Bp Ryś: chcesz podnieść swój krzyż? Bez tego nie dasz rady

Bp Ryś: chcesz podnieść swój krzyż? Bez tego nie dasz rady
(fot. youtube.com)
4 lata temu
bp Grzegorz Ryś

Nie wystarczy proroctwo, nie wystarczy wiedza i nie wystarczy wiara. Można góry przenosić ale krzyża się nie podnosi - mówi bp Grzegorz.

II stacja Drogi Krzyżowej - Jezus bierze krzyż

"Gdybym miał też dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał wszelką możliwą wiedzę i wszelką możliwą wiarę tak iż bym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym." (1 Kor 13, 2)

Słuchamy tego hymnu Panie i zadajemy sobie pytanie: do czego nie wystarczy prorokowanie i wiedza, a nawet wiara. Do czego są za słabe. Chociaż mogą przenosić góry, są za słabe, żeby wziąć krzyż. Swój, ale szczególnie kogoś drugiego. Tak jak Ty. Żeby podnieść krzyż, który jest przeznaczony dla każdego z nas, masz dość miłości.

Ta stacja i Hymn o Miłości mówią nam, że łatwiej jest górę podnieść niż krzyż. Do tego żeby podnieść górę i ją przenieść potrzeba wiary. Ale do tego żeby podnieść krzyż swój, a zwłaszcza krzyż drugiego potrzebna jest miłość i tylko miłość potrafi dźwignąć krzyż. To jest też lekcja tego Kościoła, który żyje na tym miejscu, to jest szczególna lekcja której udziela nam święty brat Albert.

Pomagał ludziom dźwigać krzyż, brał na siebie ich krzyż , ale dlatego, że najpierw miał doświadczenie tego, jak go ukochał Chrystus. Tego samego uczy święty Jan Boży, który pomógł i pomaga tylu chorym na całym świecie. Ale najpierw miał doświadczenie tego jak go Chrystus ukochał i uratował mu życie.

Święty Wincenty a Paulo pomógł i pomaga tylu ludziom na świecie, także tu: w tej dzielnicy, w tym Kościele, posługą sióstr Szarytek, ale najpierw jego samego Chrystus dotknął spowiedzią zwykłego żebraka umierającego.

Wszyscy Ci ludzie, święci i wielcy, którzy potrafili dźwigać krzyż swój i swoich bliźnich, najpierw mieli doświadczenie miłości. Nie wystarczy proroctwo, nie wystarczy wiedza i nie wystarczy wiara. Można góry przenosić ale krzyża się nie podnosi. Krzyż podnoszą tylko ci, którzy doświadczyli miłości od Boga, tę miłość mają w sobie i z tą miłością potrafią się zmierzyć z krzyżem swoim i drugich.

W każdy piątek zapraszamy na rozważania Drogi Krzyżowej z bp. Rysiem. Każdego tygodnia opublikujemy jedno rozważanie do konkretnej stacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: chcesz podnieść swój krzyż? Bez tego nie dasz rady
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.