Demon oświadczył, że od tego koncertu ona jest jego własnością [ROZMOWA]

Demon oświadczył, że od tego koncertu ona jest jego własnością [ROZMOWA]
(fot. shutterstock.com)
Lech Dorobczyński OFM / Michał Lewandowski

Święty Paweł mówił, żeby wystrzegać się choćby pozorów zła. Nie tylko samego zła. Myślę, że jeśli ktoś słucha takiego metalu albo rocka, których twórca jest satanistą, to się naraża -  mówi franciszkanin, Lech Dorobczyński.


W związku z tragiczną śmiercią wokalisty Linkin Park, Chestera Benningtona, w sieci pojawiły się komentarze, które sugerowały, że za jego samobójstwo odpowiadała ciężka rockowa muzyka którą tworzył i której słuchał.

Jak odnieść się do takich twierdzeń? Czy katolik powinien słuchać ciężkiej, metalowej i rockowej muzyki?

W ciągu najbliższych dni opublikujemy teksty osób, które mają w tej kwestii różne zdania, ale przede wszystkim będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy muzyka może w ogóle stanowić zagrożenie.

Z psychologicznego, ale także duchowego punktu widzenia. 

DEON.PL POLECA


Michał Lewandowski, DEON.pl: Słyszałem, że ojciec nie przepada za muzyką rockową.

Lech Dorobczyński OFM: Nie jaram się za bardzo.

Z jakiegoś konkretnego powodu?

Najnormalniej w świecie - nie mój typ. A do tego jest dla mnie za głośna.

 

Niektórzy powiedzą, że w tej muzyce czai się diabeł, który może opętać słuchającego.

Nie jestem znawcą tematu, ale wydaje mi się, że sama muzyka nie może opętać. No, chyba że jest satanistyczną albo tworzoną przez satanistów.

 

To może wpływać na ludzi?

Święty Paweł mówił, żeby wystrzegać się choćby pozorów zła. Nie tylko samego zła. Myślę, że jeśli ktoś słucha takiego metalu albo rocka, których twórca jest satanistą, to się naraża. Jeśli na koncercie drze się Biblię - szatan z radochy zaciera ręce.

To może mieć zgubny wpływ na duszę?

Wiesz, to może być tylko komercyjny zabieg: by zrobić wokół siebie szum. Ale z drugiej strony trzeba pomyśleć, że drze się Słowo Boże. Czy nie o to chodzi szatanowi, który pogardził Bogiem? Po mojemu: muzyka z treściami satanistycznymi lub wykonywana przez satanistów może mieć zgubny wpływ.

Na przykład?

Byłem kiedyś na egzorcyzmie, podczas którego demon warknął: "Ta dziewczyna należy do mnie!" "Nie! Ona należy do Chrystusa!" - odpowiedział egzorcysta. "Nie! Jest moja! Została mi poświęcona!" - wściekał się demon. "Kiedy?" "Poszła na koncert zespołu metalowego. Lider tego zespołu ma zwyczaj przed koncertem poświęcać mi swoich słuchaczy".

Strach chodzić na koncerty.

Ta opętana dziewczyna popełniła w życiu bardzo wiele błędów. Sama pchała się w ręce złego. Ale demon sam przyznał, że od tego koncertu uznał ją za swoją własność.

Ale to zawsze jest wybór wolnej woli. Ktoś, kto idzie na taki koncert w stanie łaski uświęcającej, ma się czego obawiać?

Michał, jeśli ktoś jest w stanie łaski uświęcającej, to po jaką cholerę chodzi na takie koncerty?!

Może po prostu lubi posłuchać takiej muzyki.

To niech sobie słucha ostrej muzy ale bez przekazu satanistycznego. Co więcej, jest cała masa zespołów, które wykonują chrześcijański rock czy metal. I to podobno na dobrym poziomie, ale ja się na tym nie znam.

Ostatnio głośno było o wokaliście Linkin Park, który popełnił samobójstwo. Znaleźli się tacy, którzy twierdzili, że to przez ciężką muzykę jaką tworzył.

Michał, nie siedzę w umyśle człowieka, który popełnia samobójstwo. Nikt z nas nie siedzi. Nie wiemy, co jest przyczyną. Nie wiemy, co się dzieje w jego sercu. A mam wrażenie, że wielu ludzi, siedząc w cieplutkim foteliku, posiada charyzmat wszechwiedzy - a tym samym ma ogromną łatwość wydawania osądów.

Inni księża mówili, że to szatańska muzyka [ŚWIADECTWO]


Chcemy pokazać rzeczywistość chrześcijaństwa, która wymyka się wszelkim schematom.

Można spotkać się z opinią, że Kościół ma być w myśl jednych bądź drugich. Pokażemy, że w gorących tematach nie musimy dzielić się na dwa obozy, ale wciąż możemy istnieć w jednej wspólnocie.

W każdym z zagadnień zaprezentujemy dwa różne punkty widzenia, które mieszczą się w Kościele oraz głos, który wyjaśnia zaistniałe napięcia, wskazuje drogę po środku, rozładowuje emocje. Chcemy dać do zrozumienia, że w Kościele Katolickim można mieć różne wrażliwości, zupełnie inne podejście do różnych tematów. Porozmawiajmy o nich spokojnie, wymieńmy się swoimi doświadczeniami.

Zapraszamy was do rozmowy, napiszcie, jakie tematy są dla was szczególnie ważne. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sławomir Rusin

Opętania i egzorcyzmy.

Ten temat wzbudza mnóstwo emocji. Niestety, w wielu mediach, a niejednokrotnie i w książkach zamiast rzetelnej wiedzy otrzymujemy informacje sensacyjne, budujące fałszywy obraz relacji między Bogiem, szatanem a człowiekiem.W tej publikacji wybitni specjaliści...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Demon oświadczył, że od tego koncertu ona jest jego własnością [ROZMOWA]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.