Dla chrześcijanina wyznanie wiary jest podstawową formą modlitwy, to w nim znajduje sedno swojego wyznania. W zależności od formy modlitwy używa Credo lub mówi Skład Apostolski. Czy między tymi wyznaniami jest jakakolwiek różnica?
Wyznanie wiary to krótka formuła zawierająca zbiór prawd, które świadczą o przynależności do Kościoła. Jest to rozwinięcie wyznania w Boga. Credo tak samo, jak Skład Apostolski rozpoczyna się od słowa "wierzę". Gdy chrześcijaństwo zaczęło się kształtować, nie było potrzeby określania siebie jako wierzącego. Wtedy osoby, które uważały się za naśladowców i uczniów Chrystusa głosiły, że ich Pan powróci lada moment.
Z czasem potrzeba wyznania wiary nabierała w siłę. Z tej racji w 325 roku w Nicei i 381 w Konstantynopolu odbyły się pierwsze sobory. Owocem pracy apostołów było spisanie Credo, tak zwanego symbolu nicejsko-konstantynopolitańskiego. W pierwszych latach jego istnienia był używany w trakcie przyjmowania sakramentu chrztu świętego i do walki z herezjami.
>>Dlaczego są dwa wyznania wiary?<<
Skład Apostolski został nazwany Symbolem Apostolskim, ponieważ jest słusznie uważany za wierne streszczenie wiary Apostołów. Jest to starożytny symbol chrzcielny Kościoła rzymskiego. Jego wielki autorytet wynika z faktu, że jest on symbolem siedziby Piotra i od tej pory przynosi wyrażanie wspólnej wiary. [KKK 194] Obecnie odmawia się go podczas Różańca, czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Credo jest dłuższą wersją Składu Apostolskiego. Jest powszechnie używany na Mszach i świętach liturgicznych. W nim również jest mowa o Bogu, który jest Ojcem Wszechmogącym, o Jezusie, którego poczęła Maryja za sprawą Ducha Świętego. Jednak w Credo jest bardziej rozbudowana historia Zmartwychwstałego Jezusa i tego, Kim jest Duch Święty. W Składzie Apostolskim odnosimy się do Boga, który jest Początkiem i Końcem. W Credo widnieje zwrot "Bóg Ojciec", został on użyty, by podkreślić, że Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej.
>>Poruszające wyznanie wiary Franciszka<<
Między Składem Apostolskim a Credo nie ma sprzeczności. Te dwa wyznania uzupełniają się nawzajem, lecz powstały one w innych okolicznościach i pierwotnie posiadały inne funkcje. Obie formy nie mogą być uznawane za przestarzałe, czy zbędne, ponieważ wśród wielu symboli wiary zajmują one szczególne miejsce w życiu Kościoła. [KKK 193]
Dziś, uczymy się ich od najmłodszych lat. Oprócz tego, że wyznania są nam niezbędne do prawidłowego przeżycia Mszy świętej, czy odmówienia różańca, warto je doceniać w życiu codziennym. W momentach, gdy zastanawiamy się, czy nasza wiara jest właściwa. Gdy chcemy z kimś porozmawiać o Bogu. Wtedy warto zagłębić się w tę tajemnicę i odkryć ją na nowo. Do tego właśnie zachęcał św. Augustyn, mówiąc: Twoje Credo niech będzie dla ciebie jak zwierciadło! Przeglądaj się w nim, aby zobaczyć, czy we wszystko, o czym deklarujesz, że wierzysz, wierzysz rzeczywiście.
Skomentuj artykuł