Co jeśli wiem, że będę dalej grzeszył? Franciszkanie z „Bez sloganu” o dobrej spowiedzi
Czy są sytuacje kiedy kapłan może nie rozgrzeszyć? Czy są takie grzechy? A co jeśli wiem, że będę dalej grzeszył? Franciszkanie z „Bez sloganu” tym razem poruszyli temat warunków dobrej spowiedzi.
Postanowienie poprawy to obok rachunku sumienia, żalu za grzechy, wyznania grzechów i zadośćuczynienia Bogu i bliźnim, jeden a pięciu warunków dobrej spowiedzi. Postanowienie poprawy jest kluczową decyzją – mówią franciszkanie.
Podkreślają rolę okoliczności, które sprzyjają popełnianym grzechom.
- Kiedy jesteśmy w konfesjonale i wiemy, że przekroczyliśmy Boże przykazania, musimy wyjść z kontekstu - sytuacji, które w ten grzech ciężki wpychają. Czasami, to może być np. sposób myślenia - mówi Leonard Bielecki OFM.
Zakonnik podkreślają, że życie to nieustanna walka z pokusami i grzechem. - Musimy zgodzić na to, że walka z pokusami, walka z grzechem. I to jest to, co będzie nam towarzyszyło do końca życia i nieustannie będziemy podejmowali trud poprawy i zmiany - podkreśla.
- Chodzi po prostu o to, że mam świadomość, że zrobiłem coś złego, wiem, że obraziłem Boga, wiem, że skrzywdziłem drugiego człowieka, wiem, że szkodzę sobie - po prostu więcej nie chcę tego robić. Panie Boże dodaj sił - dodaje Franciszek Chodkowski OFM.
- To, co jest istotne, to, że my nie wiemy jak się skończy to postanowienie poprawy, może się okazać, że w ten grzech jeszcze wpadniemy. Popełniliśmy grzech, ale nie chcemy go już więcej popełnić - dodaje.
- Jednym owoców sakramentu spowiedzi jest to, ze nabieramy siły do walki ze swoimi grzechami. Odrzucamy i pokonujemy pokusy. Mamy siłę, żeby to mocne postanowienie poprawy zrealizować. Ale to jest walka - mówi Franciszek Chodkowski OFM.
Franciszkanin podkreśla, że zmaganie się z grzechem jest jak zdobywania szczytów, droga do doskonałości. - Kto wchodzi na szczyt troszeczkę się umorduje, troszeczkę się zmęczy - czasem się noga na kamieniu poślizgnie. Chodzi o cel, a celem jest niebo - podsumowuje Franciszek Chodkowski OFM.
Zobacz wideo:
Youtube/dm
Skomentuj artykuł