Czym różni się "Credo" od "Składu Apostolskiego"?

Czym różni się "Credo" od "Składu Apostolskiego"?
(fot. shutterstock.com)
Monika Chrzanowska

Dla chrześcijanina wyznanie wiary jest podstawową formą modlitwy, to w nim znajduje sedno swojego wyznania. W zależności od formy modlitwy używa Credo lub mówi Skład Apostolski. Czy między tymi wyznaniami jest jakakolwiek różnica?

Wyznanie wiary to krótka formuła zawierająca zbiór prawd, które świadczą o przynależności do Kościoła. Jest to rozwinięcie wyznania w Boga. Credo tak samo, jak Skład Apostolski rozpoczyna się od słowa "wierzę". Gdy chrześcijaństwo zaczęło się kształtować, nie było potrzeby określania siebie jako wierzącego. Wtedy osoby, które uważały się za naśladowców i uczniów Chrystusa głosiły, że ich Pan powróci lada moment.

Z czasem potrzeba wyznania wiary nabierała w siłę. Z tej racji w 325 roku w Nicei i 381 w Konstantynopolu odbyły się pierwsze sobory. Owocem pracy apostołów było spisanie Credo, tak zwanego symbolu nicejsko-konstantynopolitańskim. W pierwszych latach jego istnienia był używany w trakcie przyjmowania sakramentu chrztu świętego i do walki z herezjami.

>>Dlaczego są dwa wyznania wiary?<<

DEON.PL POLECA

Skład Apostolski został nazwany Symbolem Aspostolskim, ponieważ jest słusznie uważany za wierne streszczenie wiary Apostołów. Jest to starożytny symbol chrzcielny Kościoła rzymskiego. Jego wielki autorytet wynika z faktu, że jest on symbolem siedziby Piotra i od tej pory przynosi wyrażanie wspólnej wiary. [KKK 194] Obecnie odmawia się go podczas Różańca, czy Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Credo jest dłuższą wersją Składu Apostolskiego. Jest powszechnie używany na Mszach i świętach liturgicznych. W nim również jest mowa o Bogu, który jest Ojcem Wszechmogącym, o Jezusie, którego poczęła Maryja za sprawą Ducha Świętego. Jednak w Credo jest bardziej rozbudowana historia Zmartwychwstałego Jezusa i tego, Kim jest Duch Święty. W Składzie Apostolskim odnosimy się do Boga, który jest Początkiem i Końcem. W Credo widnieje zwrot "Bóg Ojciec", został on użyty, by podkreślić, że Ojciec jest pierwszą Osobą Trójcy Świętej.

>>Poruszające wyznanie wiary Franciszka<<

Między Składem Apostolskim a Credo nie ma sprzeczności. Te dwa wyznania uzupełniają się nawzajem, lecz powstały one w innych okolicznościach i pierwotnie posiadały inne funkcje.  Obie formy nie mogą być uznawane za przestarzałe, czy zbędne, ponieważ wśród wielu symboli wiary zajmują one szczególne miejsce w życiu Kościoła. [KKK 193]

Dziś, uczymy się ich od najmłodszych lat. Oprócz tego, że wyznania są nam niezbędne do prawidłowego przeżycia Mszy świętej, czy odmówienia różańca, warto je doceniać w życiu codziennym. W momentach, gdy zastanawiamy się, czy nasza wiara jest właściwa. Gdy chcemy z kimś porozmawiać o Bogu. Wtedy warto zagłębić się w tę tajemnicę i odkryć ją na nowo. Do tego właśnie zachęcał św. Augustyn, mówiąc: Twoje Credo niech będzie dla ciebie jak zwierciadło! Przeglądaj się w nim, aby zobaczyć, czy we wszystko, o czym deklarujesz, że wierzysz, wierzysz rzeczywiście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jim Manney

Odkryj moc Bożej obecności

Często modlenie się przychodzi nam z dużą trudnością. Zwłaszcza jeśli przeżywamy je jako nudną, niezwiązaną z życiem formalność. Co by się jednak stało, gdybyś odkrył prostą modlitwę, która całkowicie to zmienia?...

Skomentuj artykuł

Czym różni się "Credo" od "Składu Apostolskiego"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.