Znak pokoju w czasie Mszy. Jak poprawnie go przekazać?

Znak pokoju w czasie Mszy. Jak poprawnie go przekazać?
(fot. shutterstock.com)

W czasie każdej niedzielnej Mszy świętej, następuje moment, w którym trzeba przekazać sobie znak pokoju. Jak zrobić to poprawnie? Jak zachować się w czasie tego gestu? Przeczytaj i uniknij błędów.

Znak pokoju kojarzony jest z obrzędami Mszy świętej od początków chrześcijaństwa. Jego znaczenie jest dość jasne - pokazuje, że gromadzący się przed ołtarzem ludzie, to siostry i bracia zjednoczeni przez Chrystusa "Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich". (Mt 18,20)

"Eucharystia ze swej natury jest sakramentem pokoju. Ten wymiar tajemnicy eucharystycznej znajduje w celebracji liturgicznej specyficzny wyraz w obrzędzie przekazywania znaku pokoju. Bez wątpienia chodzi o znak mający wielką wartość (por. J 14, 27). W naszych czasach, tak bardzo obciążonych konfliktami, ten gest nabiera szczególnego znaczenia również z punktu widzenia zbiorowej wrażliwości, w miarę jak Kościół wciąż i coraz bardziej dostrzega błaganie Pana o dar pokoju i jedności dla samego Kościoła i dla całej ludzkiej rodziny, jako swoje zadanie. […] To pozwala rozumieć dlaczego z taką intensywnością podchodzi się do obrzędu znaku pokoju w czasie celebracji liturgicznej" - napisał Benedykt XVI w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Sacramentum caritatis.

DEON.PL POLECA

Sposób przekazywania znaku pokoju jest opisany w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego. Tam można znaleźć też wskazówki, jak poprawnie go wykonać. To ważne, bo gest ten ma głębokie znaczenie.

Co dokument mówi o tym geście?

82. Następuje obrzęd pokoju, w którym Kościół prosi o pokój i jedność dla siebie samego i dla całej ludzkiej rodziny, wierni zaś okazują sobie trwającą w Kościele komunię i miłość, zanim przyjmą Najświętszy Sakrament.

Jeśli chodzi o sam znak przekazania pokoju, winny go ustalić Konferencje Episkopatu zgodnie z mentalnością i zwyczajami ludów. Wypada jednak, aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju tylko osobom najbliżej stojącym.

154. Następnie kapłan, mając rozłożone ręce, wypowiada głośno modlitwę: Panie, Jezu Chryste, Ty powiedziałeś; gdy ją skończy, rozkładając i składając ręce, wypowiada życzenie pokoju słowami: Pokój Pański niech zawsze będzie z wami. Lud odpowiada: I z duchem twoim.

Następnie kapłan może dodać stosownie do okoliczności: Przekażcie sobie znak pokoju. Kapłan może przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostając w prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, jeśli ze słusznej przyczyny pragnie przekazać znak pokoju niektórym wiernym. Wszyscy zaś zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu wyrażają sobie wzajemnie pokój i komunię miłości. Kiedy przekazuje się znak pokoju, można powiedzieć: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą lub Pokój z tobą.

Na te słowa odpowiada się: Amen.

181. Gdy kapłan odmówi modlitwę o pokój, a lud na jego słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z wami odpowie: I z duchem twoim, diakon stosownie do okoliczności, mając złożone ręce i zwrócony do ludu, wzywa do obrzędu pokoju, mówiąc: Przekażcie sobie znak pokoju.

Sam zaś przyjmuje od kapłana znak pokoju i może go przekazać innym usługującym, stojącym w pobliżu.

239. Po wezwaniu diakona lub jednego z koncelebransów: Przekażcie sobie znak pokoju wszyscy przekazują sobie wzajemnie znak pokoju. Ci, którzy stoją bliżej głównego celebransa, od niego otrzymują znak pokoju, przed diakonem.

Biskupi poszczególnych krajów mogą doprecyzować powyższe przepisy, tak zrobił też Episkopat Polski.

>>Prosta modlitwa przed każdą Mszą Świętą<<

33. Znakiem pokoju jest ukłon w stronę najbliżej stojących uczestników Mszy świętej lub podanie im ręki. Ten gest wykonuje się w milczeniu lub wypowiada słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą, na co przyjmujący odpowiada: Amen.

Należy jednak zachować jednolitość znaku w danym zgromadzeniu (zob. OWMR 42). Nie wolno używać formuły: Pokój nam wszystkim.

Kapłan może przekazać znak pokoju usługującym, zawsze jednak pozostaje w prezbiterium, aby nie zakłócać celebracji. Niech uczyni podobnie, to znaczy pozostanie w prezbiterium, jeśli dla słusznej przyczyny pragnie przekazać znak pokoju niektórym wiernym.

Wypada, aby każdy z umiarem przekazywał znak pokoju osobom najbliżej stojącym (zob. OWMR 82 i 154).

>>7 kroków do lepszego przeżycia Mszy Świętej<<

Reasumując, w czasie przekazywania sobie znaku pokoju podaj rękę stojącym blisko ciebie osobom lub ukłoń się w ich kierunku, wypowiedz również słowa: Pokój Pański niech zawsze będzie z tobą albo: Pokój z tobą. Nie używaj formy: Pokój nam wszystkim. Odpowiedz prosto: Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znak pokoju w czasie Mszy. Jak poprawnie go przekazać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.