7 ciekawostek o św. Patryku, o których mogliście nie mieć pojęcia

7 ciekawostek o św. Patryku, o których mogliście nie mieć pojęcia
(fot. John Forson on Unsplash // Sicarr (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)
Relevant Magazine / DEON / as

17 marca jest wspomnieniem św. Patryka - biskupa, apostoła oraz patrona Irlandii. Dla Irlandczyków to nie tylko ważne świętgo religijne, ale i państwowe.

Święty Patryk jest wyjątkowo istotną postacią dla irlandzkich katolików, choć dziś wielu kojarzy jego liturgiczne wspomnienie głównie z imprezami w barach. Z tym świętym wiąże się kilka ciekawych faktów, których większość z nas nigdy nie słyszała.

1. Święty Patryk nie był Irlandczykiem, lecz Szkotem

Wielu myśli, że urodził się na Zielonej Wyspie, ale tak naprawdę nie był Celtem, a Brytem. Urodził się w 373 roku (inne źródła mówią o 385 r. lub 389 r.) w rzymskiej Brytanii lub Walii i wychowywał w szkockiej, chrześcijańskiej rodzinie. Gdy miał około 16 lat został porwany przez piratów i zabrany do Irlandii.

DEON.PL POLECA

2. Został niewolnikiem w Irlandii

Gdy dotarł do Irlandii, przez sześć lat przebywał w niewoli. Pracował jako pasterz. Nauczył się wtedy języka druidów oraz wielu druidzkich zwyczajów. Udało mu się uciec i niedługo później znalazł się w Galii. Tam Patryk został księdzem, poświęcił swoje życie Bogu i został wysłany przez biskupa do ewangelizacji Irlandczyków.

3. Nie był pierwszym chrześcijaninem ewangelizującym Irlandię

Święty Patryk nie był pierwszym misjonarzem. Kilkadziesiąt lat wcześniej Palladius został oddelegowany by przynieść Ewangelię Irlandii. Jednakże, nie odniósł sukcesu. Święty Patryk postanowił założyć kościół w cichej i spokojnej okolicy, i tam nauczać ludzi o Chrystusie. Dzięki znajomości lokalnych zwyczajów i języka udało mu się szybko rozprzestrzenić Ewangelię w całym kraju.

4. To dzięki niemu słyszymy dzwony przed każdą Mszą Świętą

Według tradycji św. Patryk wręczył dzwon swojemu najbliższemu pomocnikowi, św. Kieranowi, który zwoływał w ten sposób mnichów i wiernych na modlitwę.

10 najskuteczniejszych świętych orędowników >>

5. Nauczał tajemnicy Trójcy Świętej na przykładzie koniczyny

Na przykładzie koniczyny wyjaśnił Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej. Druidzi szybko się nią zafascynowali, ponieważ liczba 3 była uważana w ich religii za świętą. Poza tym koniczyna rośnie na terenie całej Irlandii.

6. Święty nie tylko dla katolików, lecz też u prawosławnych

W 2017 r. św. Patryk został wpisany do kalendarza liturgicznego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

7. Święty Patryk odżywiał się tak, jak zalecają dzisiejsi dietetycy

Dieta świętego Patryka składała się z produktów zbożowych, ryb i nabiału. Jego jadłospis był zróżnicowany i bogaty w składniki odżywcze. Powszechnie jadano wówczas: kurze jaja, łosoś, pstrąg, wędzona wieprzowina, miód, twarogi, wodorosty a także placki chlebowe z mąki owsianej, jęczmiennej i żytniej. Ostrości dodawały daniom dziki czosnek i rzeżucha.

Święty Patryk nauczał o Jezusie i głosił Ewangelię aż do dnia swojej śmierci. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł 17 marca 461 roku w Armagh w Irlandii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

7 ciekawostek o św. Patryku, o których mogliście nie mieć pojęcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.