Dotyk Anioła

Dotyk Anioła
Most Anioła - Rzym (fot. deon.pl / Józef Augustyn SJ)
4 lata temu
Marek Wójtowicz SJ / Błażej Guz SJ

Być może nad twoim łóżkiem, gdy byłeś dzieckiem Rodzice powiesili obraz z Aniołem Stróżem, który z wielką troską przeprowadza dziewczynkę i chłopca przez wąską kładkę nad rwącym potokiem (na dodatek zwykle brakowało w niej niektórych deseczek). Mogłeś sobie wyobrażać, że to ty i twoja siostra lub koleżanka z przedszkola.

Patrząc na obrazek wydawało się nam, że czuliśmy być może, jak delikatne pióra ze skrzydeł Anioła, dotykają twarzy. Ale to było bardzo dawno temu, gdy byliśmy dziećmi. A teraz kto wie, może zawiesiliście podobny obraz swoim dzieciom, równocześnie zapominając o swoim własnym Aniele Stróżu. A przecież On jest i chyba bywa nieco zasmucony, że o Nim zapominamy. Dlatego idzie przy nas, ale w pewnym oddaleniu, bo Go nie zapraszamy do swojego towarzystwa. Pytamy siebie, w jakich sprawach mógłby nam ewentualnie pomóc nasz Anioł Stróż? W znalezieniu miejsca pracy, w bardziej bezpiecznym prowadzeniu samochodu, w unikaniu znaczących błędów, gdy prowadzimy księgowość lub jesteśmy pracownikami banku?

Inaczej myśleli Święci. I tak na przykład święta siostra Faustyna widziała swojego Anioła Stróża (otrzymując specjalną łaskę mistyczną), gdy jechała z Wilna do Warszawy i potem z Warszawy do Krakowa. W jednej z wizji to właśnie Anioł Stróż prowadził ją przed tron Najwyższego. Zaś jezuita, święty Piotr Faber, prosił Anioła Stróża miasta, do którego przybywał, o duchowe przygotowanie mieszkańców do owocnego słuchania jego kazań.

Ktoś dał mi kiedyś radę, bym przed trudnym egzaminem poprosił Anioła Stróża surowego Profesora, by na egzaminie trafił z pytaniem, na które znam odpowiedź. Tę radę daję wszystkim Studentom, by przypomnieli ją sobie w zimowej sesji.

Myślę, że warto powrócić do znanej nam z dzieciństwa modlitwy do Anioła Stróża:

Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.

A jeśli powyższa modlitwa nie trafia już do Waszych serc, to napiszcie swoją własną! No i czasem naradzaj się z Twoim Aniołem Stróżem, wszak on zwykle - zwłaszcza gdy o Nim zapominamy - stoi przed obliczem Boga i raduję się, że może Go nieustannie wysławiać. I nie nudzi mu się powtarzanie słów: Święty, Święty, Święty, Pan Bóg Zastępów…
Bóg dał nam Świętych Aniołów Stróżów, by nas prowadzili na drogach Bożych. To Oni wypraszają nam łaskę intuicyjnego odróżniania dobra od zła. Stwarzają też wokół nas przyjazną atmosferę. Bardzo im zależy, byśmy przez całe życie byli, jak Oni przyjaciółmi Boga.

Nie anioł stróż / Ks. Jan Twardowski

mojego Anioła Stróża nie widać
choć nie zazdrości archaniołom
nie strzeże nikogo jak na obrazku
przewraca kładkę po której idę
rzuca w przepaść na zbitą głowę
wyciąga za nogawki
pyta - jak leci
mówię mu nieprzyzwoity po łacinie banał
- Aniele tobie łatwo bo nie masz ciała
ale mnie sempiterna zabolała
nie rozumie strzeżonego Pan Bóg nie strzeże
do Boga idzie się na całego
przez kładkę skopaną
przez miłość która wyszła bokiem
przez rozpacz ze szczegółami
przez korek uliczny w którym ugrzęzło pogotowie z syreną
czasem jak stonoga co pomyliła nogi i stanęła jak noga
tłumaczył i ja tłumaczę ale na obrazkach inaczej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dotyk Anioła
Komentarze (6)
ZD
za darmo :)
2 października 2012, 08:56
Aniołowie Stróże robią dla nas kawał dobrej roboty. Dzięki Wam Aniołowie!
A
And
3 października 2011, 10:11
 A mi kierownik duchowy, któremu wyznałem niejaką obojętność wobec aniołów, kazał poczytać Franka Perettiego ("Władcy ciemności" i "Synowie buntu"). Amerykańska beletrystyka - niezbyt wyrafionowana, ale dość plastyczna, zapadająca w pamięć, o strategicznych zmaganiach Zastępu Niebieskiego z Nieprzyjacielem i jego sługami o niewielkie miasteczko w Stanach... Po lekturze rozumiem, że modlić się o zdanie egzaminu jest manipulacją - o ile modlitwa nie zaczyna się od stwierdzenia: Tylko na chwałę Bożą, i zawsze "bądź wola Twoja, nie moja"   
W
Wanda
3 października 2011, 01:06
Rozkazy dla Aniołów?????"Trafił z pytaniem ,na które znam odpowiedz".Pogaństwo.
K
krzysiek
2 października 2011, 23:27
 Za Nich też jestem wdzięczny Panu Bogu: nigdy nie jestem sam:)
A
Aura
2 października 2011, 19:41
Aniołowie Stróże robią dla nas kawał dobrej roboty. Dzięki Wam Aniołowie!
jacek
jacek
2 października 2009, 09:00
Serdecznie dziękuję za przypomnienie o moim kochanym Aniele Stróżu... Dzisiaj wspomnienie wszystkich Aniołów Stróżów(09- 10- 02) Biję się w piersi bo zapomniałem kto się mną opiekuje na codzień w Imię Pana Boga... Mnie i rodzice nauczyli a ja uczę swoje dzieci króciótkiej modlitwy... Aniołeczku ze skrzydłami bywaj zawsze między nami. Bywaj zawsze przy mym boku nie odstępuj ani kroku. Tę modlitewkę szczególnie lubi moja czteroletnia córeczka. I ja też lubię ją odmawiać,bo chociaż mam świadomość życia dorosłego ,chcę być jak dziecko. Być dzieckiem Bożym ,postrzegać Pana Boga jak dziecko i tak Go pojmować.

Skomentuj artykuł

Dotyk Anioła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.