br. Tomasz Mikołajczyk CSsR
Co zrobisz, gdy Duch Święty przyjdzie do Twojego serca pod postacią Duchowej Bomby Atomowej?
Jeżeli masz taki moment, że chciałbyś wyjść na wolność, chciałbyś przezwyciężyć różne słabości, a jedyne co widzisz, to po prostu ciemną i czarną otchłań przed sobą, to zacznij krzyczeć, zacznij do Boga wrzeszczeć - mówi o. Adam Szustak OP.
Czasami zdarza nam się nakryć kogoś na uczynku niezbyt moralnym. Przykład pierwszy: wchodzimy do pokoju, a tu nasza koleżanka grzebie w naszych rzeczach i robi się tak strasznie głupio. Wtedy się ma ochotę powiedzieć…
Otóż główna teza była taka, że oto przyszedł pewien człowiek do tego Kościoła, żeby się pomodlić, a ja użyłem brzydkiego słowa na "g", no i dlatego się nie mógł pomodlić i jest oburzony. No więc spróbuję odpowiedzieć - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek.
Czy piekło jest wieczne? Tym razem ks. Jan wpisany w krajobraz po uczcie, bada skutki moralne tejże, snuje optymistyczne wizje inspirowane prawosławiem, zapewnia (na ile zapewnić może) o pośmiertnej samoświadomości i wolnej woli, wreszcie namawia do modlitwy za zmarłych i wyciągania ich z "tarapatów" na tamtym świecie.
Adam Szustak OP: Bóg nawet największych hardcorowych grzeszników wyprowadził z różnych złych sytuacji właśnie przez to, że...
Czy jest sens modlić się za ludzi takich jak Judasz czy Hitler? Odpowiada ks. ks. Piotr Pawlukiewicz: Dla Kościoła nie ma straconych dusz. Kościół może powiedzieć o kimś, że jest błogosławionym albo świętym, natomiast o nikim Kościół nie mówi, że jest potępiony. My nie wiemy, co jest z Hitlerem, my nie wiemy, co jest z Judaszem. Jakaś święta miała objawienie i Bóg jej powiedział...
Msza Święta jest miejscem szczególnej relacji Boga do człowieka. Każde słowo, każdy gest ma sens, coś oznacza. A jednak tak wielu niechętnie w niej uczestniczy, bo “nudzi się" podczas tego misterium ofiary. Nudzi się, bo nie rozumie istoty dokonującego się na ołtarzu cudu.
Benedykt XVI
Czy pamiętamy jeszcze przesłanie, które do nas skierował papież Benedykt XVI? Jakie zadanie postawił przed nami?
Sir John Templeton
Żaden człowiek nie przyszedł na świat bez powodu. Każdy ma do wykonania jakieś zadanie. Świat może stać się lepszy tylko dlatego, że się na nim pojawiliście.
Anoreksja, bulimia...czy to grzech?
Trzeba sobie znaleźć swoją przestrzeń. Ja myślę, że jak się tak dobrze pogada z Chrystusem, to może być fajnie. Ja kiedyś się tego wstydziłem - mówi Muniek Staszczyk.
Czy prawdziwa miłość zawsze musi być cierpliwa? Nie! Prawdziwa miłość jest... niecierpliwa! - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.
Choć już wiele czasu minęło od tamtych dni, to jednak historia ta wciąż jest żywo komentowana. Wtedy, kiedy się wydarzyła, wzbudziła bardzo silne reakcje i kontrowersje...
Jeżeli masz takie przekonanie, że Pan Bóg ci nie pomaga, że nie widać Jego pomocy i dobroci, że coś jest nie tak, to jest tylko i wyłącznie po to, żebyś się czegoś nauczył - mówi Adam Szustak OP.
Jak zrobisz Bogu niespodziankę, to On będzie udawał, że nie widział. Będzie się tak cieszył. To jest tajemnica. To jest tak jak dziadek się bawił z wnuczkiem w chowanego… - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.
Żołnierze na ćwiczeniach trenują rzut granatem. Coś idzie nie tak, granatu upada w okopie a dowódca własnym ciałem osłania szeregowca. A czy ja potrafiłbym, tak samo, w ułamku sekundy zdecydować się na oddanie własnego życia dla kogoś innego? Szczerze, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż komuś mogłoby się wydawać, iż dla księdza to jest oczywiste.
Stanisław Biel SJ
Żyć głębią ducha oznacza akceptować całe życie wraz z jego końcowym etapem - śmiercią. Śmierć zawsze jest kresem życia biologicznego, jest fizycznym procesem rozkładu, destrukcją, wobec której człowiek pozostanie bezsilny. Jest również nicością niespełnionych pragnień, marzeń, życia, egzystencji.
Znowu, jak co roku, ruszymy w Polskę, a od parunastu lat i zagranicę, na groby. Zabierzemy ze sobą znicze, wieńce, wspomnienia, coś do poczęstowania, bo przecież Zaduszki to również bliższa i dalsza rodzina
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
"Niebo -tam spoglądają święci, gdy są jeszcze na ziemi. Patrzą z uwielbieniem i pragnieniem. My, zwykli śmiertelnicy, spoglądamy tam zbyt rzadko, acz nie bez sentymentu".
{{ article.description }}