Brak udziału w niedzielnej Mszy jest grzechem. Czy zawsze?

Brak udziału w niedzielnej Mszy jest grzechem. Czy zawsze?
(fot. shutterstock.com)
ChurchPOP / ml

Dlaczego niedzielna Eucharystia jest tak ważna i czy istnieją uzasadnione powody, by ją opuścić? Sprawę wyjaśnia serwis ChurchPOP.

"Msza nie tylko jest źródłem niezbędnej łaski. W niedziele i święta obecność na Mszy jest obowiązkowa i bez ważnego powodu nie można jej opuścić. Takie zachowanie jest grzechem" - czytamy w artykule.

Msza nie jest tylko przyjemnym wydarzeniem, ale też podstawą każdego prawdziwego życia katolickiego. Zauważmy, że w pięciu przykazaniach kościelnych uczestniczenie we Mszy Świętej w niedziele i dni święte jest pierwszym, najważniejszym przykazaniem! Ten wymóg jest również wyraźnie określony w Kodeksie Prawa Kanonicznego:

Kan. 1247 - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą

Jednak pominięcie Mszy nie jest grzechem, jeśli masz ważny powód; na przykład, jeśli jesteś chory lub musisz opiekować się innymi. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, wiedz, że nadal jesteś integralną częścią Kościoła, Kościół modli się za Ciebie i pragnie wszelkich dóbr, które może Ci zaoferować.

"Co jeśli jesteś jednym z milionów katolików, którzy regularnie pomijają Mszę bez ważnego powodu? Co powinieneś zrobić? Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest fakt, że Kościół nadal Cię chce! Zawsze możesz wrócić i nikt nie będzie miał o to do Ciebie pretensji" - zauważają redaktorzy ChurchPOP.

Jeżeli jesteś gotowy do ponownego zaangażowania się w życie katolickie, włączając cotygodniową obecność na Mszy Świętej, powinieneś iść do spowiedzi, aby rozpocząć od nowa. Pamiętaj, Jezus zawsze na nas czeka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert J. Woźniak

Nieznajomość Trójcy jest nieznajomością życia

Trójca Święta jest centralną tajemnicą wiary. Droga w głąb tej tajemnicy prowadzi przez karty Pisma Świętego. Uważna lektura Biblii jest bowiem kontemplowaniem Trójcy, co w tej książce pokazuje ks. Robert...

Skomentuj artykuł

Brak udziału w niedzielnej Mszy jest grzechem. Czy zawsze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.