmu - powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego.

Zełenski - wraz z małżonką Ołeną Zełenską - przebywa w środę z oficjalną wizytą w Polsce. Po godz. 11 rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich w Pałacu Prezydenckim.

DEON.PL POLECA
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim z udziałem pierwszych dam Agaty Kornhaser-Dudy oraz Ołeny Zełenskiej, Andrzej Duda odznaczył Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą, za działalność na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka".

Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. "Jest wręczany (...) wyjątkowym osobom, które swoim życiem, swoją służbą publiczną, swoją pracą, dokonały wyjątkowych zasług na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej, także w znaczeniu jej sąsiedztwa, także w znaczeniu wszystkiego tego, co nas otacza" - powiedział.

DEON.PL POLECA

- Nie ma żadnych wątpliwości, że jest pan, panie prezydencie, jesteś Wołodymyrze, człowiekiem absolutnie wyjątkowym - podkreślił Duda. Jak zauważył, Zełenski - jako prezydent Ukrainy - "spełnił misję zupełnie wyjątkową, której nikt nie mógł przewidzieć". "A w której - obserwując twoją służbę - trudno ukryć łzy wzruszenia".

- Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani nie porzuciłeś przede wszystkim swoich rodaków, obrońców ojczyzny w najtrudniejszej sytuacji, w jakiej się znaleźliście, w ogóle w historii Ukrainy, wobec agresji, która miała zniszczyć wasze państwo, która miała zniszczyć także i wasz naród - powiedział prezydent Duda. Jak dodał, "co istotne, prawdopodobnie miała również zniszczyć i przyszłość naszej części Europy, nie tylko Ukrainy, ale również i sąsiedztwa Ukrainy, a więc także i Polski".

- Nikt z nas rok temu, w lutym 2022 roku, po rosyjskiej agresji, w jej momencie, nie wiedział, jaki będzie los Ukrainy, jaki będzie twój los. Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w połączeniu z bohaterstwem ukraińskich żołnierzy uratowała Ukrainę. Nie mamy żadnych wątpliwości, że twoja postawa w ogromnej części ratuje dziś Europę przez zalewem rosyjskiego imperializmu - powiedział Duda, zwracając się do ukraińskiego prezydenta.

Podkreślił również, że - jako prezydent RP - nie ma żadnych wątpliwości, że Wołodymyr Zełenski jest dziś "wzorem nie tylko przywódcy państwa i narodu, ale także i człowieka, który niezłomnie stoi na straży praw człowieka, praw obywatelskich, praw do suwerenności, praw niepodległości, prawa do samostanowienia narodów".

- Z puntu widzenia tego odznaczenia, najbardziej w Polsce honorowego, z całą pewnością jesteś jedną z najbardziej znamienitych osób, które to oznaczenie otrzymały. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogłem ci je w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć - podkreślił prezydent Duda.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego. Duda: Twoja postawa ratuje dziś Europę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.