Nudzisz się na Mszy Świętej? Te 7 kroków sprawi, że zmienisz swoje podejście

Nudzisz się na Mszy Świętej? Te 7 kroków sprawi, że zmienisz swoje podejście
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Catholic Link Fr. Joshan Rodrigues

Zawsze, kiedy masz ochotę ziewać w czasie mszy lub interesować się wszystkim, tylko nie liturgią, przypomnij sobie nasz poradnik.

Jedne z najczęstszych komentarzy, jakie słyszy się od młodych ludzi to: "Msza jest nudna. Kazania są nudne. Nie wiem dlaczego muszę chodzić na Mszę co niedzielę". Część młodzieży siada w ostatnich ławkach, aby móc korzystać z telefonu. Gdy pewnego razu zapytałem co robią, jeden z nich, z poważną miną, odpowiedział, że wrzucał na Instagram zdjęcie z Mszy i dodawał posty na Twittera z cytatami mojego kazania.

Postanowiłem poszukać w Internecie porad jak rozwiązać ten problem. Spotkałem się z radą, która bardziej ograniczała się do duchowości. Większość młodych ludzi, których znam, szczerze pragną uczestniczyć we Mszy Świętej z większą uwagą. Rozumieją, że jest to bogate i pełne znaczeń doświadczenie, a mimo to wciąż mają problemy ze skupieniem i koncentracją. Dlatego też pokusiłem się o spisanie kilku praktycznych kroków, które można podjąć, aby bardziej i głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii.

7 praktycznych kroków, aby Msza stała się dla Ciebie ważniejsza:

1. Przyjdź do kościoła kilka minut przed Eucharystią.

DEON.PL POLECA

Przybycie do kościoła co najmniej 10 minut przed Mszą zrobi ogromną różnicę. Pozwoli Twojemu umysłowi wyciszyć się i oderwać od wcześniejszych działań, które miały miejsce przed przyjściem na Mszę. Mając cały czas z tyłu głowy myśli związane z codziennymi zajęciami łatwiej będzie o rozproszenie. Wykorzystaj te kilka minut przed Mszą na rozmowę z Bogiem, prosto z serca. Oddaj Mu wszystkie swoje radości i wyzwania, z którymi się mierzysz, a wtedy łatwiej będzie usłyszeć co Bóg chce Ci powiedzieć podczas Eucharystii.

2. Matka Kościół potrzebuje właśnie CIEBIE

Spotkałem kilku młodych ludzi, którzy powiedzieli, że czują się bardziej zaangażowani w Liturgię, kiedy odgrywają podczas niej jakąś rolę. Istnieje wiele opcji - chór, lektorzy, ministranci, kościelni, dekoratorzy kościoła. Uczestnictwo w którejś z tych grup sprawi, że bardziej skupisz się na tym co się dzieje podczas Mszy i staniesz się uważniejszy. Przynależność do wspólnoty ma także wiele innych pozytywnych aspektów,  dotyczących również Twojego życia osobistego.

3. Módl się jak w "Biznes Klasie"

Unikaj siedzenia w ostatnich ławkach kościoła, zwłaszcza, kiedy z przodu jest jeszcze sporo wolnego miejsca. Mówi sie, że przednie ławki otrzymują więcej łaski. Siedzenie bliżej ołtarza pomoże Ci pozbyć się rozproszeń. Jak to jest, że wszyscy chcą przednich miejsc na koncertach czy spektaklach, a w kościele zawsze zajmują ostatnie ławki? Postaraj się również, nie siadać podczas Mszy razem ze swoimi przyjaciółmi, szczególnie, gdy to oni są rozpraszaczami. Równie dobrze możesz spotkać się z nimi później.

4. Ujawnijcie się, śpiewacy prysznicowi

Zabierz śpiewnik i śpiewaj. Staraj się bardziej zrozumieć słowa, które wymawiasz. Nie przejmuj się, jeśli nie masz talentu do śpiewania. Większość ludzi nie ma, a Ci, którzy mają zwykle należą do chóru. Wyobraź sobie jaki byłbyś znudzony, idąc na koncert nie znając żadnej piosenki. Dlatego bierz udział w różnych uroczystościach, nawet jeśli początkowo niewiele na tym zyskujesz. Nie spodziewaj się szybkich rezultatów.

5. Ćwiczenie na Twitterze

"Kazania są nudne"- wiele razy słyszałem to zdanie. Okazuje się jednak, że w większości przypadków wcale tak nie jest. Zwykle kazania naprawdę są bardzo interesujące, ponieważ księża wkładają wiele wysiłku w ich przygotowanie. Jeśli tak samo nudzisz się podczas wykładów w szkole lub na uczelni albo oglądając wieczorne wiadomości czy przewijając stronę Facebooka, bardzo pradopodobne jest, że to właśnie w Twoim postrzeganiu leży cały problem. Spróbuj wykonać pewne ćwiczenie. Wysłuchaj kazania i postaraj się uchwycić jego istotę w około 140 znakach. Następnie, po Mszy, opublikuj je na Twitterze. Okaże się to trudniejsze niż myślisz.

6. 167 do 1

Pamiętaj, że Eucharystia jest Dziękczynieniem. Uczestnicząc w niej wyłącznie w niedziele, poświęcasz Bogu tylko 1 godzinę swojej uwagi. Pozostałe 167 godzin tygodniowo dostajesz od Niego w prezencie. Zadaj sobie pytanie, ile dobrych rzeczy otrzymałeś od Pana. Czy nie jest słuszne spędzenie tej jednej godziny tygodniowo na modlitwie w prawdziwym skupieniu i głębokim zawierzeniu Stworzycielowi?

7. Doskonała siódemka - Maryja

Ostatnie słowo należy do Maryi, Królowej Nieba i Ziemi, naszej Matki. Poproś Ją o wstawiennictwo podczas Mszy Świętej. Módl się o wskazówki i siłę. Maryja zawsze stała przy boku naszego Pana i tak samo może stanąć przy Twoim. Żaden inny człowiek nie zrozumie Cię tak dobrze jak Maryja.

Podążaj za tymi 7 krokami, a powoli odkryjesz piękno Eucharystii. Podobnie jak w przypadku innych działań, zajmie to trochę czasu. Nie oczekuj wielkiej zmiany już od następnej niedzieli. W końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Tłumaczenie: Monika Chomentowska

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Catholic Link 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jim Manney

Odkryj moc Bożej obecności

Często modlenie się przychodzi nam z dużą trudnością. Zwłaszcza jeśli przeżywamy je jako nudną, niezwiązaną z życiem formalność. Co by się jednak stało, gdybyś odkrył prostą modlitwę, która całkowicie to zmienia?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nudzisz się na Mszy Świętej? Te 7 kroków sprawi, że zmienisz swoje podejście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.