Maluch na rekolekcjach? Po co?

Maluch na rekolekcjach? Po co?
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Katarzyna Panek

Co łączy meksykańskie dzieci z Guadalajary z warszawskimi przedszkolakami? Prawdopodobnie niewiele. No, może miłość do słodyczy i pluszowych zabawek.

Na pewno nikt nie podejrzewa, że jedne i drugie mają szansę uczestniczyć w takich samych rekolekcjach metodą ignacjańską… dla dzieci! Jeden wyjątkowy dzień w roku.

Specjalnie dla nich program dostosowany do ich wieku i rozwoju. Spotkanie z Chrystusem, spotkanie, na które czekają z wypiekami na twarzy.

Z Meksyku przez Chile do Warszawy

Wszystko zaczęło się w Meksyku od jezuity, który zatroszczył się o wiarę już najmłodszych dzieci. W 1963 roku Eudardo Levy SJ rozpoczął pracę nad programem "Spotkanie z Chrystusem". Tej pracy poświęcił całe swoje życie. Nie z obowiązku, ale dlatego, że lubi dzieci. Ta sympatia jest wyczuwalna w każdym napisanym przez niego zdaniu.

Ojciec Levy nigdy nie mówi o dzieciach i młodzieży negatywnie, ale jest im życzliwy i z pasją towarzyszy w ich dojrzewaniu. Jego celem było przede wszystkim uzupełnienie tradycyjnych lekcji religii o możliwość doświadczenia żywego Boga osobiście i we wspólnocie. Pierwsze rekolekcje tą metodą odbyły się w 1963 roku w męskiej szkole w Guadalajarze.

Stopniowo powstawały programy skierowane do kolejnych grup wiekowych, aż do momentu, gdy o. Levy stworzył pełen pakiet rekolekcji dla dzieci od 3 do 18 lat.

W 2009 roku do Chile na swoje praktyki pojechał polski jezuita Zbigniew Szulczyk SJ. Jest dokładnie o 50 lat młodszy od o. Levy’ego. Zbyszek szczerze zafascynował się doświadczeniem starszego współbrata. Chociaż osobiście nigdy się nie spotkali, to jednak pobyt w Chile i doświadczenie tych rekolekcji w jezuickiej szkole wystarczyły.

Młody jezuita zainteresował się tą metodą i postanowił zaszczepić ją na gruncie polskim. Po powrocie prowadził rekolekcje w Łodzi, Gdańsku, Kodniu, Warszawie, Starej Wsi, Kielcach… Nie chce robić tego w pojedynkę.

Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z coraz szerszym kręgiem osób: z wychowawcami, rodzicami, katechetami, psychologami i wszystkimi, którzy chcą pomagać dzieciom "przychodzić do Jezusa". Owocem tego jest nowo powstała organizacja "Spotkanie z Chrystusem", która gromadzi zaangażowanych w prowadzenie rekolekcji. Jej siedzibą jest parafia Ojców Jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Dzieci i tak nie zrozumieją. Szybko zapomną…

Gdyby uwierzyć w powyższe słowa, program rekolekcji "Spotkanie z Chrystusem" nigdy by nie powstał. Na szczęście jezuici są przekonani, że nawet trzylatek może doświadczyć Boga. Nie wątpią też, że da się dotrzeć do zbuntowanego serca nastolatka. Jak to możliwe? Przede wszystkim rekolekcje nie tyle przekazują wiedzę o Bogu, ile pomagają Go spotkać.

Nie ma tu miejsca na nudne wykłady i moralizowanie. Dzieci na własnej skórze przekonują się, że Bóg jest im bliski. Doświadczają tego osobiście i we wspólnocie. Program jest jakby "szyty na ich miarę", tzn. wszystkie jego elementy są dopasowane do wieku i etapu rozwojowego dziecka. Nie ma przypadkowych i uniwersalnych symboli, a rekolekcje wyrastają bezpośrednio z duchowości ignacjańskiej (w końcu tworzył go jezuita!).

Oczywiście nie znaczy to, że dzieci milczą przez cały dzień… wręcz przeciwnie, zajęcia są niezwykle dynamiczne. Ale już trzylatki "smakują" medytacji.

Kilka godzin bez rodziców… Czyli co się dzieje na rekolekcjach?

Przedszkolaki przeżywają swoje rekolekcje bez obecności rodziców. Już trzylatki są w stanie rozstać się z mamą na kilka godzin. Po zakończeniu nawet te zapłakane i tęskniące z trudem pozwalają zabrać się do domu. Jednak najważniejsze jest to, że dzieci, na długo po tym dniu, wracają do przeżytych w nim treści.

Trzylatkom w rekolekcjach towarzyszy pluszowe Dobre serduszko. Pomaga im w odkrywaniu piękna stworzonego świata i zachęca do wdzięczności za ten niezwykły prezent od Pana Boga.

Owocem tej wdzięczności jest szacunek do osób, zwierząt, roślin i rzeczy. Pięciolatki z wypiekami na twarzy ruszają w podróż ze swoim ulubionym Misiem, na poszukiwanie dróg do Boga. Naturalną konsekwencją odnalezienia Pana Boga jest słuchanie Jego głosu i wspólne odkrywanie, co Mu się podoba, a co nie.

To spotkanie jest radosnym i wyjątkowym doświadczeniem, które przynosi owoce wraz z upływem czasu. Jest świetną okazją i punktem odniesienia w późniejszych rozmowach rodziców z dziećmi.

Jak trafić na "Spotkanie z Chrystusem"?

Rekolekcje dla przedszkolaków od 3. do 6. roku życia odbędą się już w najbliższy weekend 27 lutego dla starszych dzieci i 28 lutego dla maluchów w Krakowie, przy kościele Ojców Jezuitów (ul. Kopernika 26).

Zapisy na stronie internetowej

Równolegle do rekolekcji dla dzieci prowadzone będą warsztaty dla rodziców. Warunkiem uczestnictwa w rekolekcjach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który zostanie potwierdzony mailem ze szczegółowymi informacjami.

Tych, którzy są zainteresowani, a nie mogą przyjechać do Krakowa, zapraszamy do kontaktu mailowego:

spotkaniezchrystusem@jezuici.pl.

Z radością poinformujemy o terminach najbliższych rekolekcji w innych miastach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Maluch na rekolekcjach? Po co?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Maluch na rekolekcjach? Po co?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.