Jak ma się spowiadać osoba chora na depresję? Tomasz Nowak OP odpowiada

Jak ma się spowiadać osoba chora na depresję? Tomasz Nowak OP odpowiada
fot. STREFA WODZA / YouTube

- Może się zdarzyć, że spowiednik źle albo opatrznie skomentuje nasze wyznanie, bo jest nieświadomy, że cierpimy na depresję - mówi dominikanin. Jak powinna spowiadać się osoba cierpiąca na depresję i jak powinni zachowywać się księża spowiadający takie osoby? Posłuchaj filmu nagranego przez Tomasza Nowaka OP, który dzieli się refleksjami na temat spowiedzi i depresji.

Tomasz Nowak OP stwierdza, że w Polsce wciąż mamy kłopot z nazywaniem depresji chorobą, traktując ją częściej jako przejaw lenistwa lub niemocy. Dotyczy to nie tylko naszych bliskich i znajomych, którzy chorują na depresję. Surowa ocena stanu depresyjnego charakterystyczna jest również dla tych osób, które na niego cierpią. Dominikanin wskazuje również, że depresja coraz częściej dotyka wielu kręgów społecznych.

DEON.PL POLECA

- W niektórych środowiskach depresja to wciąż temat tabu albo coś niechcianego. Widzę teraz dość powszechnie, że na depresję cierpią nie tylko osoby młode, wrażliwe, przejmujące się, ale również dzieci i osoby starsze. Nie ma takiej grupy społecznej, której by depresja nie dotykała - wyjaśnia dominikanin.

Depresja, a spowiedź

Tomasz Nowak OP mówi, że w kontekście spowiedzi i depresji wiele zależy od tego, jaki mamy obraz Boga i jakie doświadczenia przeżyliśmy w związku z księżmi i spowiedzią. Dominikanin wskazuje również, że dobrze jest powiedzieć księdzu w konfesjonale o tym, że cierpi się na depresję.

- Nie ma obowiązku przyznawania się (w czasie spowiedzi - przyp. red), że jest się chorym na cokolwiek. Aby jednak spowiednik mógł odnieść się do tego, co przeżywamy, warto wspomnieć o takich czy innych ograniczeniach, chorobach, sytuacjach w których jesteśmy, na przykład o tym, że chorujemy na depresję. To jest bardzo ważna podpowiedź dla spowiednika, żeby wiedział, co się dzieje. Może być taki spowiednik, że ma wyczucie i wie, "co tu jest grane". Ale może się również zdarzyć, że źle albo opatrznie skomentuje nasze wyznanie, bo jest nieświadomy, że cierpimy na depresję - wyjaśnia dominikanin.

Duszpasterz wskazuje, że w kontekście spowiadania się osoby cierpiącej na depresję ważne jest rozróżnienie tego, co warto powiedzieć na spowiedzi, a co w gabinecie terapeutycznym. Tomasz Nowak OP zwraca również uwagę na związek między depresją a próbami samobójczymi.

- Bardzo często ze stanami depresyjnymi wiążą się próby samobójcze. W związku z tym na spowiedzi można kogoś "dokrzywdzić". Nie żyję na tym świecie od wczoraj i wiem, że takie rzeczy mogą się zdarzyć - ostrzega dominikanin.

Zobacz film Tomasza Nowaka OP na temat związku między depresją i spowiedzią:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Jak ma się spowiadać osoba chora na depresję? Tomasz Nowak OP odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.