Związkowcy krytykują podwyżkę VAT

Związkowcy krytykują podwyżkę VAT
Polska stawka podatku VAT już obecnie jest jedną z najwyższych w Europie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / apd

Szefowie największych organizacji związkowych w Polsce uważają, że zaproponowana przez rząd podwyżka VAT o 1 punkt procentowy dotknie przede wszystkim najuboższych, którzy muszą większość swoich dochodów przeznaczać na bieżące utrzymanie.

- Zmiany zaproponowane przez rząd to jedynie pochopna podwyżka podatków mająca na celu poprawę sytuacji budżetu w 2011 r. Nie jest to reforma, bo brak w niej np. analizy wydatków publicznych - powiedział w piątek PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Jego zdaniem, jednorazowe podwyższenie podatków, to dowód "krótkowzrocznego myślenia rządu" i przenoszenie kosztów uzupełniania przychodów budżetu na społeczeństwo, a głównie na osoby najuboższe.

DEON.PL POLECA
Chwałka zaznaczył, że "mówienie przez rząd, iż podwyżka VAT nie wpłynie na ceny żywności, to fikcja". - Koszt tego podatku pośredniego ponoszą przecież ostateczni nabywcy towarów i usług - dodał. Jednocześnie zaznaczył jednak, że jeszcze gorszym rozwiązaniem byłaby podwyżka podatków dochodowych.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek podkreślił, że rząd nie konsultował propozycji dotyczących podwyżki VAT z partnerami społecznymi, a nawet nie przedstawił żadnej informacji w tej sprawie. - Podwyższając VAT rząd uderza w najsłabszych, którzy wszystkie swoje dochody przeznaczają na utrzymanie, podwyższa bowiem ceny towarów niezbędnych do przeżycia. Jest to już - tradycyjne w Polsce - ratowanie budżetu kosztem najsłabszych - powiedział Śniadek.

DEON.PL POLECA

Także przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz uważa, że podwyżka VAT, który i tak jest jednym z najwyższych w Europie - spowoduje wzrost kosztów utrzymania, a co za tym idzie wzrost inflacji i większe ubóstwo społeczeństwa. - Rząd przez trzy lata nie przygotował kompleksowej reformy finansów publicznych. Badał jedynie, ile ludziom można zabrać, aż w końcu spróbował z VAT-em. Propozycja podwyżki tego podatku jest jednak zła, bo kosztowna dla obywateli - powiedział Guz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Związkowcy krytykują podwyżkę VAT
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.