Internetowe imperium

Internetowe imperium
(fot. CLUC/flickr.com/CC)

Jedną z podstawowych cech Internetu jest jego globalność i masowość. Użytkownicy sieci internetowej nie tylko poszukują informacji ale także nawiązują relacje z innymi użytkownikami.

Społeczności internetowe osiągają coraz większą liczbę "znajomych". Ludzie zawierają poprzez Internet przyjaźnie a nawet przeżywają miłość. Podejmują także inicjatywy, które mają swoje skutki nie tylko w świecie wirtualnym ale i realnym. W niektóre z nich zjednują tysiące a nawet miliony ludzi. Powstają wciąż nowe międzynarodowe społeczności internetowe, do których można przystąpić lub zostać zaproszonym. Czy możemy dziś mówić o nowym imperium, które z czasem zastąpi istniejące imperia, światowe organizacje i tradycyjne społeczności?

Propozycja zajęć lekcyjnych dla klas gimnazjalnych

Postawionym powyżej pytaniem nauczyciel zachęca uczniów do dyskusji w czteroosobowych grupach i do refleksji nad podobieństwami i różnicami między społecznością internetową a tradycyjnymi wspólnotami. Zadaniem pierwszej i drugiej grupy będzie graficzne przedstawienie podobieństw i różnic między społecznością internetową a wspólnotą szkolną. Trzecia i czwarta grupa przedstawi podobieństwa i różnice między społecznością chrześcijańską opisaną w Dziejach Apostolskich a społecznością internetową. Natomiast piąta i szósta grupa zajmie się podobieństwami i różnicami między organizacją wspólnoty narodowej a organizacją społeczności internetowej.

DEON.PL POLECA

Internetowe imperium - zdjęcie w treści artykułu

Internetowe imperium - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Grupa zajmująca się różnicami i podobieństwami między społecznością internetową a wspólnotą chrześcijan z Dziejów Apostolskich otrzymuje listę cytatów z Nowego Testamentów. Mogą wśród nich znaleźć się następujące fragmenty: wspólnie modlili się (2,42), wszystko mieli wspólne (2,44), wspólnie spożywali posiłek (2,46), wielbili Boga (2,47), jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich (4,32), świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa (4,33), działo się wiele znaków i cudów (5,12), obcy nie mieli odwagi do nich dołączyć (5,13), wszyscy doznawali uzdrowienia (5,16), wysyłali ludzi na misje (13,2-3).

Internetowe imperium - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Zajęcia kończy nauczyciel dyskusją na temat plusów i minusów społeczności internetowej oraz zachęca uczniów do generowania pomysłów, jak społeczność internetowa może umocnić istniejące już więzi między wiernymi we wspólnocie chrześcijańskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Internetowe imperium
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.