Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena wznowiony. Kim był ten niezwykły hierarcha?

Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena wznowiony. Kim był ten niezwykły hierarcha?
(fot. youtube.com)
abpsheen.pl / pl.aleteia.org / df

Zdobył nagrodę Emmy, był na okładce "Time'a", prowadził jeden z najpopularniejszych programów telewizyjnych w Stanach. Niedługo będzie błogosławiony. Znasz go?

Zakończył się proces między Joan Sheen Cunningham, bratanicą abpa Fultona Sheena, a archidiecezją Nowego Jorku odnośnie tego, kto ma zatrzymać doczesne szczątki arcybiskupa. Ciało arcybiskupa przez niemal czterdzieści lat spoczywało w krypcie katedry p.w. świętego Patryka w Nowym Jorku - rano 27 czerwca zostało wydobyte.

Tym samym, jak podaje strona abpsheen.pl, proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena został wznowiony.

Abp Fulton Sheen jest jednym z najbardziej znanych hierarchów amerykańskich. W latach 1951 - 1957 i 1961 - 1968 prowadził program telewizyjny "Life is Worth Living", który cieszył się w Stanach ogromą popularnością. Jak pisze Elżbieta Wiater na portalu Aleteia: "Współcześnie jesteśmy przyzwyczajeni do obecności księży w mediach różnego rodzaju. W tamtej epoce to, czego podjął się abp Sheen było nowatorskie i okazało się ewangelizacyjnym strzałem w samo centrum tarczy. Wielu ludzi zawdzięczało jego audycjom nawrócenie, wielu odkrywało powołanie do życia konsekrowanego."

Za swoją działalność został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Emmy. Znalazł się również na okładce "Time'a".

Brał czynny udział w Soborze Watykańskim II, w 1969 Paweł VI mianował go arcybiskupem tytularnym Newport. W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pielgrzymki do USA, powiedział mu: "Dobrze pisałeś i mówiłeś o Panu Jezusie Chrystusie. Jesteś lojalnym synem Kościoła". Dwa miesiące po tym spotkaniu arcybiskup zmarł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB
15,03 zł
16,70 zł

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

Proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena wznowiony. Kim był ten niezwykły hierarcha?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.