Gest, jaki powinieneś wykonać w czasie odmawiania Credo

Gest, jaki powinieneś wykonać w czasie odmawiania Credo
(fot. shutterstock.com)

W czasie prawie każdej Mszy świętej odmawiamy Wyznanie Wiary. Jednak w bardzo konkretnym momencie, wielu z nas nie wykonuje czegoś, co powinno.

Chodzi o postawę ciała. W czasie wyznania wiary (Credo) każdy z nas stoi, jednak w pewnym momencie trzeba wykonać konkretny gest. Mówi o nim szczegółowo Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (niewielka książeczka, która doprecyzowuje szczegóły odprawiania Mszy świętej):

275. Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżnia się dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.

a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imię Jezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.

b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadania modlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary na słowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy. W ten sposób pochylony stoi diakon, gdy prosi o błogosławieństwo przed głoszeniem Ewangelii. Ponadto kapłan pochyla się nieco, kiedy w czasie konsekracji wymawia słowa Pańskie.

>>Papież radzi, jak najlepiej wyznawać wiarę<<

Oznacza to, że w czasie słów: "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem" powinieneś głęboko się pochylić.

W szczególne dwa dni w roku, w uroczystość Zwiastowania i Narodzenia Pańskiego, na te słowa się przyklęka.

137. Wyznanie wiary śpiewa lub recytuje kapłan razem z ludem. Wszyscy stoją. Na słowa: I za sprawą Ducha Świętego itd. głęboko się pochylają, a w uroczystości Zwiastowania i Narodzenia Pańskiego przyklękają.

Nie jest to bezzasadne, wyraża bowiem głęboki szacunek dla faktu, że Jezus stał się człowiekiem i umarł dla naszego zbawienia. 

>>4 podstawy wiary według kard. Ratzingera<<

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gest, jaki powinieneś wykonać w czasie odmawiania Credo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.