Szczęście według Jezusa

Szczęście według Jezusa
(fot. demandaj/flickr.com/CC)
6 lat temu
Vito Morelli

Wszyscy poszukujemy szczęścia. I ty też. Pragnienie szczęścia zawsze towarzyszyło życiu człowieka. W każdym z nas nie ma większego pragnienia od tego, ponieważ jest ono najgłębszą potrzebą ludzkiego serca. Zresztą, Bóg przecież stworzył nas po to, abyśmy byli szczęśliwi. A zatem gdzie szukać szczęścia i co robić, żeby być szczęśliwym?

Dusza potrzebuje radości tak jak płuca powietrza (św. Franciszek z Asyżu)
Już od starożytności filozofowie i myśliciele zajmowali się tym zagadnieniem. Epikur, filozof, w rozprawie List do Menoikeusa, która jest bardziej znana jako List o szczęściu, napisał, że "przyjemność" jest podstawą, początkiem i celem szczęśliwego życia. Mamy tu do czynienia ze stwierdzeniem, które jest sprzeczne z nauczaniem Jezusa. Natomiast Jean-Jacques Rousseau (1712-1778), francuski filozof, mawiał pół żartem, pół serio, że człowiek, aby w życiu być szczęśliwym, potrzebuje przynajmniej trzech rzeczy: konta w banku, zręcznego kucharza i dobrego trawienia. Inny filozof, Epiktet, twierdził, że szczęście nie polega na zdobywaniu radości i cieszeniu się, lecz na tym, aby nie pragnąć niczego, ponieważ jego istota tkwi w byciu wolnym. Tak samo i ta koncepcja szczęścia jest nie do zaakceptowania dla chrześcijańskiej wizji życia. A zatem czym jest szczęście? O co tak naprawdę tu chodzi? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby je osiągnąć?
Powiedzmy od razu, że szczęście wcale nie polega na posiadaniu wszystkiego i natychmiast, jak, niestety, wielu ludzi dzisiaj sądzi. Przede wszystkim człowiek jest szczęśliwy, kiedy tchnie pogodą ducha, kiedy umie docenić i kochać siebie takim, jakim jest; kiedy potrafi właściwie ocenić i mądrze używać tego, co posiada; ale nade wszystko, kiedy żyje w harmonii i pokoju z samym sobą, z przyrodą, z innymi ludźmi i z Bogiem.
Szczęście, przyjemność, radość i błogosławieństwo są to słowa, których zwykle używamy w potocznym języku, może nie zwracając uwagi na to, czym one się różnią między sobą. To prawda, że szczęście i radość nie są całkowicie oddzielone od przyjemności, ale jest też prawdą, że przyjemność nie identyfikuje się z nimi. W życiu tak bywa, że to, co mi się podoba, nie zawsze czyni mnie szczęśliwym! A zatem radość i szczęście to nie to samo. Radość wypływa ze świadomości, że mimo wszystko ktoś (Bóg) nas kocha. A w takiej sytuacji możemy odczuwać jednocześnie i radość, i ból.
"Radość" jest uczuciem zadowolenia z życia o wiele bardziej intensywnym, stabilnym i trwałym w porównaniu z przyjemnością. Dotyka ona także i angażuje głębszy poziom ludzkiej egzystencji. Nasze uprzemysłowione społeczeństwo stwarza człowiekowi zdecydowanie więcej okazji do przeżywania przyjemności niż doświadczania radości.
Przyjemność ponadto jest uczuciem miłym, lecz przelotnym, związanym mniej więcej z częścią instynktywno-cielesną naszego bytu i naszej osoby (na przykład myślimy o przyjemności jedzenia, picia, zabawy, poczucia szacunku, miłości itd.). "Szczęście" natomiast jest uczuciem pełnego zadowolenia z życia, chociaż tylko częściowo możliwym do zrealizowania w tym życiu.
Błogosławieństwo zaś jest uczuciem totalnego i ostatecznego zadowolenia z życia, które można osiągnąć jedynie dzięki pełnej komunii z Bogiem. Każdy człowiek, który przychodzi na ten świat, szuka swojego spełnienia i kiedy go osiąga, to doświadcza czegoś, co normalnie nazywa "szczęściem". Człowiek najpełniej realizuje się, kiedy kocha i jest kochany. Nic poza miłością nie jest w stanie uczynić człowieka szczęśliwym. Sekret szczęścia - powiedział Lew Tołstoj, wybitny rosyjski pisarz - nie polega na tym, aby robić to, co się chce, ale na tym, aby chcieć tego, co się robi.
Szczęście jest wynikiem zaangażowania i gorliwości ze strony człowieka. Bycie szczęśliwym kosztuje, a cenę tę trzeba zapłacić. Jest ona proporcjonalna do zdolności podejmowania ofiar i wyrzeczeń przez człowieka.
Istnieje wiele rzeczy na tym świecie, które dają nam poczucie szczęścia: wycieczka w góry, wakacje nad morzem, piękno kwiatu, spojrzenie dziecka, przebywanie z ukochaną osobą, towarzystwo przyjaciela, spełnienie własnego obowiązku, zrobienie dobrego uczynku itd. Wszyscy potrafimy bardzo dobrze wyczuć, kiedy mamy do czynienia ze stanem szczęścia i doskonale wiemy, że nie polega ono na zaspokajaniu powierzchownych potrzeb czy zdobywaniu rzeczy materialnych. Szczęście nie jest też kwestią pieniędzy. Sam pieniądz nigdy nie uszczęśliwił nikogo. Czasami można spotkać ludzi, którzy, choć posiadają wiele bogactw, nie są wcale szczęśliwi. Szczęśliwy zaś jest ten, kto kocha życie, szanuje przyrodę, żyje w harmonii ze sobą i z innymi, żyje uczciwie, mówi prawdę, potrafi zadowolić się tym, co posiada, troszczy się o biednego, wspiera tych, którzy są nieszczęśliwi. A zatem jeśli i ty szukasz szczęścia, nie ma lepszego sposobu na nie od tego: zacznij prowadzić prawdziwe życie duchowe.
Wszyscy szukamy i pragniemy szczęścia. W gruncie rzeczy wszyscy szukamy i pragniemy Boga. Św. Augustyn powiedział, że jedynie Bóg jest szczęściem, które potrafi uszczęśliwić. Człowiek może być szczęśliwym wtedy, kiedy zna i posiada Boga. Tylko Bóg może spełnić pragnienia ludzkiego serca: "Stworzyłeś nas bowiem dla siebie i niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie" ( Wyznania, I, 1).

Więcej w książce: Szczęście według Jezusa

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szczęście według Jezusa
Komentarze (14)
PR
Paweł Rybotycki
23 listopada 2015, 09:39
Jesteśmy Słowem Bożym, w ten sposób powstał każdy człowiek na ziemi, oraz wszelkie stworzenie.  Każdy nasz oddech jest dowodem na to że Bóg ciągle na nas patrzy i kontroluje. Wszytko czego człowiek nie zniszczył (lub czego się nie dotknie )  jest dobre. Psujemy nasze zycie bo nie słuchamy Bożego słowa które powołało nas do życia. Nie żyjemy- bo tak chcielismy              - tylko żyjemy bo Bóg tak chciał. Dlatego też powinniśmy zabiegać o to by Bóg nas prowadził w naszym życiu -swoim słowem, które dało na życie i które daje nam uwolnienie od naszych win. Wystarczy w to tylko uwierzyć.                         Z poważaniem Paweł R ;)
S
Sabina
31 grudnia 2013, 16:17
wcale nie zostali skazani na cierpienia, tylko sciagneli je na siebie swoja glupota, zlem, grzechem....to konsekwencja, nie kara. Bog jest miłością :D
M
majka
31 grudnia 2013, 16:11
Jest też napisane: kogo Bóg kocha, tego karci. Na początku był raj, ale po grzechu(?) pierwszych ludzi wszyscy zostali skazani na cierpienia
S
Sabina
31 grudnia 2013, 13:06
tam gdzie jest napisane: Bog jest miloscia. Skoro Bog jest miloscia, nie stworzyl sobie nikogo do sluzby, tylko do kochania, czyli bycia szczesliwym razem z nim. I to jest mozliwe, jesli sie jest z Bogiem, takze tu na ziemi. katoliku, to byla chyba prowokacja, ten twoj wpis albo nie jestes katolikiem. zdumiewajaca opinia.  
NP
Na początku
31 grudnia 2013, 12:52
"Gdyby Bóg stworzył nas po to, żebyśmy byli szczęśliwi, to od razu umieściłby nas w raju, a nie na ziemi." Gdy Bóg stworzył człowieka, umieścił go w raju, i tam człowiek był szczęśliwy służąc Bogu. Ale gdy człowiek wypowiedział Bogu posłuszeństwo,  konsekwencją tego czynu było nieszczęście: człowiek musiał opuścić raj, musiał pracować w pocie czoła, podlegał śmierci itd.  A człowiek przestał służyć Bogu, bo chciał służyć sobie
N
nobody
31 grudnia 2013, 11:37
"Bóg stworzył nas po to, abyśmy byli szcześliwi"? A gdzie to jest napisane?
M
minimax
26 czerwca 2010, 12:32
katolik - tylko nie mów, że masz rodzinę! Biedna Twoja żona, biedne dzieci...:-( Chyba że dręczycie się wszyscy nawzajem. Kto wygrywa?
Martino
Martino
26 czerwca 2010, 11:46
Trzeba ciągle przypominać i głosić, że Bóg przecież stworzył nas po to, abyśmy byli szczęśliwi. Gdzie to przeczytałeś? Gdyby Bóg stworzył nas po to, żebyśmy byli szczęśliwi, to od razu umieściłby nas w raju, a nie na ziemi. Tutaj bowiem człowiek nigdy nie zazna prawdziwego szczęścia. Bóg stworzył człowieka po to, żeby człowiek oddawał Mu cześć i mu służył. Tylko tyle. 
K
katolik
26 czerwca 2010, 02:19
Trzeba ciągle przypominać i głosić, że Bóg przecież stworzył nas po to, abyśmy byli szczęśliwi. Po smierci. Tu mamy jak najwiecej cierpiec. I dreczyc bllznich, zeby tez cierpieli. 
Jadwiga
Jadwiga
25 czerwca 2010, 18:53
"To nie dobrobyt czyni nas szczęśliwymi, lecz dobroć i sposób widzenia własnego życia. I jedno i drugie zawsze zależy od nas samych - człowiek zawsze może być szczęśliwy, jeśli tylko tego zechce i nikt nie jest w stanie mu przeszkodzić." [ Sołżenicyn]
Jurek
Jurek
25 czerwca 2010, 15:35
Trzeba ciągle przypominać i głosić, że Bóg przecież stworzył nas po to, abyśmy byli szczęśliwi.
A
Aura
25 czerwca 2010, 14:58
"Szczęście jest wynikiem zaangażowania i gorliwości ze strony człowieka. Bycie szczęśliwym kosztuje, a cenę tę trzeba zapłacić. Jest ona proporcjonalna do zdolności podejmowania ofiar i wyrzeczeń przez człowieka" Ujęło mnie to zdanie
SC
szczęśliwy człowiek
25 czerwca 2010, 14:48
"Powiedzmy od razu, że szczęście wcale nie polega na posiadaniu wszystkiego i natychmiast, jak, niestety, wielu ludzi dzisiaj sądzi. Przede wszystkim człowiek jest szczęśliwy, kiedy tchnie pogodą ducha, kiedy umie docenić i kochać siebie takim, jakim jest; kiedy potrafi właściwie ocenić i mądrze używać tego, co posiada; ale nade wszystko, kiedy żyje w harmonii i pokoju z samym sobą, z przyrodą, z innymi ludźmi i z Bogiem." jest to najszczersza prawda :-)
T
tomasz
11 czerwca 2010, 11:01
FAJNE i mądre. to szczęście, że przeczytałem to o szczęściu. cześć!

Skomentuj artykuł

Szczęście według Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.