Boisz się? Żyjesz złudzeniami? Jeśli tak, to Słowo jest dla ciebie
Uczniowie są przed najważniejsza próbą, jakiej zostali poddani. Uczestniczą w wydarzeniach, ale nie do końca rozumieją ich sens i znaczenie. To jest także doświadczenie każdego z nas. Nie jesteśmy panami życia, wydarzeń. Nie znamy też siebie wystarczająco. Często żyjemy złudzeniami, fałszywymi wyobrażeniami, naiwnością albo lękiem.
Słowo na dziś (Mk 14,22-25)
Z Ewangelii wg św. Marka: A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym».
Komentarz do Ewangelii (23 maja 2024 roku)
Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.
Obraz: Jezus wraz z uczniami spożywa ostatnią wieczerzę. Ustanawia Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Oczyma wyobraźni zobaczę Wieczernik. Wczuję się w atmosferę, oczekiwanie na nieznane wydarzenia, niepewność i lęk.
Myśl: Uczniowie są przed najważniejsza próbą, jakiej zostali poddani. Uczestniczą w wydarzeniach, ale nie do końca rozumieją ich sens i znaczenie. To jest także doświadczenie każdego z nas. Nie jesteśmy panami życia, wydarzeń. Nie znamy też siebie wystarczająco. Często żyjemy złudzeniami, fałszywymi wyobrażeniami, naiwnością albo lękiem. Mimo tego, że uczniowie są w zamieszaniu, Jezus do końca doprowadza swoje plany. Apostołowie dopiero później będą w stanie zrozumieć sens tego, co się dzieje.
Emocja: Pamięć. Ten krótki tekst stanowi kwintesencję życia wspólnotowego braci i sióstr. Zjednoczeni przy stole, celebrując pamiątkę życia, śmierci i zmartwychwstania Pana, słuchając Słowa, opowiadając o tym, co On uczynił i oczekując na Jego powrót - to jest misterium Eucharystii.
Wezwanie: Poproszę o przyjęcie daru Eucharystii i zasmakowanie w nim. Podziękuję za dostępność Mszy św. i Komunii św. Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli tylko online.
Skomentuj artykuł