Z brazylijskich dzielnic biedy do mieszkania z braćmi w osiedlowym bloku. Kim jest pierwszy gość Szkoły Duchowości?

Z brazylijskich dzielnic biedy do mieszkania z braćmi w osiedlowym bloku. Kim jest pierwszy gość Szkoły Duchowości?
(fot. sz)
3 lata temu
Redakcja DEON.pl

Ruszamy z nowym cyklem spotkań. Szkoła Duchowości pomoże odkryć ci twoją własną. Nasz pierwszy gość, Jakub Nesterowicz OP, swoim doświadczeniem mógłby obdarować naprawdę wiele osób. Opowie nam o swoim sposobie na budowanie relacji z Bogiem.

Dominikanin i duszpasterz Wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji "Janki" z Krakowa. Tak można przedstawić go najkrócej. Przez rok jako kapłan posługiwał w brazylijskich fawelach (dzielnicach biedy), będąc we wspólnocie Przymierze Miłosierdzia. Dlaczego wyjechał? "Zasiedziałem się trochę w klasztorze" - mówi trochę żartobliwie. Tam na miejscu wielokrotnie mógł przekonać się o tym, czym jest prawdziwe ubóstwo, materialne i duchowe oraz co to znaczy pokładać nadzieję w Bogu.

Z brazylijskich dzielnic biedy do mieszkania z braćmi w osiedlowym bloku. Kim jest pierwszy gość Szkoły Duchowości? - zdjęcie w treści artykułu

Po powrocie do Polski nie czekała na niego ciepła klasztorna cela. Razem z innym swoim współbratem, Maciejem Chanaką OP, zostali skierowani do pracy w Kielcach. Zaprosił ich sam biskup kielecki, Jan Piotrowski, mówiąc jednocześnie, że nie może im przydzielić żadnej parafii, ani nawet kościoła. Zamieszkali więc w bloku, na zwyczajnym osiedlu w Kielcach.

Podjęli się misji niemalże niemożliwej, jednak przyjęli to z dużą nadzieją. Ojciec Jakub Nesterowicz pytany prze innych o wielkie plany i pomysły na kieleckie duszpasterstwo, odpowiadał z charakterystycznym dla siebie optymizmem i spokojem: "Nie możemy jeszcze konkretnie odpowiedzieć na te pytania. Ja to czuję tak, że my jesteśmy prowadzeni przez Boga, przez Ducha Świętego, w związku z tym nie mamy tych odpowiedzi. Musimy je dopiero znaleźć. Czuję potrzebę wyjścia do ludzi, posłuchania czego oni potrzebują".

Kilkadziesiąt metrów kwadratowych na blokowisku musiało im wystarczyć za klasztor, miejsce snu i modlitwy; a drugi współbrat i Bóg za całą wspólnotę. Sąsiedzi witali ich z niedowierzaniem, bo nagle między nimi pojawiły się białe habity, a przecież mijali się w codziennych obowiązkach jak wynoszenie śmieci, czy zakupy.

Z czasem bracia podjęli się swojej misji. Na tysiąc wysłanych zaproszeń, odpowiedziało jedynie kilkunastu studentów. Trudno było zacząć coś z niczego. Udało się jednak stworzyć scholę, odprawić pierwsze roraty, spotykać na wspólnym czytaniu Biblii, a do salki przy ul. Wesołej 54 zaczęli przychodzić coraz liczniej studenci. Wśród nich spędzili rok, aby zgodnie z zaleceniem prowincjała przemodlić sprawę i rozeznać sytuację. W czerwcu 2017 roku poinformowali, że ich misja w Kielcach dobiegła końca. Pomimo ogromu życzliwości, założenie nowego klasztoru dominikańskiego okazało się w tym momencie niemożliwe.

Ojciec Jakub Nesterowicz trafił wtedy do Krakowa i został mianowany duszpasterzem Wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji "Janki". Swoje liczne doświadczenia wykorzystują dzisiaj w praktyce. Potrafi dotrzeć do każdego. Wśród krakowian jest również cenionym spowiednikiem.

W najbliższy poniedziałek 26 listopada o godz. 18:00, będziecie mieli okazję posłuchać tego niezwykłego kaznodziei ma żywo. Jakub Nesterowicz OP będzie gościem Szkoły Duchowości DEON.pl.

Dominikanin wprowadzi nas w tajniki duchowości dominikańskiej, która kładzie duży nacisk na to, by głosić Ewangelię "wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby". Usłyszymy też o kontemplacji i dzieleniu się jej owocami. To niezwykła okazja, aby spotkać się wręcz oko w oko z postacią św. Dominika, który wciąż rozpala kolejne pokolenia dominikanów. Będzie też okazja, aby zadać mu pytania i usłyszeć o jego doświadczeniu życia w brazylijskich dzielnicach biedy. Jaką duchowość tam odnalazł? Przekonajcie się sami.

Posłuchajcie ojca Jakuba i jego recepty na życie blisko Boga:

Czym jest Szkoła Duchowości?

To nasz nowy projekt, który ma pomóc odnaleźć ci twoją unikatową duchowosć wśród wielu tradycji w Kościele.

Szukasz "skutecznych modlitw" bo towarzyszą ci "sprawy beznadziejne"? Nie potrafisz się skupić w czasie rozmowy z Bogiem? Od dawna szukasz wspólnoty, ale nie umiesz się w żadnej odnaleźć? Nowy projekt DEON.pl jest właśnie dla Ciebie.

Na pierwszy rzut oka duchowość i modlitwa są jednym z najbardziej oczywistych wymiarów chrześcijańskiego życia. Przecież bez modlitwy nie byłoby w naszym życiu relacji z Panem Bogiem, a właśnie w niej staje się On nam szczególnie bliski.

Jeśli czujesz, że z Twoją modlitwą jest "coś nie tak", albo dopiero zaczynasz rozpoznawać swoją drogę w Kościele, to chcemy pomóc ci  w odnalezieniu własnej ścieżki w gąszczu tradycji. Modlitwa i duchowość są czymś, co wymaga nauki. Być może poznając je i dzięki nim lepiej poznając Boga, lepiej poznamy także samych siebie?

Nasi goście poprowadzą nas po sposobach modlitwy szczególnie dla nich bliskich i ważnych.

 
  • Zastanowimy się nad tym w jaki sposób duchowość wpływa na ŻYCIE CODZIENNE, jak je zmienia i kształtuje
  • Kim się INSPIRUJEMY, czyja wrażliwość duchowa jest nam najbliższa
  • Będziemy rozmawiać o tym, jak się UCZYĆ modlitwy i jakie problemy najczęściej nam w niej towarzyszą
  • Skupimy się na SKUTECZNOŚCI modlitwy i nad tym, o co w ogóle ze skutecznością modlitwy chodzi
  • Wreszcie podejmiemy temat WSPÓLNOTY i tego jak konkretny charyzmat pozwala się odnaleźć w Kościele

Każde spotkanie będzie miało formę dyskusji, dlatego zapraszamy do zadawania pytań. Pierwsze odbędzie się 26 listopada (poniedziałek), o godzinie 18:00, przy ul. Kopernika 26, w Studiu Inigo, w Krakowie. Będzie można wziąć w nim udział za okazaniem zaproszenia.

Gorąco zachęcamy, aby przyjść. Wstęp wolny - jednak ilość miejsc jest ograniczona. W związku z tym prosimy, aby się zgłaszać mailowo. Szczegóły dotyczące zapisów znajdziecie pod tym linkiem<< lub klikając w baner wydarzenia. Koniecznie daj znać znajomym.

Kto wie, może odkryjesz własną duchowość?

Z brazylijskich dzielnic biedy do mieszkania z braćmi w osiedlowym bloku. Kim jest pierwszy gość Szkoły Duchowości? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ
27,93 zł
39,90 zł

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Z brazylijskich dzielnic biedy do mieszkania z braćmi w osiedlowym bloku. Kim jest pierwszy gość Szkoły Duchowości?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.