Bożonarodzeniowe radości - nowe jest we mnie

Bożonarodzeniowe radości - nowe jest we mnie
(fot. flickr.com)
Anselm Grün OSB

To, co nowe, nietknięte i niezafałszowane wzbudza fascynację i promieniuje własnym blaskiem. Ustanowienie nowego początku oznacza, że nowe już jest wewnątrz nas. Jest Duch Boży, który nas w każdej chwili odnawia i czyni w nas nowe.

Wsłuchując się w ciszy w samego siebie, przeczuwam, jakie dotąd niespotykane możliwości budzą się we mnie. Pojawiają się nowe idee, odwaga wypróbowania różnych innych sposobów postępowania. Nie muszę robić wszystkiego inaczej, mam raczej zaufać nowemu, które już jest w we mnie. Nowe, które Bóg w każdej chwili czyni we mnie, wymaga uwagi, by mogło rosnąć i nabrać kształtów.

Drugie znacze­nie nowego początku staje się jasne, gdy przyjrzymy się bliżej słowom anfangen i beginnen (zaczynać). Anfangen pocho­dzi od "wziąć się za coś, chwycić, wziąć w ręce". Boże Narodzenie mówi nam: Jeśli chcesz zacząć od początku, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Zamiast narzekać, że jesteś uwarunkowany swoim wychowa­niem, swoimi skłonnościami i swoim lo­sem, musisz przejąć odpowiedzialność za swoje życie i wziąć je w swoje ręce. W każdej chwili możesz zacząć od nowa. Musisz tylko wziąć życie w swoje ręce, takie, jakie jest, i sam je kształtować. Słowo beginnen znaczyło pierwotnie "zagospodarować, przygotować pod uprawę". Jest to trudne. Twoje życie wydaje się ziemią pełną ostów i kamieni, zadrzewioną i zachwaszczoną, nieuporządkowaną i nieprzyjazną. Jeśli chcesz uczynić ją żyzną, musisz najpierw wytyczyć pole.
Zaraz po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się nowy rok. Może on dzięki tajemnicy Święta Świąt rzucić nowe światło na twoje życie: Nie przygotujesz przez jeden rok całego obszaru swojego życia pod uprawę. Zdecyduj, który kawałek ziemi pragniesz zagospodarować w tym roku. Może jest to obszar twojego życia osobistego albo twojej pracy, albo stylu życia. I wtedy weź się za karczowanie tego, co zarosło, aby twoja ziemia mogła wydać owoce, aby nowe mogło na niej wyrosnąć. Bóg zasieje ziarno na twoim polu. Masz przygotować je pod uprawę, aby nasienie wzeszło i nowe, niespodziewane, nieoczekiwane i cudowne mogło w tobie rozkwitnąć.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bożonarodzeniowe radości - nowe jest we mnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.