Heroiczne świadectwo wiary – 108. męczenników II wojny światowej

Heroiczne świadectwo wiary – 108. męczenników II wojny światowej
108 męczenników II wojny światowej - www.youtube.com
0:00
- 0:00

Wiek XX to czas wielkich prześladowań religijnych. Zginęło w nim więcej chrześcijan niż we wszystkich prześladowaniach w minionych wiekach. 12 czerwca wspominamy polskich błogosławionych108 męczenników II wojny światowej.

W czasie homilii na Mszy św. beatyfikacyjnej 13 czerwca 1999 roku w Warszawie, Jan Paweł II powiedział: Dziś świętujemy zwycięstwo tych, którzy oddali życie dla Chrystusa. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu... Są kapłani diecezjalni i zakonni, którzy ginęli, gdyż nie chcieli odstąpić od swojej posługi, i ci, którzy umierali, posługując współwięźniom chorym na tyfus; są umęczeni za obronę Żydów. Są w gronie błogosławionych bracia i siostry zakonne, którzy wytrwali w posłudze miłości i w ofiarowaniu udręk za bliźnich. Są wśród tych błogosławionych męczenników również ludzie świeccy. Jest pięciu młodych mężczyzn ukształtowanych w salezjańskim oratorium; jest gorliwy działacz członek Akcji Katolickiej, jest świecki katecheta zamęczony za swą posługę i bohaterska kobieta, która dobrowolnie oddała życie w zamian za swą brzemienną synową. Ci błogosławieni męczennicy i męczennice wpisują się w dzieje świętości Ludu Bożego pielgrzymującego od ponad tysiąca lat po polskiej ziemi”.

Rocznica beatyfikacji 108 męczenników II wojny światowej

Przekonanie o tym, że wielu chrześcijan w czasie II wojny światowej w sposób heroiczny dało świadectwo swojej wiary było żywe zaraz po wojnie. Pielęgnowano pamięć, zbierano świadectwa. Postepowanie kanoniczne zostało rozpoczęte w 1992 roku.

W trakcie procesu zmieniała się liczba osób, wobec których rozpoczynano procesy beatyfikacyjne. Czasami okazało się, że w zgromadzonych materiałach nie było wystarczających dowodów na męczeństwo w rozumieniu teologicznym, obowiązującym w postępowaniu kanonicznym.

Modlitwa Jana Pawła II o uwolnienie świata od wszelkiego zła

Ostatecznie w listopadzie 1998 roku liczba ta ukształtowała się i przedstawiono 108 osób, kandydatów na ołtarze. Słudzy Boży zostali przedstawieni przez 18 diecezji, przez ordynariat polowy oraz 22 rodziny zakonne. Wśród błogosławionych znalazło się 3 biskupów, 52 księży diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych oraz 9 osób świeckich. Wśród tych grup najwięcej, bo jedenaście osób, księży, alumnów i świeckich, pochodzi z diecezji włocławskiej, osiem osób z archidiecezji gnieźnieńskiej, sześć z diecezji lubelskiej. Siedmiu zakonników pochodziło ze zgromadzenia franciszkanów konwentualnych, sześciu salezjanów, pięciu franciszkanów i pięciu kapucynów.

Sanktuarium 108. polskich męczenników II wojny światowej - www.youtube.comSanktuarium błogosławionych 108. polskich męczenników II wojny światowej - www.youtube.comBłogosławieni męczennicy II wojny światowej okazali swój heroizm wiary w trudnych czasach. Pomagali bardziej głodnym i chorym. Kapłani, choć ostrzegani przed grożącym im aresztowaniem, nie chcieli opuścić swoich wiernych. Po aresztowaniu często trafiali do obozów koncentracyjnych i innych nazistowskich katowni. Byli też tacy, którzy odmawiali zbezczeszczenia krzyża czy różańca, za co zostali skazani na śmierć, albo brutalnie pobici. Uwięzieni kapłani, często z narażeniem życia, szmuglowali potajemnie rodzynki, aby zrobić trochę wina do odprawienia Mszy św. i umocnienia współwięźniów Eucharystią.

Modlitwa oddania św. Karola de Foucauld

Wśród błogosławionych jest też kilka osób świeckich, między innymi kobieta, Marianna Biernacka, która oddała swoje życie za ciężarną synową.

Męczeństwo za wiarę jest najlepszym dowodem jej prawdziwości i wydatnie przyczynia się do rozwoju wspólnoty wierzących. Błogosławieni, zabici za wiarę w czasie II wojny światowej, ujawniają najpiękniejszą twarz Kościoła, potwierdzając po raz kolejny prawdę, że ‘krew męczenników jest posiewem chrześcijan’.

Oblicza cierpienia i miłości

Dlatego Jan Paweł II wzywał: Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie!

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

Heroiczne świadectwo wiary – 108. męczenników II wojny światowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.