Nic się nie zmienia w twoim życiu duchowym?

Nic się nie zmienia w twoim życiu duchowym?
(fot. antonychammornd/flickr.com)

Starasz się ze wszystkich sił, żeby się nawrócić? Chodzisz na wiele kursów, sesji i rekolekcji, aby stać się lepszym chrześcijaninem? I nic się nie zmienia? Poznaj przyczynę takiego stanu rzeczy.

Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę (Ignacy Loyola).

To ostatnie zdanie numeru drugiego jest doskonałą wskazówką, która rozbija nasze myślenie na temat rozwoju. Powszechnie myślimy, że im więcej zrobimy i im więcej się dowiemy, tym dalej zajdziemy. Zbieramy więcej coraz więcej umiejętności, szerszą wiedzę, przechodzimy coraz więcej kursów, sesji i rekolekcji, aby stać się lepszymi chrześcijanami. Ignacy mówi… stop!

Obszerna wiedza i umiejętności dają tylko namiastkę rozwoju i sprawiają dobre wrażenie. Św. Ignacy chce zmienić nasz wysiłek z kierunku horyzontalnego (jak najwięcej, jak najszerzej) na kierunek wertykalny (wybieramy jedną rzecz i idziemy w głąb).

DEON.PL POLECA

Jeżeli któreś ćwiczenie poszło mi bardzo dobrze, dało mi dużo owoców i odkryć - nie idę dalej, tylko zostaję przy nim i powtarzam je tak długo, jak przynosi mi zadowolenie, zainteresowanie i nowe owoce. Nie szukam kolejnych ćwiczeń i nie spieszę się (mogę z jednym ćwiczeniem siedzieć nawet tydzień!).

Pogłębiam to, co Bóg mi wyraźnie daje, chcę wyssać z tego wszystko aż do końca. Po co szukać kolejnych źródeł, skoro Bóg wyraźnie daje mi się tutaj? Podobnie, jeżeli w jednym ćwiczeniu tylko jedno pytanie lub jedno polecenie daje mi najwięcej zadowolenia, zainteresowania i odkryć, nie idę dalej tylko pozostaję przy tym jednym elemencie.

Nie chodzi więc o to, żeby "odrobić" czy "zaliczyć" całe ćwiczenie ani żeby "przerobić" wszystkie ćwiczenia zaplanowane na tydzień. To nas zupełnie nie obchodzi. Nas interesuje tylko pogłębianie tego, co wydaje mi się najbardziej interesujące, co mnie jakoś dotyka, inspiruje, porusza.

"Ćwiczenia Duchowe - podręczne narzędzia rozwoju osobistego i duchowego" to zestaw 56 prostych i konkretnych ćwiczeń umieszczonych na pojedynczych kartach. Są one przeznaczone dla każdego, kto chciałby rozwijać się duchowo i pracować nad sobą, ale nie za bardzo wie jak.

Nic się nie zmienia w twoim życiu duchowym? - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nic się nie zmienia w twoim życiu duchowym?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.