Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść na mszę? Odpowiadamy

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść na mszę? Odpowiadamy
(fot. domena publiczna)
DEON.pl

Wiele osób zastanawia się, czy w Poniedziałek Wielkanocny mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. Co mówi o tym Kościół? Jakie są przepisy? Oto odpowiedź.

Czy w Poniedziałek Wielkanocny msza jest obowiązkowa?

Sprawę regulują przepisy prawa kanonicznego, a dokładnie kanon 1246 KPK, który mówi: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych. Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę."  Jak widać, w wykazie tym nie ma Wielkanocnego Poniedziałku.

Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Podobnie sprawę definiuje  "List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych" z 2003 r.: "Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii". Tak więc w Kościele katolickim w Polsce nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w Poniedziałek Wielkanocny. I chociaż prawo mówi bardzo wyraźnie, to szczerze namawiamy do udziału w liturgii w ten dzień. Ofiara Chrystusa to najcenniejsze, co mamy i warto z tego daru korzystać jak najczęściej.

Lista świąt nakazanych. Kiedy poza niedzielami trzeba iść na mszę?

A oto lista "świąt nakazanych" w Polsce poza niedzielami (kiedy musisz udać się na mszę):

DEON.PL POLECA


- 1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok
- 6 stycznia - Objawienie Pańskie
- święto ruchome - Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy (nie czwartek)
- święto ruchome - Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej)
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej
- 1 listopada - Wszystkich Świętych
- 25 grudnia - Boże Narodzenie

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść na mszę? Odpowiadamy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.