"Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą". To wydarzenie zapowiadało papieża z Polski [WIDEO]

"Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą". To wydarzenie zapowiadało papieża z Polski [WIDEO]
(fot. Hernan Valencias (flickr.com) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / youtube.com)
DEON.pl / PAP / sz

Na nagraniu widać szczególny moment, który po latach odczytano jako proroctwo, że kard. Karol Wojtyła zostanie papieżem.

15 sierpnia 1963 r. w sanktuarium miało miejsce inne niezwykłe zdarzenie. Odbywała się w nim wówczas uroczystość koronacji Matki Boskiej Ludźmierskiej, której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński. Według opowieści uczestników, podczas procesji z ręki figury wypadło berło, które w locie pochwycił bp Karol Wojtyła. Moment ten sfilmowały kamery (od 1:54 min):

Ks. kard. Franciszek Macharski powiedział wówczas do przyszłego papieża: "Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą".

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec>>

DEON.PL POLECA

Jan Paweł II kilkakrotnie był w ludźmierskim sanktuarium, a podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, w 1979 r., podczas mszy w Nowym Targu górale przynieśli do papieskiego ołtarza cudowną figurę Matki Bożej z Ludźmierza. Papież dziękował za to i porównał Gaździnę Podhala do obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Na nowotarskim lotnisku mówił: "Kiedy byłem w Meksyku, patrzyłam na Matkę Boską z Guadalupe, Matkę Boską Indian, przychodziła mi na myśl najbardziej Matka Boska Ludźmierska, bo to taka prawdziwa gaździna góralska".

Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów. W 2001 r. papież Polak ogłosił ludźmierskie sanktuarium bazyliką mniejszą.

Nagranie ukazuje również bardzo intymny moment z życia Karola Wojtyły, jakim była jego kreacja kardynalska. Możemy zobaczyć, jak polski arcybiskup z Krakowa ubierany jest w kardynalskie szaty oraz jak przyjmuje godność z rak Pawła VI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

"Karolu, Maryja dzieli się z Tobą władzą". To wydarzenie zapowiadało papieża z Polski [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.