Czym jest męskość?

Czym jest męskość?
(fot. craigCloutier / Foter.com / CC BY-SA)

Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone.

To wezwanie jest dla wszystkich sceptyków kultu Serca Bożego. Nie chodzi o rozczłonkowanie Jezusa i czczenie każdego kawałka z osobna. Z Ewangelii Jana wiemy, że Słowo Boże to sam Jezus. Litania do Jego Serca, pokazuje biblijną prawdę o tym, że serce rozumiane duchowo jest centrum każdego z nas. Mówiąc o Sercu, mówimy o Jezusie.

DEON.PL POLECASerce, to nie jest kwestia o uczuć, czy emocji, ono nie jest jakimś bez-rozumowym tworem. Pismo święte w sercu umiejscawia rozum. To właśnie w nim dochodzi do spotkania z Bogiem. Pamiętacie, Jezus pyta w pewnym momencie swoich uczniów, co za myśli nurtują serca wasze? To nie jest pomyłka. Wiem, że część z nas jest tak wyuczona, że rozum to rozsądek, a serce to uczucia.

Pismo pełne jest natomiast opisów tego, że rozum kryje się w sercu. Że rozum, to nie jest to samo, co rozsądek. To właśnie myśli i pragnienia serca kształtują nas i naszą osobowość, pokazują nam kim jesteśmy. Nie to, co wiemy.

Istotowo zjednoczone. Jest istota sprawy, ale jest też istota człowieka. Jest też istota męskości.

Możesz być po przejściach, być człowiekiem grzesznym, upodlonym, wykorzystanym i bardzo siebie nie kochać, ale istotą jest Twoja męskość. Tego Ci nikt nie może odebrać. To jest zapisane w Twoim sercu. Nie tylko to, że jesteś Jego synem, ale także to, że jesteś mężczyzną. To jest Twoja istota. Nie to jakim jesteś mężczyzną, ale to że nim jesteś.

Serce jest najważniejsze, jest istotą. Wracając do serca, do tego zapisu o Tobie, w nim zawartym, wrócisz do tego, co zostało wobec Ciebie przewidziane. Nie szukaj odpowiedzi o istotę Twojej męskości w kobiecie, przygodach i kumplach. Poszukaj jej w swoim sercu. Tam masz zapisaną całą mapę działania.

Tak, jak Serce Jezusa jest sednem Jego Samego, bo w Nim jest zapisane Słowo Ojca, tak i w Twoim sercu jest zapisana Twoja istota. Kobieta, przygoda, przyjaciele i misja życiowa - to jest coś, co winno z serca, z Twojej istoty wypływać.

Jak się do tego zabrać? W odwadze ciszy.

Panie Jezu, proszę Cię pokazuj mi bardzo mocno, co jest istotą mnie samego. Proszę Cię byś leczył moje męskie serce, bym opierając się na tym, co jest moją istotą, opierając się na Twoim Słowie, wpisane w moje serce mógł i potrafił być mężczyzną odważnym, opiekuńczym i twórczym.

Panie Jezu, proszę byś uzdrawiał we mnie to wszystko, co "każe" mi szukać mojej męskości na zewnątrz. W kobiecie, seksie, głupio rozumianej sile i odwadze. Ucz mnie w ciszy odkrywać męskość w moim sercu, bym później moim skarbem mógł dzielić się z innymi.

Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze, według Serca Twego!

"Męskie Serce" - to cykl komentarzy do wezwań litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa przygotowany przez o. Grzegorza Kramera SJ 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czym jest męskość?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.