Jak sobie radzić z duchową depresją?

Jak sobie radzić z duchową depresją?
Logo źródła: Ps-po Leon Knabit OSB

W dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o dotykającym wielu problemie depresji. Do publicznej świadomości z wolna przebija się fakt, iż tysiące ludzi cierpią na tę chorobę - i to właśnie słowo "choroba" często budzi zdumienie.

Z czym kojarzy nam się depresja? - Ze smutkiem, z rozpaczą. A więc czy człowiek smutny jest chory?

Dziś umiemy wyśledzić i nazwać podłoże chorobliwego smutku, jakim jest depresja; psychologia poczyniła w tej sferze postęp. W najnowszym odcinku "Słów kilka" pragniemy jednak zwrócić uwagę na tę samą rzeczywistość, lecz w szerszym ujęciu - chcemy mówić o depresji duchowej. Portal PSPO podjął już ten temat w serii filmów-rozmów z o. Włodzimierzem Zatorskim OSB. Dziś mamy okazję spytać o ten problem ojca Leona.

Tyniecki benedyktyn przywołuje w odpowiedzi sytuacje, w których dzieci go pytają o to, dlaczego okazuje tak wielką wesołość. Oczywiście, odpowiedź jest prosta - ojciec Knabit jest zwyczajnie szczęśliwy! Słyszymy w treści filmu o elementach, które składają się na jego poczucie szczęścia, a w których widoczny jest pewien charakterystyczny rys - szczęście wynika z bliskości Boga, z podążania Jego śladem. Ojciec Leon odnosi się do doświadczenia wielu osób: gdy ktoś zbacza z tej dobrej drogi, "wszystko się chwieje, człowiek staje się zły, sfrustrowany".

"Na szczęście jest Pan Bóg!" - konkluduje nasz mnich, przechodząc do przeglądu ludzkich postaw wobec osobistego poczucia nieszczęścia. Depresja duchowa jest wielowymiarowa, stąd ojciec Leon stara się zrozumieć, jak rozumują zmagający się z nią ludzie i szuka odpowiedzi na pytanie, jak rozumować nie powinni… Wreszcie dzieli się swoimi radami, w oparciu o swe wieloletnie i bogate doświadczenie.

Czy problem depresji jest rzeczywisty? Jak najbardziej! Czy można go rozwiązać? Owszem - ale niekoniecznie jest to łatwy proces. Wszystkich zainteresowanych tą ważną kwestią i ujęciem jej od strony duchowej serdecznie zapraszamy do obejrzenia klipu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak sobie radzić z duchową depresją?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.