Najlepsza droga do modlitwy

Najlepsza droga do modlitwy
(fot. Julio Codesal/flickr.com/CC)
6 lat temu
Sir John Templeton

Pokora to podstawowy warunek rozwoju człowieka. Zbytnie zadowolenie z dotychczasowych osiągnięć uniemożliwia odważne podejmowanie nowych wyzwań. Brak pokory ogranicza ostrość widzenia i zamyka umysł, udaremniając odkrywanie nowych obszarów.

Człowiek, który nie ma w sobie pokory dziecka, nie potrafi przyznać się do błędu, nie szuka porady i nie podejmuje kolejnych prób. Używając słowa pokora, mam na myśli świadomość, że Bóg nieskończenie przewyższa wszystko, co kiedykolwiek zostało o Nim powiedziane, lub, inaczej mówiąc, nieskończenie przekracza ludzką zdolność pojmowania. Kiedy uświadamiamy sobie tę prawdę i przyjmujemy postawę pokory, usuwamy z drogi kamienie, które pozostawiło na niej nasze ego.

Zastanówmy się nad pewną analogią. Człowieka przychodzącego na świat w pewnym sensie można porównać do miękkiego, bezkształtnego kawałka węgla, który w ogóle nie odbija promieni słonecznych. W tyglu węgiel zostaje poddany działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, które sprawiają, że przekształca się on w naturalny diament. Wykwalifikowany rzemieślnik ocenia jego wartość. Określa wewnętrzną strukturę kamienia, który następnie zostaje przecięty i oszlifowany. Odpowiednia obróbka sprawia, że kawałek węgla przemienia się w cenny, błyszczący klejnot. Kiedy teraz padną na niego promienie słońca, odbiją się w nim wszystkie kolory tęczy, tworząc zachwycającą symfonię piękna i blasku. Podobnie dzieje się z człowiekiem od chwili, kiedy pojawia się w materialnym świecie, gdzie jest "poddawany obróbce" życiowych doświadczeń i jego własnych wyborów. Następnie rodzi się ponownie dla nieba, w którym pokorna postawa duszy odbija światło Boga. Być może właśnie dlatego Bóg stworzył tygiel, który nazywamy ziemią.

Jedną z najważniejszych lekcji, których powinien nauczyć się człowiek, dopóki przebywa na ziemi, jest fakt, że sam tworzy swoje niebo. Szwedzki filozof i mistyk Emanuel Swedenborg stwierdził, że człowiek będzie w niebie tak długo, jak długo niebo jest w nim. Od czego zatem należy zacząć tworzenie nieba? Od autentycznej pokory, która powinna skłaniać do modlitwy. Z kolei modlitwa pozwala nawiązać kontakt z Nieskończonym, naprawdę ma więc mistyczną moc. Czas spędzony na modlitwie, nawiązanie kontaktu z Bogiem wzmacniają duchowe światło człowieka, który dotykając potęgi większej od siebie, tworzy wspanialsze życie. Modlitwa sprawia, że trudne zadania stają się łatwiejsze, uświęca każde działanie i przynosi pozytywne rezultaty. Zycie modlitwą to życie pełne pokory i wdzięczności, uświęcone bliskim związkiem ludzkiej duszy z jej Stwórcą.

Człowiek, który polega na mądrości, pięknie, zdolnościach lub pieniądzach, zazwyczaj odcina się od Boga. Natomiast osoba, która z pokorą wyraża wdzięczność za otrzymane łaski, otwiera sobie drzwi do nieba na ziemi. Musi jednak zrezygnować z własnej woli i poddać się woli Boga. Czy wierzycie, że wyzbywając się egocentryzmu, stajecie się kanałem, przez który przepływa Boża miłość i mądrość, niczym światło wpadające przez otwarte okno?

Pokora stwarza okazję do uczenia się od siebie nawzajem, ponieważ dzięki niej otwieramy się na drugiego człowieka, spoglądając na świat z jego punktu widzenia. Umożliwia ona swobodną wymianę poglądów. To dzięki pokorze unikamy grzechu pychy i nietolerancji, jak również konfliktów religijnych. Prorok Mahomet stwierdził: "Człowiek, który ma w sobie choć ryżowe ziarenko pychy, nie może wejść do raju". Pokora otwiera drzwi do królestwa ducha, umożliwiając badania i rozwój w dziedzinie religii. Pokora jest bramą do wiedzy.

Więcej w książce: UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton

***

UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton

Sir John Templeton, słynny inwestor z Wall Street i filantrop. Poświęcił życie na promowanie otwartości umysłu. Ufundował najwyższą na świecie nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w badaniach duchowości człowieka.

Ludzki umysł działa w zdumiewający sposób. Za pomocą swoich myśli człowiek może kształtować rzeczywistość. Zafascynowany tym faktem John Templeton poznawał myśl filozoficzną, wypowiedzi naukowców, artystów i historyków, oraz literaturę różnych kręgów kulturowych w poszukiwaniu mądrości, która będzie stanowiła zbiór praw życia. Wybrał najlepsze z nich i ułożył w prosty, a jakże inspirujący podręcznik pozytywnego myślenia - zdobądź własny egzemplarz

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najlepsza droga do modlitwy
Komentarze (1)
M
marek
22 lutego 2014, 10:31
Doskonała lektura. Książka podnosząca na duchu. Jak my Polacy bardzo potrzebujemy takiego pozytywnego spojrzenia na życie i wiarę.

Skomentuj artykuł

Najlepsza droga do modlitwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.