Dziś wspomnienie pierwszego świętego Kościoła. Dyzma czyli "narodzony o zachodzie" ma dla nas bardzo ważną lekcję

Dziś wspomnienie pierwszego świętego Kościoła. Dyzma czyli "narodzony o zachodzie" ma dla nas bardzo ważną lekcję
Dyzma mógłby być każdym z nas. Fot. Depositphotos
ACI Prensa / Wikipedia / pk

"Pieniądze na koncie ani piękny dom nie zapewnią nam zbawienia, choć często próbuje się nam to wmówić. Człowiek nie może zbawić się sam. Dyzma mógłby być każdym z nas" - pisze Tony Gratacós, autor książki poświęconej "dobremu łotrowi", pierwszemu świętemu Kościoła.

  • Tradycja nadała "dobremu łotrowi" imię Dyzma, wywodzące się od greckich słów oznaczających "narodzony o zachodzie". Był przestępcą, ale jednocześnie pierwszym człowiekiem, który dostąpił zbawienia u boku Chrystusa.
  • Święty Dyzma jest jedyną osobą, której Jezus obiecał zbawienie wprost, mówiąc: "Dziś ze Mną będziesz w raju" (Łk 23,43). Słowa te padły tuż przed jego śmiercią.
  • Hiszpański pisarz Tony Gratacós w swojej powieści historycznej "Pień Dyzmy" przywraca pamięć o tej często zapominanej postaci.
  • Autor podkreśla, że człowieka nie można osądzać na podstawie pojedynczego wydarzenia, lecz dopiero po całym jego życiu.
  • Książka zachęca do ożywienia wiary i wyrwania się z religijnej rutyny. Gratacós podkreśla, że człowiek nie może zbawić się sam.

Kim jest "Dobry łotr", którego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 26 marca? Przestępca i oszust, który skrzywdził wielu ludzi? A może pierwszy święty Kościoła? Wiele wskazuje, że jedno i drugie. Dyzma - takie imię nadała mu tradycja - jest nie tylko pierwszym człowiekiem, który u Boku Chrystusa dostąpił zbawienia, ale przede wszystkim wzorem do naśladowania dla każdego chrześcijanina.

Imię Dyzma pochodzi od greckich słów dysmai, dysme, oznaczających zachód słońca lub gwiazd albo "narodzony o zachodzie".

DEON.PL POLECA

Konkretne zapewnienie Jezusa

Święty Dyzma to podaj jedyna osoba, której Chrystus złożył tak konkretne zapewnienie zbawienia: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju" (Łk 23.43), które w dodatku zostało wypowiedziane zaledwie kilka chwil przed śmiercią nawróconego grzesznika.

Jak informuje portal ACI Prensa, hiszpański pisarz Tony Gratacós, w swojej powieści historycznej "Pień Dyzmy", przypomina o tej zapomnianej postaci. "Dzieło to podkreśla jego aktualność oraz to, że jego »skok wiary« jest tym samym, do którego wezwani są wszyscy katolicy" - czytamy na portalu.

Nie powinniśmy oceniać człowieka na podstawie pojedynczego kadru - dopiero gdy film dobiegnie końca, można go osądzić

Autor książki poświęconej świętemu Dyzmie przyznaje, że wieki wpływ na jego wiarę miało obejrzenie "Pasji" w reżyserii Mela Gibsona, w której pojawia się wątek "dobrego łotra".

"Nie chodzi o to, że wszyscy mamy prawo do drugiej szansy, ale prawdą jest, że człowiek może się zmienić w ciągu swojego życia. Każde życie potrzebuje światła, każdy z nas potrzebuje zbawienia. Nie powinniśmy oceniać człowieka na podstawie pojedynczego kadru - dopiero gdy film dobiegnie końca, można go osądzić" - wyznaje Gratacós.

Człowiek nie może zbawić się sam. Dyzma mógłby być każdym z nas

"Ta książka może pomóc nam otrząsnąć się z rutyny, w którą często zamykamy naszą wiarę. Nie chodzi o ograniczanie jej, lecz o rozpalenie w niej ognia, nadanie jej serca i życia - bo historia odkupienia nie jest tylko opowieścią, ale czymś, czego doświadczamy raz za razem" - podkreśla.

"Pieniądze na koncie ani piękny dom nie zapewnią nam zbawienia, choć często próbuje się nam to wmówić. Człowiek nie może zbawić się sam. Dyzma mógłby być każdym z nas" - zaznacza.

Źródło: ACI Prensa / Wikipedia / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Poniżej możesz zobaczyć drugą część naszej wielkopostnej serii video Ćwiczenia Wielkopostne z rozważaniem biskupa Artura Ważnego

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z...

Skomentuj artykuł

Dziś wspomnienie pierwszego świętego Kościoła. Dyzma czyli "narodzony o zachodzie" ma dla nas bardzo ważną lekcję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.