Ukrzyżowanie, ścięcie, śmierć w męczarniach. Gdzie i jak zginęli apostołowie?
W czasie swojej ziemskiej działalności Jezus powołał dwunastu apostołów, których misją było głoszenie na całym świecie Dobrej Nowiny. Spośród wszystkich tylko Jan zmarł śmiercią naturalną. Gdzie i jak zginęli apostołowie?
Święty Piotr Apostoł - ukrzyżowany
Szymon Piotr według tradycji uznawany jest za pierwszego biskupa Rzymu czyli pierwszego papieża. Pochodził z Betsaidy i przed pójściem za Jezusem był prostym rybakiem. Piotr miał być jednym z najbardziej zaufanych uczniów Chrystusa i jako pierwszy spośród apostołów miał uznać Jezusa za Mesjasza.
Piotr Apostoł zginął śmiercią męczeńską w 64 lub 67 roku na Wzgórzu Watykańskim w Rzymie. Został ukrzyżowany na własną prośbę głową w dół, ponieważ jak wyznał, nie jest godzien umrzeć tak jak Chrystus.
Św. Piotr jest patronem blacharzy, budowniczych mostów, kowali, kamieniarzy, marynarzy, rybaków i zegarmistrzów.
Święty Andrzej Apostoł – ukrzyżowany
Andrzej Apostoł był bratem Szymona Piotra i tak samo jak on początkowo zajmował się rybołówstwem. Początkowo apostoł był uczniem Jana Chrzciciela i pod jego wpływem poszedł za Chrystusem.
Po śmierci Jezusa Andrzej jako pierwszy miał głosić Ewangelię w Bizancjum. Nauczał także w Azji Mniejszej, Grecji i na wybrzeżach Morza Czarnego.
Św. Andrzej Apostoł zginął śmiercią męczeńską w greckim mieście Patras w 62, 65 bądź 70 roku. Został rozpięty na krzyżu w kształcie litery X, która w języku greckim jest pierwszą literą słowa „Chrystus”. Jest patronem małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników.
Św. Mateusz Ewangelista – ścięty mieczem
Św. Mateusz Apostoł pochodził z Nazaretu w Galilei. Był poborcą podatkowym w Kafarnaum, przez co Żydzi traktowali go jako grzesznika i poganina.
Mateusz Apostoł był jednym z czterech ewangelistów. Prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską poprzez ścięcie mieczem w Persji. Jest patronem alkoholików, księgowych, pracowników kantorów, celników, urzędników podatkowych i straży granicznej.
Święty Jan Apostoł – śmierć naturalna
Św. Jan Apostoł prawdopodobnie pochodził z Betsaidy i był synem Zebedeusza i Salome. Tak samo jak Piotr i Andrzej zajmował się łowieniem ryb. Zanim został powołany przez Jezusa, był uczniem Jana Chrzciciela.
Jan jest uważany za najmłodszego z apostołów i za ulubionego ucznia Chrystusa. To właśnie on, jako jedyny z dwunastu, stał pod krzyżem, na którym zmarł Mesjasz. Święty Jan zmarł śmiercią naturalną w późnej starości w Efezie.
Uznawany jest za jednego z czterech ewangelistów, napisał także Apokalipsę. Jest patronem m.in. aptekarzy, dziewic, pisarzy, ślusarzy, teologów i wdów.
Św. Jakub Młodszy Apostoł - ukamienowany
Bywa błędnie mylony ze św. Jakubem Większym, a do grona dwunastu apostołów dołączył jako jeden z ostatnich. Św. Jakub Młodszy prawdopodobnie był krewnym Jezusa. Działał na terenie Jerozolimy i po zmartwychwstaniu Chrystusa miał przewodniczyć tamtejszej gminie chrześcijan.
Śmierć Jakuba Młodszego została odnotowana przez Józefa Flawiusza. Według zapisków apostoł miał zginąć śmiercią męczeńską poprzez ukamienowanie w 62 r. za czasów panowania Nerona. Jest patronem dekarzy.
Św. Filip Apostoł - ukrzyżowany
Pochodził z Betsaidy i był piątym uczniem powołanym przez Jezusa na jednego z dwunastu. Nie zachowało się wiele informacji dotyczących jego działalności po wniebowstąpieniu Chrystusa.
Prawdopodobnie św. Filip głosił Ewangelię w krainie Partów, Grecji, Scytii (okolice Donu i Dniepru), Lidii, Frygii (Azja Mniejsza) i Azocie. Według tradycji Filip Apostoł został powieszony na słupie we Frygii, w roku 80. Jest patronem kapeluszników, pilśniarzy oraz cukierników.
Św. Szymon Apostoł - ukrzyżowany
O św. Szymonie Apostole wiadomo bardzo niewiele, a Ewangelia wspomina go tylko trzy razy. Mateusz i Marek nazywają go Kananejczykiem, co może oznaczać „gorliwy”.
Apostoł Szymon miał głosić Ewangelię wraz ze św. Judą Tadeuszem po całej Afryce Północnej. Prawdopodobnie zginął śmiercią męczeńską przez ukrzyżowanie w Persji. Jest patronem farbiarzy, garncarzy, grabarzy, a także spawaczy.
Święty Juda Tadeusz Apostoł - obity kijami
W Dziejach Apostolskich widnieje jako Juda Jakubowy i nie należy mylić go z Judaszem Iskariotą. Określenie „Jakubowy” ma oznaczać, że był on bratem Jakuba i synem Kleofasa.
Św. Juda miał głosić Ewangelię wraz ze św. Szymonem w Mezopotamii i Persji. To właśnie tam miał ponieść męczeńską śmierć poprzez obicie kijami. Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Piotra w Rzymie.
Juda Apostoł jest patronem spraw trudnych i beznadziejnych.
Św. Jakub Większy Apostoł - ścięty mieczem
Był synem Zebedeusza i Salome oraz bratem św. Jana. Przed staniem się uczniem Chrystusa zajmował się rybołówstwem. Jezus powołał go na apostoła jako jednego z pierwszych spośród dwunastu.
Jakub Większy był świadkiem m.in. przemienienia Jezusa na Górze Tabor oraz Jego modlitwy w Ogrójcu. Żywy temperament św. Jakuba sprawił, że ewangelista Marek nazywał go „synem gromu”.
Według tradycji Jakub Większy Apostoł zginął jako pierwszy z grona dwunastu, a śmierć poniósł poprzez ścięcie w Jerozolimie. Ciało apostoła jego uczniowie mieli wywieźć na półwysep Iberyjski, a jego miejscem spoczynku ma być poświęcone mu sanktuarium w Santiago de Compostela, do którego od wieków wędrują pielgrzymki wiernych z całej Europy.
Jakub Apostoł jest patronem rybaków, aptekarzy, pielgrzymów, robotników, żebraków.
Św. Tomasz Apostoł - przebity włócznią
Według Biblii nie był w gronie dwunastu, którym ukazał się Jezus po zmartwychwstaniu i nie chciał uwierzyć apostołom, gdy opowiadali mu o tym wydarzeniu. Tomasz uwierzył w zmartwychwstanie dopiero, gdy Jezus pojawił się ponownie i poprosił go, aby włożył palce w miejsca po zadanych ranach. Wtedy wypowiedział słowa: „Pan mój i Bóg mój”.
Święty Tomasz miał ewangelizować w Królestwie Partów oraz w Indiach. Zginął, przebity włócznią, w indyjskim mieście Ćennaj w 72 roku. Jest patronem architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, murarzy, stolarzy, małżeństw oraz teologów.
Św. Bartłomiej Apostoł - obdarty żywcem ze skóry
W Ewangelii wg św. Jana utożsamiany jest z Natanaelem i jeśli rzeczywiście tak było, to wyróżniał się wśród dwunastu dobrym wykształceniem. Święty Bartłomiej miał nauczać w Armenii, w Indiach, Arabii czy w Etiopii.
Został pojmany i z rozkazu króla Astiagesa następnie męczony, rozpięty na krzyżu głową w dół, żywcem obdarty ze skóry, ukrzyżowany i następnie zabity. Wstawiennictwo św. Bartłomieja wzywa się w przypadku chorób nerwowych, konwulsji i chorób skóry.
Judasz Iskariota - samobójstwo
Według Ewangelii zdradził i wydał Jezusa na śmierć za trzydzieści srebrników. Mateusz Ewangelista opisuje, że po zdradzie Chrystusa Judasz popełnił samobójstwo poprzez powieszenie.
Skomentuj artykuł