Chcesz zorganizować majówkę pod kapliczką? Oto instrukcja krok po kroku

Chcesz zorganizować majówkę pod kapliczką? Oto instrukcja krok po kroku
Fot. Depositphotos.com
DEON.pl / mł

Nabożeństwo majowe w plenerze, pod krzyżem czy kapliczką, to polska tradycja. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzona z seniorkami zbierającymi się przy przydrożnych kapliczkach, by śpiewać dla Matki Bożej, podczas pandemii zmieniła oblicze.

W tradycyjne „majówki” coraz częściej angażują się nie tylko seniorki, ale także młodsi katolicy. Czasem ma to wpływ na formę nabożeństwa i jest ono odprawiane na przykład przy gitarze. Sens i cel pozostaje ten sam: chwalić Maryję, dzięki której na świat przyszedł Zbawiciel.  

DEON.PL POLECA

Ta prosta i lekka modlitwa nadaje się w sam raz na ciepłe majowe wieczory i popołudnia. Zwłaszcza w wiejskich parafiach coraz częściej słychać zachęty nie tylko do tego, by przyjść na nabożeństwo do kościoła, ale także do samodzielnego odprawiania go w plenerze.

Jak zaśpiewać majówkę w plenerze? Oto instrukcja krok po kroku.

Nabożeństwo majowe ma kilka elementów. By je odprawić, nie jest konieczna obecność kapłana. Jego najważniejszą częścią jest Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny.  Na początek można zaśpiewać jedną z maryjnych pieśni (na przykład ulubioną pieśń bardzo wielu polskich katolików - "Chwalcie łąki umajone". Kolejna część następująca po pieśni to właśnie Litania Loretańska. Po niej śpiewamy kolejną maryjną pieśń na zakończenie nabożeństwa. 

1. Pieśń maryjna na rozpoczęcie:

1. Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!

2. Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata.

3. Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.

4. Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami sławi Maryję!

2. Litania Loretańska

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson...

zobacz całą treść litanii z nowymi wezwaniami

3. Pod Twoją obronę... (można zaśpiewać)

Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.

4. Modlitwa św. Bernarda

Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy wzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen.

5. Pieśń maryjna na zakończenie:

Maryjo, prześliczna Pani!
Matko Słowa i nasza Matko!
Swą pomoc ześlij nam
Serca nasze niech chwalą Cię! 

Nabożeństwa majowe są w Polsce odprawiane od 1838 roku, kiedy to na ziemiach polskich pod rozbiorami tę formę pobożności wprowadzili jezuici. Obecnie coraz częściej wraca się do tradycji odprawiania nabożeństwa majowego w plenerze, nie tylko na wsi, ale także pod krzyżami i przy kapliczkach w mieście. Odprawiając nabożeństwo majowe można zyskać odpust cząstkowy związany z odmówieniem Litanii Loretańskiej, modlitwy św. Bernarda i modlitwy "Pod Twoją obronę...", pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświecającej i przyjęcie Komunii św., modlitwa w papieskich intencjach, brak przywiązania do grzechu).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Litania Loretańska jest rodzajem opatrznościowego (… ) okienka, poprzez które możemy ze świata naszej nędzy kontemplować skrawek błękitu; przenika przez nie nasze wezwanie, wołanie, nieustający szept, czy choćby tylko westchnienie.  Alessandro Pronzato

Zachęcamy do wspólnego...

Skomentuj artykuł

Chcesz zorganizować majówkę pod kapliczką? Oto instrukcja krok po kroku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.