Tomasz Nowak OP: Czy przyjaciele muszą być do siebie podobni? Czy przyjaźń może być trudna?

Tomasz Nowak OP: Czy przyjaciele muszą być do siebie podobni? Czy przyjaźń może być trudna?
Skąd się bierze prawdziwa przyjaźń? Fot. Erik Reis / Depositphotos.com
Strefa Wodza / YouTube / mł

Czy prawdziwy przyjaciel ma tylko chwalić, czy ma prawo zwrócić uwagę, nawet, jeśli to zaboli? Gdy przeczytałem to pytanie, wydało mi się proste, ale gdy zacząłem się nad tym zastanawiać, zobaczyłem, że to dotyczy wielu ważniejszych i trudnych rzeczy - mówi o. Tomasz Nowak OP w kolejnym odcinku cyklu "Pytania i Podpowiedzi". 

Czym jest przyjaźń? Jak mówi dominikanin, to piękne doświadczenie, które nie jest jednak dane każdemu. Niektórzy z powodu braku przyjaciela bardzo się smucą, inni się o niego modlą. Dla zakonnika przyjaźń jest tajemnicą, a trudnością w przyjaźni jest to, że cały czas się kształtuje, zmienia i nigdy nie jest dookreślona. Można jednak powiedzieć kilka istotnych rzeczy o prawdziwej przyjaźni. 

- Przyjaciel to osoba, z którą lubię spędzać czas, ale nie musi być do mnie podobna. Czasem mamy wspólne zainteresowania i jakoś jesteśmy do siebie podobni, ale czasem jesteśmy całkiem różni, ale mimo to lubimy ze sobą spędzać czas i doświadczamy wzajemnego dopełnienia.

Według dominikanina przyjaciel to ktoś, komu ufamy, z kim łączą nas wspólne doświadczenia, wzajemne zrozumienie, życzliwość. To także ktoś, komu umiemy powierzyć nasze sprawy, i te piękne, i te trudne, i spodziewamy się jakiegoś wsparcia.

DEON.PL POLECA

- To nie jest krótka relacja. Potrzebuje przejść różne okoliczności i wydarzenia w naszym życiu, żeby się sprawdziła. A długodystansowość i praca nad przyjaźnią jest potrzebna, żeby możliwe było odkrywanie wzajemnych talentów i dobra, ale też wzajemnych wad. Siła przyjaźni pomaga lepiej zrozumieć błędy, które popełniam i ja i mój przyjaciel, pomaga poprawić postępowanie, rozwinąć się, ustalić i zweryfikować swoje wartości. Przyjaciel to ktoś, kto weryfikuje, czy jestem wierny swoim zasadom, bo tylko osoba, która dłużej mnie zna, może mi na to zwrócić uwagę, zapytać, czy chcę porzucić swoje wartości.

Posłuchaj całego nagrania: 

Źródło: Strefa Wodza / YouTube.com

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Orzeł w kurniku to ja sprzed lat. A może także ty? Może nim byłeś? Może jeszcze czasami bywasz? A może, co gorsza, nadal tkwisz w miejscu, które nie jest twoim naturalnym światem? W takim razie...

Skomentuj artykuł

Tomasz Nowak OP: Czy przyjaciele muszą być do siebie podobni? Czy przyjaźń może być trudna?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.