Skąd tak naprawdę bierze się popiół używany w Środę Popielcową?

Skąd tak naprawdę bierze się popiół używany w Środę Popielcową?
(fot. pixabay)
Catholic News Agency / kw

W Środę Popielcową miliony katolików pozwolą kapłanowi posypać swoją głowę popiołem. Skąd dokładnie pochodzi ten proch?

Mimo, że niektórzy twierdzą inaczej, to zgodnie z instrukcją zawartą w Mszale Rzymskim, popiół ma pochodzić ze szczątków spalonych zeszłorocznych gałęzi palmowych.

 

Popiół - symbol cierpienia i pokuty

Dlaczego akurat palmy? Bowiem popiół uzyskany z palm przypomina nam o tym, czym jest Wielki Post. "Te gałązki zwiastują Wielki Tydzień, cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa" - tłumaczy ks. Randy Stice, zastępca dyrektora Sekretariatu ds. Kultu Bożego Konferencji Episkopatu USA.

Święto Niedzieli Palmowej rozpoczyna Wielki Tydzień który prowadzi do Wielkanocy. "To pomaga nam utożsamić się z (Jezusem) w Wielkim Poście... łączy nas z wydarzeniami z życia Chrystusa" - dodaje ks. Stice.

DEON.PL POLECA

Popiół również jest od dawna symbolem pokuty i nawrócenia, nawet w Starym Testamencie - prorocy w smutku, podczas modlitwy błagalnej czy czyniąc pokutę, posypywali sobie głowę popiołem albo siedzieli czy tarzali się w popiele (Iz 61,3; Jon 3,6; Ez 27,30).

 

Co robi się z palmami i popiołem?

Co ciekawe, w różnych krajach obowiązują nieco inne metody, w jakiej postaci popiół trafi na głowy wiernych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych są mieszane z wodą święconą lub olejem i tworzą coś w rodzaju pasty - ma ona trzymać się czoła, na której kapłani rysują znak krzyża.

Skąd tak naprawdę bierze się popiół używany w Środę Popielcową? - zdjęcie w treści artykułu

(fot. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Brian May [Public domain])

W Polsce i Europie proch jest po prostu wysypywany na środek głowy.

W większości przypadków w Polsce księża kupują popiół od dostawców dewocjonaliów, aby uniknąć niskiej jakości popiołu. "Aby uzyskać dobry popiół, nie można go po prostu spalić. Musisz pozwolić mu się tlić bez dostępu tlenu, i to dzięki temu uzyskuje on prawdziwą węgielną czerń" - tłumaczą sprzedawcy.

W wielu parafiach jednak zdarza się, że księża proszą wiernych o przyniesienie palm z Niedzieli Palmowej, które również posłużą do "produkcji" popiołu. Czasami też proboszczowie organizują specjalne ognisko, na którym pali się palmy. Czy tak jest u was w kościele?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skąd tak naprawdę bierze się popiół używany w Środę Popielcową?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.