To była najgorsza spowiedź w moim życiu

To była najgorsza spowiedź w moim życiu
(fot. Hernán Piñera / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
Piotr Kropisz SJ / Paweł Kowalski SJ

To była jedna z moich pierwszych spowiedzi. Niby nie dotyczyła niczego strasznego. Pamiętam miejsce. Miałem 10 lat. Jako dziecko pewnie miałem całkiem czyste serce. Ale kiedy skończyłem, dostałem od księdza serię takich pytań - mówi Piotr Kropisz SJ w rozmowie z Pawłem Kowalskim SJ w #WiaraLive.

Poniżej fragment rozmowy dotyczący doświadczenia trudnej spowiedzi:

Paweł Kowalski SJ: Piotrze, jaka była Twoja najgorsza spowiedź w życiu?

Piotr Kropisz SJ: To była jedna z moich pierwszych spowiedzi. Niby nie dotyczyła niczego strasznego. Pamiętam miejsce. Święta Trójca w Bydgoszczy. Miałem 10 lat. Nie mam zielonego pojęcia, z czego się spowiadałem. Jako dziecko pewnie miałem całkiem czyste serce. Ale kiedy skończyłem, dostałem od księdza serię pytań. Takich pytań z cyklu: Ale w niedzielę to chodzi do kościoła? A modlisz się rano i wieczorem? Na co odpowiadałem, że tak.

Po kolejnej serii pytań skończyła się ta spowiedź i ja wyszedłem z tego konfesjonału oburzony, z myślą, że jeśli bym zgrzeszył, to bym przecież powiedział. Skoro nie powiedziałem, to znaczy, że czegoś nie zrobiłem, więc nie rozumiem, czemu ten ksiądz mnie tak wypytywał. Byłem uczciwy i chciałem, żeby ktoś zakładał moją uczciwość. Zdarzyło się jeszcze kiedyś, jak już byłem księdzem i się spowiadałem, że nie zostałem zrozumiany, ale tę spowiedź z dzieciństwa zapamiętałem najbardziej.

Paweł Kowalski SJ: Czyli jest coś takiego, że nie lubimy za bardzo, kiedy nas odpytują. "Czy aby na pewno jeszcze…". Jest takie pytanie, którego na pewno nikt nie lubi: "A ile razy? Ile razy?".

Piotr Kropisz SJ: Ja go nigdy na szczęcie nie usłyszałem. A Ty?

Paweł Kowalski SJ: Echem, jak niosło po kościele, ale to nie ja się spowiadałem wtedy (śmiech).

***

Zapis całej rozmowy o spowiedzi i kierownictwie duchowym znajdziesz tutaj.

Piotr Kropisz SJ - odpowiedzialny za dom rekolekcyjny jezuitów w Warszawie Falenicy. Prowadzi m. in. rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje Modlitwy Jezusowej, warsztaty uważności "Chrześcijański mindfulness" czy warsztaty kreatywnej modlitwy. Wcześniej przez lata duszpasterz akademicki w Warszawie i Gdańsku. Znajdziesz go na YouTube.

Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki wspólnoty DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu. Bydgoszczanin. Ukończył filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracował w Szkole Kontaktu z Bogiem. Studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podharcmistrz i kilkukrotny przewodnik grupy SZARA w WAPM.

Czym jest projekt #wiaraLIVE? To rozmowa na żywo, na którą zapraszamy Was, naszych czytelników. Co czwartek wieczorem na profilu DEON.pl na Facebooku rozmawiamy o interesujących tematach związanych z wiarą i Kościołem. Zapraszamy zawsze jako prowadzących księży, ciekawych gości oraz specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
14,93 zł
24,90 zł

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

To była najgorsza spowiedź w moim życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.