"Ukryj mnie w cieniu Twoich skrzydeł". Wiesz, że możesz mieć osobisty akt strzelisty?

"Ukryj mnie w cieniu Twoich skrzydeł". Wiesz, że możesz mieć osobisty akt strzelisty?
(fot. shutterstock.com)

Święty Ignacy zachęca do tego, by "szukać i znajdować Boga we wszystkim". Dobrze wykonywane obowiązki, spotkania z ludźmi - to wszystko może stać się przestrzenią spotkania z Nim. Żeby było to łatwiejsze, warto znaleźć słowa, które w tym pomogą - swój własny akt strzelisty.

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia ze słowem "świątynia"? Bardzo możliwe, że świątynia kojarzy Ci się z miejscem pełnym powagi i ciszy, gdzie nie można zachowywać się zbyt swobodnie, lecz trzeba dostosowywać się do panujących reguł. Do świątyni nie wejdziesz w szortach, nie zapukasz do jej drzwi o drugiej nad ranem, zapłakana i rozmazanym makijażem, nie będziesz w niej też głośno wykrzykiwać swojego bólu, gdy doświadczysz straty i niezrozumienia. Świątynia, czyli miejsce spotkania z Bogiem, często tak właśnie się nam kojarzy.

DEON.PL POLECA
Bóg, który wchodzi w codzienność

Mojżesz nie bez powodu zdejmuje buty w chwili spotkania z Panem. Słyszy od Niego, że ziemia, na której się znajduje, jest ziemią świętą. Nie dzieje się tak jednak z racji jakiejś szczególnej lokalizacji tego miejsca. To nie długość i szerokość geograficzna czy ukształtowanie terenu sprawiają, że to jest "miejsce święte", lecz Obecność.

Gdy ten sam Bóg narodził się w betlejemskiej grocie, gdy wszedł w ludzką codzienność ze wszystkimi jej aspektami, gdy w momencie Jego śmierci rozerwała się zasłona przybytku, odsłaniając "miejsce najświętsze", cała ziemia stała się miejscem doświadczania tej Obecności. Bóg zamieszkał między nami, a to oznacza, że "ziemią świętą" może stać się ta przestrzeń, w której teraz się znajdujesz. Jeśli chcesz, możesz teraz spojrzeć pod nogi. Tu gdzie jesteś, dzisiaj, teraz, w domu, na spacerze, w pracy - tu jest "miejsce święte", bo tu możesz doświadczać spotkania z żywym Bogiem.

Możesz modlić się codziennością

Modlitwa to nie tylko chwile spędzone w kościele w milczeniu na klęczkach czy na recytowaniu znanych słów. Modlić można się też codziennymi obowiązkami. Wtedy trudno powiedzieć, że nie ma się czasu na modlitwę. Bóg chce po prostu być z nami w tym, co robimy i to nie od ilości czasu, ale od naszego nastawienia i pewnie od naszej tęsknoty za Nim zależy, czy Go zaprosimy do codzienności. Czy poprosisz Go, by był nie gościem, przed którym staje się na baczność i próbuje zamaskować bałagan, ale Domownikiem, czyli kimś kto u nas jest "u siebie"?

Święty Ignacy zachęca do tego, by "szukać i znajdować Boga we wszystkim". Dobrze wykonywane obowiązki, spotkania z ludźmi, doświadczenie drobnych codziennych przeciwności - to wszystko może stać się przestrzenią spotkania z Nim. Żeby było to łatwiejsze, warto znaleźć słowa, które w tym pomogą - swój własny akt strzelisty. Ja często mówię: "Strzeż mnie jak źrenicy oka, w cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj" (Ps 17,8).

Ktoś inny być może powtarza po prostu "Jezu, ufam Tobie" lub zwraca się do Boga innymi słowami. Spróbuj dzisiaj zobaczyć, jakie słowa w naturalny sposób rodzą się w Twoim sercu. A może pomocą będzie lektura Pisma Świętego i znalezienie tam odpowiedniego cytatu, który pomoże Ci w ciągu dnia zwrócić myśli ku Bogu?

ZADANIE: Znajdź i zapisz swój własny akt strzelisty (grafika do wydruku). Staraj się dzisiaj w różnych sytuacjach wracać do tych słów i uświadamiać sobie, że niezależnie od tego, co robisz, Bóg jest blisko Ciebie.

(fot.Maja Moller)

Nie umiałam modlić się tym psalmem. Refleksja na dzień pierwszy >>

Bóg mówi o tobie moje upodobanie. Rozważanie na dzień pierwszy >>

Już jutro o 9.00 na DEON.pl znajdziecie kolejną refleksję Mai Moller na trzeci dzień rekolekcji bez wychodzenia z domu - "Od Serca do serca"

A jeśli ktoś właśnie szuka rozważania na dzień drugi, to znajdzie je TUTAJ >>
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Meinrad Dufner, Anselm Grün OSB

Jeżeli chcesz poznać Boga, poznaj najpierw samego siebie
Ewagriusz z Pontu

Dwaj mistrzowie duchowości benedyktyńskiej zapraszają do wyruszenia w drogę pokory, do zobaczenia i zaakceptowania własnych ograniczeń oraz słabości. Paradoksalnie to one, a nie...

Skomentuj artykuł

"Ukryj mnie w cieniu Twoich skrzydeł". Wiesz, że możesz mieć osobisty akt strzelisty?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.