Polka, która została "Matką Afryki"

Polka, która została "Matką Afryki"
(fot. Public domain via Wikimedia Commons)

Była hrabianką, która porzuciła dworskie życie na rzecz walki z niewolnictwem. Jej siostra została świętą, zaś bracia generałami: pierwszy Wojska Polskiego, drugi - Towarzystwa Jezusowego. Dziś obchodzimy w Kościele wspomnienie bł. Marii Ledóchowskiej.

W młodości pasjonowała ją sztuka, miała też talent pisarski. Kochała piękne suknie i wystawne bale, które były elementem codziennego życia arystokracji. Z czasem zaczęła odczuwać pustkę, która wypełniała jej życie. Poszukiwała wiary i w czasie gdy przebywała na dworze księżnej Toskanii, podążyła drogą franciszkańskich tercjarzy.

W trakcie pobytu na dworze, poznała dwie zakonnice, które szukały tam pomocy finansowej w pokryciu kosztów ich misji na Madagaskarze, gdzie pracowały z chorymi na trąd. Nie podjęła wtedy żadnych działań, lecz w Marii obudziła się potrzeba pomocy Afryce.

Potężny zwrot wywołała w niej lektura pism kardynała Lavigeriego, gorącego orędownika kampanii przeciw niewolnictwu, któremu papież Leon XIII powierzył misję ewangelizacji Afryki. Maria uruchamiając swoje koneksje rozpoczęła organizację zbiórek datków na rzecz tego dzieła.

Pod wpływem francuskiego kardynała, Maria założyła w Salzburgu komitet do spraw walki z niewolnictwem. Kolejne powstały w San Ippolito, Wiedniu i Krakowie. Wykorzystała swój talent pisarski do publikowania licznych tekstów piętnujących handel ludźmi, wśród których szczególnie znana jest powieść "Zaida" obnażająca okrucieństwa jakim były poddawane niewolnice. Zbierała listy misjonarzy, którzy przesyłali relacje z Afryki, a następnie prezentowała je w założonym przez siebie miesięczniku.

DEON.PL POLECA

W tym czasie została zmuszona do opuszczenia środowiska austriackiej szlachty, ponieważ nie znajdowała czasu na dworskie obowiązki. Żyła w skrajnym ubóstwie, a jej jedyne wynagrodzenie stanowiły niewielkie środki, które przeznaczyła dla niej zaprzyjaźniona cesarzowa Sissi.

W 1894 roku założyła Sodalicję św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, przekształconą następnie w zgromadzenie Sióstr Misjonarek. Patronem zgromadzenia był hiszpański jezuita, misjonarz i apostoł niewolników z XVII wieku. Podróżowała po Europie pozyskując z innymi siostrami środki dla misji Kościoła w Afryce i występowała na licznych międzynarodowych kongresach.

Zdawała sobie sprawę z tego, że jednym z największych problemów Afryki jest brak dostępu do druków w językach afrykańskich, dlatego jej wydawnictwo rozpoczęło wydawanie dzieł dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Poznaj 5 duchowych porad od Marii Teresy Ledóchowskiej >>

Działała na rzecz sodalicji nawet wtedy, gdy zaczęła cierpieć na gruźlicę. Pomimo bólu pracowała na rzecz misji i zgromadzenia. Zmarła 6 czerwca 1922 roku w domu generalnym w Rzymie. Maria Ledóchowska została beatyfikowana 19 października 1975 przez papieża Pawła VI.

Choć nigdy nie odwiedziła Afryki, za jej zasługi na polu misji i walki z niewolnictwem, zaczęto ją nazywać "Matką Afryki".

Modlitwa za wstawiennictwem bł. Marii Teresy Ledóchowskiej

Boże, dzięki Twojej łasce Błogosławiona Maria Teresa niestrudzenie niosła pomoc głosicielom Ewangelii, spraw za jej wstawiennictwem, aby wszystkie ludy poznały Ciebie, prawdziwego Boga, i Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwa, która zmienia życie. Krok po kroku.

Jeśli należysz do osób, które słyszały o Nowennie pompejańskiej, ale jeszcze jej nie odmawiały, najwyższa pora to zmienić.

Pompejanka jest zbiorem świadectw o cudach, nawróceniach i sytuacjach, które...

Skomentuj artykuł

Polka, która została "Matką Afryki"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.