Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?

Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
DEON.pl / kw

Dziś Środa Popielcowa. Czy wiesz, że obowiązuje wyjątkowy rodzaj postu? Dowiedz się, na czym dokładnie polega, jak należy pościć i przeżyć ten dzień.

Post ścisły nie jest zwykłym postem. W Polsce obowiązuje on w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Post ścisły polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia.

>>>Czy kobiety w ciąży obowiązuje post ścisły?<<<

Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

Zasady ścisłego postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego (kanon 1252):

"Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty." (kan. 1252).

Pamiętajmy jednak, że Wielki Post, który dziś zaczynamy, to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z kochającym nas Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są narzędziami, które mają nam w tym pomóc. Koncentrowanie się tylko na prawie i przepisach, jeśli nie jest zanużone w pragnieniu spotkania Boga, może być całkowicie bezowocne.

Polecamy posłuchać wprowadzenia arcybiskupa Grzegorza Rysia do okresu Wielkiego Postu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?
Komentarze (8)
A
Andrzej
28 lutego 2017, 19:38
Szpitalny post pooperacyjny zakłada 24 godzin bez jedzenia i bez picia ... najwyżej zmoczenie ust wodą... nie zależnie od wieku pacjenta... i da się przeżyć .... bez żadnych dyspens.... Więc nie tragizujmy... sam tego doświadczyłem....
28 lutego 2017, 20:56
Woesz post dla samego zachowania tradycji Środy Popielcowej jest bez sensu. Piszesz o "diecie szpitalnej", ale przecież wielu współczesnych jest na pernamentej diecie (odchudzajacej, oczyszczającej, uzdrawiajacej etc), więc dla nich nie jedzenie jest normalnością, a nie czasem pokuty.
QQ
qwert qwert
28 lutego 2017, 21:30
W imię Jezusa Chrystusa nakazuję ci TomaszuL CZYTAJ!!! Zaklinam cię przez Boga żywego, przez Boga prawdziwego, przez Boga świętego, duchu nieczysty, wrogu wiary, nieprzyjacielu rodzaju ludzkiego, sprawco śmierci, ojcze kłamstwa, korzeniu zła, zwodzicielu ludzi, zarzewie cierpień. Zaklinam cię, złośliwy smoku, w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa, odstąp precz od tego Bożego stworzenia. Nakazuje ci to sam Chrystus, który z wyżyny niebios strącił cię do podziemnych otchłani. Nakazuje ci to Chrystus, któremu morze, wichry i nawałnice były posłuszne. Nakazuje ci to Chrystus, odwieczne Słowo Boże, które stało się ciałem; Chrystus, który dla zbawienia ludzkości zgubionej przez twoją nienawiść, uniżył samego siebie i stał się posłuszny aż do śmierci. Uchodź przed Tym, który w Izaaku został ofiarowany, w Józefie sprzedany do Egiptu; zabity jako baranek i ukrzyżowany jako człowiek, a potem jako zwycięzca powstał z otchłani. Ustąp miejsca Chrystusowi, na którego nie miałeś żadnego wpływu. Ugnij się pod wszechmocną prawicą Boga, nich cię przerazi i odpędzi wezwanie przez nas świętego imienia Jezusa, przed którym drżą mieszkańcy otchłani, któremu poddane są Moce niebios, Potęgi i Panowania; którego Cherubini i Serafini wychwalają nieustannymi hymnami uwielbienia, śpiewając Święty, Święty, Święty Pan Bóg Zastępów. Odejdź więc w imię Jezusa Chrystusa. Ustąp miejsca Duchowi Świętemu przez ten znak świętego Krzyża + naszego Pana Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
28 lutego 2017, 21:35
Dekalog - przykazanie 2.
QQ
qwert qwert
28 lutego 2017, 21:55
Odejdź więc w imię Jezusa Chrystusa. Ustąp miejsca Duchowi Świętemu przez ten znak świętego Krzyża + naszego Pana Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
1 marca 2017, 11:19
Pozwolenie na egzorcyzm przez internet jest?
28 lutego 2017, 17:53
Patrząc po wpisach (TomaszL) zaśmiecajacych wiele dyskusji ta tym forum zastanawiam sie, czy jest tutaj jakiś admin?
28 lutego 2017, 17:47
Jutro (czyli w dzień postu ścisłego) warto wybrać sie do centrów handlowych, aby zobaczyć "poszczacy inaczej" kwiat katolickiej przecież młodziezy. ​No i ta reklama "cudownej" diety - tak jakby nie na miejscu bo nie o "cudowne" uzdrowienie ciała przez jakieś diety tutaj chodzi.

Skomentuj artykuł

Kogo obowiązuje ścisły post w Środę Popielcową?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.