Jak działa diabeł?

Jak działa diabeł?
(fot. Russell Johnson / shutterstock.com)
3 lata temu
Logo źródła: WAM św. Atanazy / Maskacjusz TV

Nad pytaniem o to jak działa diabeł często zastanawiali się Ojcowie Kościoła. Święty Atanazy Wielki w jednym z listów skomentował tę kwestię. Jego uwagi są cenne także dziś.

"Podziwiam natomiast przewrotność diabła, bo od zawsze niszcząc i znieważając, podrzuca rozmyślanie nad czystością, a jest to raczej pułapka niż badanie. Aby bowiem - jak już mówiłem - odwieść ascetów od zwykłej i zbawiennej praktyki i od umacniania przez nią w sławie, dmie w taką dudkę, co nie przynosi nic pożytecznego dla życia, a jedynie czcze rozważania i gadaniny, których należy unikać" - pisze św. Atanazy w jednym z listów.

"Nie każde rozważanie o moralności pochodzi od Boga. Diabeł też tak może działać, że posieje niepokój (...) wobec spraw, które aż tak istotne nie są" - mówi w komentarzu do listów św. Atanazego ks. Przemysław Szewczyk, autor przekładu.

Listy świętego Atanazego "Chrystus i Jego Kościół" zostały wydane przez wydawnictwo WAM. Zachęcamy do lektury!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Atanazy Wielki
13,93 zł
19,90 zł

On jest Głową Ciała – Kościoła (Kol 1,18)

Kościół od początku swojego istnienia zmagał się z wyzwaniami, które nie straciły nic ze swej aktualności: obroną doktryny, relacją między władzą i odpowiedzialnością, etyką seksualną, obecnością modlitwy...

Skomentuj artykuł

Jak działa diabeł?
Komentarze (2)
T
tomasz
16 stycznia 2018, 15:23
Jak się ma takie działanie diabła do psychologicznych wyjaśnień takich myśli? Ktoś może miec chore super-ego ("sumienie") i to jest wyjaśniane w psychologii rolą rodziców, którą odegrali w dzieciństwie chorego. Czy natręctwa, że źle się wyspowiadałem to jest choroba czy pokusa? Czy myśl, że Bóg mi nie wybaczył i mnie nie kocha to jest nerwica czy pokusa? Czy nieustanna czujnosc, że może zgrzeszyłem to jest nerwica czy pokusa? Ludzie o stylu osobowości sumiennym i zasadniczym to jest norma, ale ludzie o osobowości obsesyjnej to jest zaburzenie i jak maja się ich objawy do pokus złego ducha?
16 stycznia 2018, 09:31
No właśnie, jest tak bogata spuścizna a my dzisiaj narzekamy że w palcach się wszystko rozłazi. A może to wynika z lenistwa, chęci pójścia na skróty?

Skomentuj artykuł

Jak działa diabeł?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.