Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?

Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?
(fot. shutterstock.com)
DEON.pl / kw

Dziś Środa Popielcowa. Czy wiesz, że obowiązuje wyjątkowy rodzaj postu? Dowiedz się, na czym dokładnie polega, jak należy pościć i przeżyć ten dzień.

Post ścisły nie jest zwykłym postem. W Polsce obowiązuje on w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia.

>>>Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?<<<

Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

Zasady ścisłego postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego (kanon 1252):

"Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty." (kan. 1252).

Pamiętajmy jednak, że Wielki Post, który dziś zaczynamy, to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z kochającym nas Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są narzędziami, które mają nam w tym pomóc. Koncentrowanie się tylko na prawie i przepisach, jeśli nie jest zanużone w pragnieniu spotkania Boga, może być całkowicie bezowocne.

Polecamy posłuchać wprowadzenia arcybiskupa Grzegorza Rysia do okresu Wielkiego Postu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.