Co Biblia mówi o całowaniu? 5 przykładów

Co Biblia mówi o całowaniu? 5 przykładów
(fot. shutterstock.com)
Julia Płaneta

Dzisiaj obchodzimy światowy dzień pocałunku. Co Kościół mówi na ten temat? Przygotowaliśmy dla was cenne wskazówki.

Pocałunek pojawia się w wielu fragmentach Pisma Świętego, za każdym razem wyraża on coś innego. Specjalnie dla was podsumowaliśmy ważniejsze momenty.

>> Przeczytaj także wywiad o pocałunku w Biblii

1. Pozdrowienie

Pocałunek w Listach Apostolskich oznacza serdeczne pozdrowienie braci i sióstr. Większość listów jest zakończonych zachętą do wzajemnego pozdrowienia "pocałunkiem świętym" (Rz 16,16).

Wskazówka 1: Dzisiaj także warto zadbać o pocałunek wyrażający serdeczne pozdrowienie. Kiedy spotykamy kogoś bliskiego, nie zapominajmy o tym, aby okazać mu ciepło i troskę, nie tylko wtedy, gdy przeżywa problemy lub rozterki.

2. Zdrada

Zupełnie odrębnym przykładem pocałunku jest gest Judasza, który stał się znakiem zdrady i fałszywej przyjaźni (Mt 26, 48-49). Księga Przysłów nazywa pocałunki wroga zwodniczymi (Prz 27,6).

Wskazówka 2: Pamiętajmy, że pocałunek sam w sobie nie jest zły, ale możemy go takim uczynić. Każdy może być gestem przeciwnym miłości, jeśli jest nieszczery lub wykorzystujący drugą osobę i jej uczucia.

3. Wyraz gościnności

Pocałunek może także wyrażać gościnność i prawdziwe oddanie drugiej osobie. Kiedy Jezus był gościem w domu faryzeusza, jawnogrzesznica przyniosła alabastrowy flakonik olejku, całowała jego stopy i namaszczała je olejkiem (Łk 7, 37-38).

Wskazówka 3: Dzisiaj również możemy zadbać o prawdziwie szczere wyrażenie gościnności. Wówczas nasi goście poczują się swobodnie i przyjemnie, będą czuli się dla nas tak ważni jak najbliżsi przyjaciele i rodzina.

4. Miłość rodzinna

Miłość wyrażana przez pocałunek to przede wszystkim gest typowo rodzinny. Izaak całuje swojego syna Jakuba, a potem go błogosławi (Rdz 27, 26-27). Józef, który spotkał się ze swoimi braćmi, uściskał ich i ucałował (Rdz 45,15). Jednym z ważniejszych fragmentów Pisma Świętego jest spotkanie miłosiernego ojca i marnotrawnego syna. Ojciec wybiega mu naprzeciw, przytula go i całuje (Łk 15,20).

Wskazówka 4: Często zapominamy o pocałunku w gronie najbliższych. Mąż i żona, siostra i brat przyzwyczajają się do siebie i nie dbają już o okazywanie czułości. Przypomnienie sobie o tych gestach biblijnych może zachęcić nas do powrotu do rodziny i przyjaciół.

5. Miłość oblubieńcza

W Pieśni nad Pieśniami pocałunek jest wyrazem niesamowitej bliskości pomiędzy kobietą i mężczyzną. Już na samym początku Pieśni Oblubienica prosi Oblubieńca o pocałunek, który wyraża miłość (Pnp 1,2).

Wskazówka 5: Zakochani bardzo często okazują sobie miłość poprzez pocałunek, który pokazuje, że druga osoba jest dla nas naprawdę ważna, chcemy o nią dbać, kochać ją i spędzać z nią czas. Po krótkim czasie zakochania nie zapominajmy o dalszym okazywaniu czułości w związkach.

Pocałunek może być gestem wyrażającym wiele uczuć. To tylko nieliczne wskazówki pochodzące z Pisma Świętego, które mogą zachęcić was do dalszych biblijnych poszukiwań inspiracji.

Dziennikarka i redaktorka, często ogarniacz wielu rzeczy naraz od terminów po dobrą atmosferę. Na co dzień pisze autorskie teksty oraz zajmuje się działem "Inteligentne życie" i blogosferą blog.deon.pl. Prowadzi także bloga wybieramymilosc.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap
17,43 zł
24,90 zł
Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Co Biblia mówi o całowaniu? 5 przykładów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.