Bp Ryś: Boże, chroń nas od takiej pychy, która mówi, że jesteśmy posiadaczami całej prawdy

Bp Ryś: Boże, chroń nas od takiej pychy, która mówi, że jesteśmy posiadaczami całej prawdy
(fot. Studio Inigo / youtube.com)
bp Grzegorz Ryś

Dziękujemy Ci Jezu za to, że ciągle w nas tę wrażliwość budzisz, że nie pozwalasz nam pogodzić się z potarganym Kościołem, z potarganą Twoją suknią - mówi biskup Ryś.

Stacja X - Pan Jezus z szat obnażony

Hymn o Miłości mówi dalej: "Po części tylko poznajemy, po części tylko prorokujemy". Czytamy to Słowo patrząc na Twoje obnażenie Panie Jezu. "Podzielili między siebie moje szaty i rzucili los o moją suknię". Rzucili los o suknię, bo nie chcieli jej rwać, była bowiem cała tkana. Przez wieki widzimy w niej obraz Kościoła. Cały jest utkany przez Ciebie, Jezu.

Nie powinien być potargany. Twoja suknia - Kościół. Żołnierze mówili: nie rwijmy jej. A Twoi uczniowie Jezu potargali tę suknię. Nie rozrywana, nie rozerwalna, jedna, utkana w całości. Kościół. Potargany przez Twoich uczniów.

DEON.PL POLECA

Jak doszło w Kościele do podziału ról na męskie i kobiece?

Tak często ta intencja tu wraca, w kościołach Kazimierza. To miejsce szczególnej wrażliwości na jedność Kościoła. Dziękujemy Ci Jezu za to, że ciągle w nas tę wrażliwość budzisz, że nie pozwalasz nam pogodzić się z potarganym Kościołem, z potarganą Twoją suknią.

Błogosławimy Cię też za to, że nie pozwalasz nam pogodzić się z tym pierwszym podziałem w Twoim ludzie, jakim jest podział między Izraelem a Kościołem. Tu na tym miejscu rozumiemy to bardziej niż gdzie indziej. Błogosławimy Cię za ten niepokój w nas, za tę gorliwość by dążyć do jedności.

Po części poznajemy, po części prorokujemy. Gdybyśmy pamiętali właśnie o tym jak ograniczone jest nasze poznanie, jak ograniczonej jest nasze dochodzenie do prawdy. Ile by w nas urosło z tego przekonania chęci słuchania innych, ile by w nas urosło takiego braku pewności siebie, pychy. Ile by w nas wtedy urosło dążenia do jedności.

Kramer SJ: Kościół zaczął coś, co większość katolików ma... gdzieś

Jezu, nie pozwól, żebyśmy brali część za całość. Chroń nas od takiej pychy, która mówi nam, że jesteśmy posiadaczami całej prawdy. Po części poznajemy. Jakie to jest piękne, że po części bo to nas właśnie otwiera na drugiego i na tę część, którą on ma w sobie. Daj, żebyśmy widzieli we wszystkich naszych braciach chrześcijanach ludzi z którymi możemy dzielić się naszymi darami duchowymi i budować się ich darami.

Panie Jezu tkaj od nowa tę Twoją suknię, tkaj ją nieustannie,  żeby była nierozerwana. Niech się ukaże całemu światu Kościół, który jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Jeden.

Abp Józef Kupny o podziałach wewnątrz Kościoła


Zapraszamy na rozważania Drogi Krzyżowej z bp. Rysiem. Każdego tygodnia opublikujemy jedno rozważanie do konkretnej stacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wspólnota w Kościele jest nam zadana, my jej nie tworzymy, my musimy do niej dorastać.

Skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników...

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: Boże, chroń nas od takiej pychy, która mówi, że jesteśmy posiadaczami całej prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.