Dziś "Godzina Święta". Jezus sam poprosił, byśmy o tej godzinie czuwali przed Najświętszym Sakramentem

Dziś "Godzina Święta". Jezus sam poprosił, byśmy o tej godzinie czuwali przed Najświętszym Sakramentem
(fot. shutterstock.com)
DEON.pl

Jezus tak bardzo cierpiał w Ogrodzie Oliwnym z powodu samotności, że zaprosił nas do niezwykłej adoracji. Z czuwaniem tym związane są szczególne obietnice.

Czym jest "Godzina Święta"?

Historia tego czuwania ma początek już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jezus powracając z modlitwy w Ogrodzie Oliwnym zastał uczniów śpiących i powiedział do nich z wyrzutem: "Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?" (Mt 26, 40). Zachęcił również Apostołów, aby "czuwali i nie ulegli pokusie". Chcąc wynagrodzić Jezusowi ten smutek, pierwsi pustelnicy praktykowali nocne czuwanie z Jezusem.

Kult tzw. Świętej Godziny umocnił się jednak na dobre po objawieniach w Paray-le-Monial w Paryżu 1674 roku. Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque tajemnicę swojego Najświętszego Serca. W rozmowach z nią zdradził również, że bardzo cierpi z powodu samotności.

"To w tym miejscu przeżyłem największe cierpienie, opuszczony przez ziemię i niebo, obciążony grzechami całego świata… i chcę, żeby Mi towarzyszyć w tej pokornej modlitwie, którą zanosiłem wówczas do mego Ojca wśród wszystkich Moich udręczeń, będziesz wstawać między godziną jedenastą a północą, by w ciągu godziny klęczeć wraz ze Mną z twarzą pochyloną ku ziemi" - czytamy. Jezus pozwolił również, aby św. Małgorzata doświadczyła smutku i cierpienia, jakie On sam czuł wtedy.

Kiedy odprawiać Godzinę Świętą? Najlepiej w Wielki Czwartek

Modlitwę zaczęto praktykować już w 1829 roku, powstały nawet "Bractwa Godziny Świętej" w Paryżu i rozpowszechniły się na cały świat. Godzinę Świętą odprawia się w każdy czwartek od godz. 23:00 do północy. Szczególny wymiar ma ona w Wielki Czwartek, gdy wspominamy pojmanie Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Właśnie wtedy dobrze jest nawiedzić Najświętszy Sakrament w tzw. Ciemnicy.

Godzina Święta. Jakie obietnice dał Jezus tym, którzy ją odprawiają?

Z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa i praktykowaniem Godziny Świętej związane są obietnice dane św. Małgorzacie:

 • Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
 • Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
 • Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
 • Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
 • Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
 • Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
 • Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
 • Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
 • Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
 • Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
 • Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego
 • Serca, będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci

Jak praktykować Godzinę Świętą w domu?

Znajdź spokojne miejsce w domu, w którym wiesz, że nikt przez najbliższą godzinę nie będzie ci przeszkadzał. Zadbaj o to, by przygotować taki nastrój, który pomoże ci zanurzyć się w modlitwie. Uklęknij i powiedz Bogu, że jesteś. Podczas Godziny Świętej możesz milczeć lub modlić się prostymi modlitwami, na przykład modlitwą Jezusową. Daj się prowadzić Duchowi Świętemu, ofiaruj swoje serce i siebie całego Najświętszemu Sercu Jezusa. Rozważaj to, co przeżywał Jezus w Ogrójcu. Możesz przygotować Pismo Święte, by móc się skupić na tym, co wtedy się wydarzyło, na emocjach Jezusa, na obrazach z Jego modlitwy. Przez całą godzinę czuwaj i nie pozwól, aby zmorzył cię sen.

Zachęcamy, aby Godzinę Świętą odprawiać również w każdy czwartek roku liturgicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Dziś "Godzina Święta". Jezus sam poprosił, byśmy o tej godzinie czuwali przed Najświętszym Sakramentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.