By się dogadać, trzeba ćwiczyć

By się dogadać, trzeba ćwiczyć
Logo źródła: arrupe Centrum Arrupe

Nie rozumiemy się, bo nie słuchamy się nawzajem. Zanim nasz rozmówca skończy mówić, to już mamy przygotowaną ripostę i nie staramy się zrozumieć, co tak naprawdę ma nam do powiedzenia. Proponujemy, nie tylko uczniom ale także małżonkom, proste ćwiczenie, do którego materiały można znaleźć w wydanej przez Centrum Arrupe książce "Uczeń jako mediator".

Uczeń jako mediator, Centrum Arrupe, Gdynia 2010.

DEON.PL POLECA

Materiały:  Kredki, nożyczki, koperty z kartką, na której narysowane są różne kształty geometryczne.

Celem  ćwiczenia  jest  uświadomienie uczniom, że rozmawiając z drugą osobą, nie zawsze tak samo rozumieją te same słowa. Nawet  jeśli słyszą to samo, to jednak ich umysł inaczej je odbiera.

Rozdaj uczniom koperty. Poproś, aby pokolorowali kształty, wycieli je i włożyli znowu do koperty. Następnie uczniowie dobierają się w pary i siadają plecami do siebie. Jeden  uczeń jest słuchaczem a drugi mówiącym. Uczeń, który ma mówić, układa ze swoich figur jakiś wzór a następnie próbuje opisać ten wzór słuchaczowi. Słuchacz próbuje ułożyć ze swoich figur taki sam wzór, lecz nie może zadawać żadnych pytań, ani podglądać.

Kiedy słuchacz skończy układać, obaj uczniowie mogą porównać swoje wzory. Nauczyciel zadaje pytanie: "Czy wasze wzory są podobne?" Jeśli nie, dlaczego?

Następnie nauczyciel prowadzi z uczniami rozmowę na temat komunikacji międzyludzkiej. Zachęca ich, by pomyśleli, co znaczy porozumiewać się, jak skutecznie porozumiewać się, czego nie robić, aby nie zakłócić komunikacji, jak brak komunikacji może doprowadzić do konfliktu.

Teraz niech uczniowie zamienią się rolami

Po kolejnym ćwiczeniu kontynuujemy dyskusję: Jak może brak komunikacji prowadzić do konfliktu? Czy  konflikty  mogą pojawić się, kiedy nie jesteśmy w stanie powiedzieć o co nam chodzi, lub co czujemy? Jak można się upewnić, czy informacja , którą posiadamy jest prawdziwa? Jak porozumiewać się bez zakłóceń?

Podsumowanie

Dla każdego  człowieka te same słowa mogą oznaczać coś innego.  Kiedy dzieci znajdują się w konflikcie, bywa, że nie jasno przekazują informacje. Nieraz potrzebujemy mediatora, osoby, która pomoże stronom sporu wyjaśnić sprawy, które wprowadziły chaos w komunikację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

By się dogadać, trzeba ćwiczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.