Litania, która porusza umysł i wycisza serce [WIDEO]

Litania, która porusza umysł i wycisza serce [WIDEO]
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Modlitwa w Drodze Dominik Dubiel SJ / Modlitwa w Drodze

Posłuchaj wyjątkowego wykonania Litanii Loretańskiej, które pozwoli ci wejść w rytm spotkania z Bogiem.

Poniższy film to projekt serwisu "Modlitwa w drodze", dzięki któremu możesz każdego dnia przeżyć kilka minut skupienia w swoim zabieganym życiu.

DEON.PL POLECA"Litania Loretańska"

Śpiew: Kasia Bogusz
Lira korbowa: Joachim Mencel
Realizacja/miks/mastering: Mateusz Frankiewicz
Produkcja muzyczna: Dominik Dubiel SJ
Wideo: Mikołaj Cempla | mikolajcempla.pl
Produkcja: Modlitwa w drodze / Wydawnictwo WAM

O tym, skąd wziął się pomysł na projekt - pisze pomysłodawca, Dominik Dubiel SJ:


Dlaczego muzyka?

Jakoś w ostatnim tygodniu kwietnia przyszła mi taka myśl: dobrze byłoby dać słuchaczom "Modlitwy w drodze" coś ekstra na maj. Tyle, że jest strasznie mało czasu. Ale warto spróbować - jeśli Panu Bogu na tym zależy, to się uda.

Po szybkiej konsultacji z ekipą "Modlitwy w drodze" podjęliśmy decyzję: próbujemy.

Napisałem od razu do zaprzyjaźnionych artystów, na których udziale w tym projekcie mi zależało - Kasi Bogusz (m.in. Dikanda, Owca, Deus Meus) i Joachima Mencla (m.in. New Life’M, Artisena Band, El Greco). Proste połączenie - absolutnie zjawiskowy głos Kasi i wirtuozowska lira Joachima. Piękno w czystej postaci.

Nagrane przez człowieka-orkiestrę Mateusza Frankiewicza (m.in. Out of the box, Balkanscream, solo występujący jako Frans), który ostatecznie zajął się też miksem. A skoro mamy już nagrać dźwięk, to warto od razu zarejestrować obraz - ot, jezuickie MAGIS.

Umówiliśmy się więc z Mikołajem Cemplą, z którym dobrze się rozumiemy artystycznie i współpracowaliśmy już przy okazji projektu The Jesuit Music. Cudem znaleźliśmy termin na "za dwa dni", w którym piątka zabieganych ludzi mogła się spotkać na nagraniu. I nagraliśmy. Jedno podejście. Na więcej tak naprawdę nawet nie mieliśmy czasu. Wystarczyło.


Dlaczego kontemplacja?

Modlitwa w drodze od lat daje zabieganym ludziom narzędzie, które pomaga na chwilę zatrzymać się i popatrzeć na rzeczywistość wokół siebie oczami Pana Boga. Codziennie nowe, około dziesięciominutowe rozważania w oparciu o Ewangelię z dnia, których można posłuchać w samochodzie, tramwaju, na spacerze, albo po prostu przy biurku, robiąc sobie przerwę w pracy.

Litania to nieco inna modlitwa niż medytacja ignacjańska, która stanowi rdzeń rozważań Modlitwy w drodze. W litaniach, podobnie jak w Modlitwie Jezusowej czy Różańcu, dzięki powtarzalności i rytmiczności nasze serce się wycisza, stając się przestrzenią spotkania z Bogiem. Ostatecznie, skutek obu metod modlitwy jest ten sam.


Dlaczego majowe?

Za twórcę nabożeństw majowych uważa się jezuitę, o. Ansolaniego, który w XVIII wieku w kaplicy królewskiej w Neapolu codziennie w maju urządzał koncert pieśni ku czci Bożej Matki. Koncert ten za każdym razem kończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Jezuici stali się w kolejnych latach propagatorami tego nabożeństwa w całej Europie. Polski zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych również jest związany z jezuitami, którzy w 1838 roku wprowadzili "majowe" w Tarnopolu.

Nasza litania jest po prostu kontynuacją tej na wskroś jezuickiej tradycji nabożeństw majowych łączących muzykę, miłość do Maryi i odnajdywanie Boga we wszystkim. Tyle, że jest dostosowana do mobilnego stylu życia ludzi w XXI w.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Litania, która porusza umysł i wycisza serce [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.