Patron od szczęśliwych porodów

Patron od szczęśliwych porodów
(fot. shutterstock.com)
Paweł Król

Święty Ignacy znany jest przede wszystkim jako założyciel zakonu jezuitów i autor ćwiczeń duchowych. Święty wzywany jest również przez kobiety oczekujące potomstwa. Za wstawiennictwem tego świętego upraszają u Pana Boga łaskę szczęśliwego porodu.

Tradycyjnie w kościołach jezuickich 31 lipca, w uroczystość św. Ignacego Loyoli, poświęca się tzw. wodę świętego Ignacego. Jej przeznaczenie było i jest bardzo różne w zależności od tradycji kulturowej danego kraju, jednak używana jest przede wszystkim przez kobiety oczekujące na narodzenie dziecka i stanowi pomoc przy trudnych, niebezpiecznych porodach.

Tradycja wzywania św. Ignacego jako patrona rodzących matek wiąże się z pewnym wydarzeniem, które miało miejsce w Rzymie w 1545 roku. Ignacy cały dzień towarzyszył swymi modlitwami rodzącej kobiecie. Była to Małgorzata Parmeńska, nieślubna córka cesarza Karola V, żona Oktawiusza Farnese. Małgorzata, dzięki pomocy św. Ignacego, urodziła bliźnięta: Karola i Aleksandra. Historia ta szybko rozprzestrzeniła się na całe Włochy, a później na cały świat i tak św. Ignacy stał się orędownikiem kobiet w stanie błogosławionym.

Wody świętego Ignacego używano też w walce z epidemiami. Na przykład w hiszpańskim mieście Burgos w 1599 roku wiele zarażonych osób odzyskiwało zdrowie po wypiciu tej poświęconej wody. Tak samo w Rzymie w latach 1656-1657 i w roku 1837, gdy miasto zmagało się z epidemią cholery. Podobna historia wydarzyła się we Włoszech - w  Modenie - w 1855 roku, kiedy czterysta rodzin, które modliły się za wstawiennictwem św. Ignacego, nie dotknęła zaraza. W dowód wdzięczności wierni odnowili ołtarz Świętego w kościele św. Bartłomieja i ufundowali okazałą rzeźbę, przedstawiającą modeńczyków w postawie klęczącej, błagających o łaskę przed ołtarzem św. Ignacego. Umieszczono też napis z podziękowaniem za wybawienie od zarazy.

Woda świętego Ignacego jest zazwyczaj dostępna w kościołach jezuickich przez cały rok i zwykle znajduje się w zakrystii bądź przy ołtarzu św. Ignacego, aby wierni mogli jej z łatwością zaczerpnąć.

Jak stosować wodę św. Ignacego?

Zanim zastosuje się wodę św. Ignacego, należy odmówić trzy razy Chwała Ojcu... na cześć Trójcy Przenajświętszej, której ten Święty był gorliwym sługą. Dodać też należy wezwanie: Św. Ignacy - módl się za nami. Później odmawia się Ojcze nasz..., Zdrowaś Mario... i Chwała Ojcu... albo po prostu wzywa się pomocy Świętego, gdy sytuacja lub stan chorego nie pozwalają na coś innego.

MODLITWA DO ŚW. IGNACEGO LOYOLI O WYPROSZENIE ŁASKI SZCZĘŚLIWEGO PORODU

O czcigodny święty Ojcze Ignacy, którego Bóg prócz innych łask i tą obdarzył, że matkom będącym w stanie błogosławionym możesz zjednać niebiańską pomoc, aby w tym niebezpiecznym czasie porodu, gdy wydają na świat nowe życie, mogły szczęśliwie urodzić.

Pokornie Cię proszę, nie odmów i mnie swego przemożnego wstawiennictwa w chwili tak ważnej dla mnie i dla moich bliskich. Miej ukochane moje dziecko w swej opiece, aby przez cudowne odrodzenie w wodach Chrztu świętego mogło być zjednoczone z Chrystusem, naszym Panem i Zbawicielem, który z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków. Amen.

P. Święty Ojcze Ignacy, módl się za mną do miłosiernego Boga.

W. Aby wsparł mnie w mojej potrzebie i ochraniał przychodzące na świat dziecko.

MODLITWA ZA PRZYCZYNĄ ŚW. IGNACEGO Z LOYOLI - OPIEKUNA MATEK W STANIE BŁOGOSŁAWIONYM, O SZCZĘŚLIWY PORÓD I O ZDROWIE DZIECKA I MATKI

Święty Ojcze Ignacy, Wszechmogący Bóg obdarzył Ciebie szczególną łaską opiekowania się matkami oczekującymi wydania na świat potomstwa. Wiele z nich otrzymało łaskę upragnionego macierzyństwa za Twoją przyczyną i szczęśliwie wydały na świat nowe życie.

Również i ja proszę Ciebie, ufna w to, że wyjednasz mi pomoc Bożą w tej tak ważnej dla mnie chwili, abym szczęśliwie urodziła i mogła wraz z mężem wychować ten owoc naszej miłości - nasze ukochane dziecko - na większą chwałę Bożą. Proszę o to z ufną wiarą.

P. Módl się za mną do Boga, święty Ojcze Ignacy.

W. Aby mnie wspomógł w mojej potrzebie.

Wszechmogący Wieczny Boże, któryś postanowił, aby poród odbywał się w bólu, ale by był także związany z radością wydania na świat nowego życia, proszę Cię, przez Twoje nieogarnione miłosierdzie i za przyczyną świętego Ignacego, Twego oddanego sługi w Kościele, aby dane mi było szczęśliwie urodzić to dziecko i byś złagodził mój ból porodu. Obdarz to dziecko potrzebnym zdrowiem, szczodrymi darami Bożej opieki, abym Ciebie za tę łaskę mogła zawsze wielbić i chwalić. Czuwaj też nad tym, aby dziecko to otrzymało sakrament Chrztu świętego. Niech w dalszym jego rozwoju i życiu towarzyszy mu ufna wiara w Ciebie i łaska świętych sakramentów, których udziela Kościół. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Ty, święty Ojcze Ignacy - patronie mojego porodu i troskliwy opiekunie dzieci i młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Patron od szczęśliwych porodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.