To była najgorsza spowiedź w moim życiu

To była najgorsza spowiedź w moim życiu
(fot. Hernán Piñera / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
Piotr Kropisz SJ / Paweł Kowalski SJ

To była jedna z moich pierwszych spowiedzi. Niby nie dotyczyła niczego strasznego. Pamiętam miejsce. Miałem 10 lat. Jako dziecko pewnie miałem całkiem czyste serce. Ale kiedy skończyłem, dostałem od księdza serię takich pytań - mówi Piotr Kropisz SJ w rozmowie z Pawłem Kowalskim SJ w #WiaraLive.

Poniżej fragment rozmowy dotyczący doświadczenia trudnej spowiedzi:

Paweł Kowalski SJ: Piotrze, jaka była Twoja najgorsza spowiedź w życiu?

Piotr Kropisz SJ: To była jedna z moich pierwszych spowiedzi. Niby nie dotyczyła niczego strasznego. Pamiętam miejsce. Święta Trójca w Bydgoszczy. Miałem 10 lat. Nie mam zielonego pojęcia, z czego się spowiadałem. Jako dziecko pewnie miałem całkiem czyste serce. Ale kiedy skończyłem, dostałem od księdza serię pytań. Takich pytań z cyklu: Ale w niedzielę to chodzi do kościoła? A modlisz się rano i wieczorem? Na co odpowiadałem, że tak.

Po kolejnej serii pytań skończyła się ta spowiedź i ja wyszedłem z tego konfesjonału oburzony, z myślą, że jeśli bym zgrzeszył, to bym przecież powiedział. Skoro nie powiedziałem, to znaczy, że czegoś nie zrobiłem, więc nie rozumiem, czemu ten ksiądz mnie tak wypytywał. Byłem uczciwy i chciałem, żeby ktoś zakładał moją uczciwość. Zdarzyło się jeszcze kiedyś, jak już byłem księdzem i się spowiadałem, że nie zostałem zrozumiany, ale tę spowiedź z dzieciństwa zapamiętałem najbardziej.

DEON.PL POLECA

Paweł Kowalski SJ: Czyli jest coś takiego, że nie lubimy za bardzo, kiedy nas odpytują. "Czy aby na pewno jeszcze…". Jest takie pytanie, którego na pewno nikt nie lubi: "A ile razy? Ile razy?".

Piotr Kropisz SJ: Ja go nigdy na szczęcie nie usłyszałem. A Ty?

Paweł Kowalski SJ: Echem, jak niosło po kościele, ale to nie ja się spowiadałem wtedy (śmiech).

***

Zapis całej rozmowy o spowiedzi i kierownictwie duchowym znajdziesz tutaj.

Piotr Kropisz SJ - odpowiedzialny za dom rekolekcyjny jezuitów w Warszawie Falenicy. Prowadzi m. in. rekolekcje ignacjańskie, rekolekcje Modlitwy Jezusowej, warsztaty uważności "Chrześcijański mindfulness" czy warsztaty kreatywnej modlitwy. Wcześniej przez lata duszpasterz akademicki w Warszawie i Gdańsku. Znajdziesz go na YouTube.

Paweł Kowalski SJ - duszpasterz akademicki wspólnoty DA Winnica w Gdańsku Wrzeszczu. Bydgoszczanin. Ukończył filozofię na Akademii Ignatianum w Krakowie. Pracował w Szkole Kontaktu z Bogiem. Studiował teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Podharcmistrz i kilkukrotny przewodnik grupy SZARA w WAPM.

Czym jest projekt #wiaraLIVE? To rozmowa na żywo, na którą zapraszamy Was, naszych czytelników. Co czwartek wieczorem na profilu DEON.pl na Facebooku rozmawiamy o interesujących tematach związanych z wiarą i Kościołem. Zapraszamy zawsze jako prowadzących księży, ciekawych gości oraz specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

To była najgorsza spowiedź w moim życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.