Adam Szustak OP o tym, o co chodzi w Wigilii Paschalnej

Adam Szustak OP o tym, o co chodzi w Wigilii Paschalnej
(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)
1 rok temu
Logo źródła: Langusta na palmie Adam Szustak OP

- Błagam Was, katoliki moje drogie, nie idźcie na liturgię w niedzielę, koniecznie wszyscy weźcie udział w Wigilii Paschalnej - prosi zakonnik.

Według niego to najważniejsza liturgia, którą ma Kościół. "Niestety, bardzo wielu katolików myśli, że święta zaczynają się w niedzielę. Święta zaczęły się w czwartek". To dzień, w którym liturgia jest bardzo rozbudowana, trwa kilka godzin, ale nie bójmy się tego.

Liturgia Światła

Jak tłumaczy Szustak, zaczyna się przed kościołem: tam święci się ogień, od którego zapala się potem Paschał. W ciemności pojawia się jeden maleńki płomyczek, od niego zapalają się wszystkie inne płomyczki. Co to oznacza? Że we wszystkie nasze ciemności Chrystus chce wreszcie wprowadzić światło.

"Potem przy tym świetle będzie śpiewany Exsultet. Chwalimy Boga, że wymyślił pszczołę, że nas zbawił. Zobaczcie, jak Kościół łączy sprawy nadzwyczajne, nadprzyrodzone z normalnnymi".

Liturgia Słowa

Wtedy odczytywanych jest wiele czytań ze Starego i Nowego Testamentu. Dominikanin tłumaczy, że "to jest związane z żydowską tradycją: kiedy świętowali swoją Paschę, najmłodszy członek rodziny miał zapytać seniora, dlaczego ta noc jest taka ważna. On wtedy opowiadał dzieciom i całej rodzinie, co się wtedy wydarzyło. Żeby zrozumieć, co się stało, musimy zobaczyć najpierw całą historię świata".

Zachęca rodziców, żeby w niedzielę zmartwychwstania poświęcili czas swoim dzieciom i wytłumaczyli im, to, co Pan Jezus dla nas wszystkich robił.

Liturgia Chrzcielna

Podkreśla, że "to ona wyraża istotę całej tej liturgii". Na Wigilii Paschalnej zawsze powinien być chrzest, bo to jest unaocznienie tego wszystkiego w konkrecie. Mamy człowieka pogrążonego w ciemnościach, nieochrzczonego, którego bierzemy do Pana Jezusa i On go rozświetla swoim światłem. To jest moment kulminacyjny, który mówi wszystko o tej liturgii. Ta liturgia ma nas obudzić do nowego duchowego życia.

Mówi: "Po tej liturgii powinniśmy wyjść z nadzieją na życie, ale tu nie chodzi o emocje. "Tak jak Ty powstałeś z martwych, spraw, żebym ja powstał z martwych". To wszystko kończy się procesją rezurekcyjną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński
29,70 zł
33,00 zł

Ponieważ nie lubimy czekania i brakuje nam wytrwałości, szybko się zniechęcamy, rezygnujemy z najgłębszych pragnień. W najgorszym razie obrażamy się na Pana Boga za to, że nie chce nas słuchać, a w najlepszym stwierdzamy “Bóg...

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o tym, o co chodzi w Wigilii Paschalnej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Adam Szustak OP o tym, o co chodzi w Wigilii Paschalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.